7 rituálov, ktoré pomáhajú uspať bábätká

Bez ohľadu na to, ako veľmi svoje bábätko ako mamy milujeme, určite sa zhodneme na tom, že sú dni, keď sa zo všetkého najviac tešíme, až sa nám ho podarí uspať. A to je niekedy doslova nadľudský výkon.

7 rituálov, ktoré pomáhajú uspať bábätká

Zatiaľ čo bábätko sa tvári, akoby spánok k životu hádam vôbec nepotrebovalo, dospelému dá takýto režim poriadne zabrať. Je v poriadku, ak nemáte stále dobrú náladu. Nemusíte mať zlý pocit, ak s niekým budete potrebovať prebrať svoje pocity. A nebojte sa. Hoci to tak teraz nevyzerá, aj vaše bábätko si časom vytvorí svoj spánkový režim a vy zas budete mať príležitosť nabrať nové sily.

Vedeli ste, že počas prvých dvoch rokov života dieťaťa môže rodič prísť aj o viac než pol roka spánku?

Pre zdravý vývoj bábätiek, ale aj na zachovanie duševnej rovnováhy ich mám je spánok nesmierne dôležitý. Ale uspať malé a aj sama sa vyspať medzi budíčkami na dojčenie, to je hotová veda. Čo fungovalo u dieťaťa vašej sesternice, vôbec nemusí zaberať vo vašom prípade.

Prvé týždne a mesiace života nemá spánok dojčaťa obvykle dostatočnú kvalitu, aby ste si odpočinuli aj vy. Nočné dojčenie je nezvyk a niektoré bábätká sa budia skutočne často. Všetko sa začne ustaľovať až s vekom dieťaťa. Aj v tomto období si však môžete pomôcť dodržiavaním určitých pravidiel. Postupne sa dieťa dostane až do fázy, keď spánok začne brať rovnako pozitívne ako vy.

Rituály pre lepší spánok bábätiek

Na zavedenie rituálov nikdy nie je príliš skoro. Zo začiatku pôjde iba o pokusy, ale časom sa môže spánková situácia zlepšiť. Nevyčítajte si, ak to nepôjde hladko a bábätko sa bude stále budiť. Každé dieťa je iné a spánok väčšiny z nich narúša predovšetkým hlad a boľavé bruško. Ak máte doma nespavca, na ktorého len tak niečo nezaberá, myslite na to, že v tom nie ste sama.

ako uspat babetko

  1. Nalaďte sa na spánkové cykly: kedy je čas vynechať poobedňajší spánok?

Približne od troch do šiestich mesiacov je pre deti typický cyklus troch spánkov cez deň a jedného dlhého v noci. Po pol roku deťom prospievajú dva spánky cez deň: jeden dopoludnia a druhý popoludní. Počet spánkov v cykle sa síce znižuje, no dieťa spí dlhšie a kvalitnejšie. Okolo jedného roka spáva dieťa už len raz denne, a to poobede.

  1. Stanovte si čas, keď sa chodí spinkať

Malé dieťa vydrží čulé tri hodiny, potom už jeho výkonnosť klesá a začne byť mrzuté. Nie je dobré nechať dieťa hore vo fáze, keď si začne šúchať oči, je preťažené a protivné, preto sa ho snažte uložiť spať každý deň zhruba v rovnakom čase.

  1. Majte pravidelný režim

Denný rituál zahŕňa jedlo, hru, vychádzku, ďalšie jedlo a potom spánok. Tento opakujúci sa cyklus bábätku pomôže predvídať, čo sa bude diať, a podľa toho si rozložiť sily.

  1. Kúpeľ, ktorý upokojí a unaví

Pri príprave na nočný spánok pomôže kúpeľ, ktorý bábätko upokojí. Ak budete rituál opakovať denne, čoskoro pochopí, že vaňa + pyžamko + láskanie + mlieko = veľký nočný spánok.

  1. Buďte trpezliví

Batoľatá sú obvykle plné zážitkov z celého dňa a zaspávanie potom môže byť pre ne náročnejšie. Zachovajte si však trpezlivosť. Po tom, čo si dá dieťa mlieko, pritúľte si ho alebo ho položte do postieľky a držte ho za rúčku. Buďte potichu alebo mu tíško spievajte. Uvidíte, že čoskoro začne zatvárať očká.

  1. Nenechávejte bábätko „vyplakať“

Keď je bábätko nepokojné a plače, nenechávajte ho v postieľke vyplakať. Snažte sa prísť na to, čo ho trápi. Môže to byť boľavé bruško alebo mu chýba fyzický kontakt. Plačom privoláva svoju mamu, preň tú najdôležitejšiu osobu na svete. Niekedy je to celkom jednoduché – dieťa sa chce len pritúliť.

  1. Urobte rozdiel medzi denným a nočným spánkom

Dieťa zo začiatku, samozrejme, denný a nočný spánok rozlišovať nedokáže, ale je dôležité robiť medzi nimi rozdiely. Nočný spánok podporí tma. Pri dennom spánku však nevytvárajte v izbe tmavú komoru, nechajte pokojne roztiahnuté závesy či žalúzie. Bábätko pochopí, že si iba obidvaja na chvíľu odpočiniete a potom sa opäť budete hrať.

dojčenie

Získajte praktického sprievodcu jedného z najdôležitejších období každej mamičky.

Zaužívané rituály na pokojný spánok dojčaťa môžu narušiť rastúce zuby alebo nočné desy. Niekedy bábätko plače iba preto, že mu vypadol cumlík, a vôbec nie je hladné. Na tieto prípady majte pri postieľke pripravenú fľašu s vodou. Dieťa sa po prebudení trochu napije, zoberie si cumlík a spíte ďalej.

ritualy na detsky spanok

Ak dojčíte, tak často pomáha mať bábätko pri sebe v posteli a nechať ho napiť sa podľa potreby. Vďaka tomu sa neprebudí nadlho, ľahko a rýchlo zasa zaspí a vy sa vyspíte kvalitnejšie. Iba dbajte o to, aby dieťa spalo na strane postele pri stene, prípadne nainštalujte zábrany proti pádu.

Možno práve teraz máte doma malé nepokojné bábätko a možno máte pocit, že to nikdy neskončí a vy sa už nikdy nevyspíte. Možno ste taká unavená, že by ste zaspali aj postojačky, a možno sa desíte momentu, keď v postieľke zasa zamrnčí. Ale verte, že toto nespavé a uplakané obdobie utečie ako voda a vám zostane len láskyplná spomienka na ten malý uzlík, ktorý dokázal v noci zobudiť všetkých susedov v okruhu piatich kilometrov.

Čítajte tiež:

Produkty, ktoré sa vám budú hodiť

Rozpustný nápoj feniklový

Rozpustný nápoj feniklový

Viac o produkte
Mliečna krupicová kaša na dobrú noc škorica, jablko

Mliečna krupicová kaša na dobrú noc škorica, jablko

Viac o produkte