Mýtus 3: Kravské mlieko môžu deti piť už od 6. mesiaca po ukončení obdobia výhradného dojčenia

Nie je to pravda. Ako to teda je?

Mýtus 3: Kravské mlieko môžu deti piť už od 6. mesiaca po ukončení obdobia výhradného dojčenia

Vo výžive detí má mlieko nezastupiteľnú rolu a je zdrojom látok dôležitých pre správny vývoj. Výhradné dojčenie v prvom polroku života je preto odporúčané Svetovou zdravotníckou organizáciou.

S ukončením dojčenia však potreba bábätka po vitamínoch a minerálnych látkach obsiahnutých v mlieku nekončí. Dieťa neustále raste a kosti, svaly a mozog sa mu vyvíjajú raketovou rýchlosťou. Kravské mlieko ale pre deti do jedného roku nie je vhodné, pretože zložením plne nezodpovedá výživovým požiadavkám dojčiat. Neobsahuje dostatok vitamínu D, jódu a železa a naopak má v sebe príliš veľa bielkovín, ktoré pre také malé deti nie sú v tomto množstve vhodné.

V mliekach pre batoľatá sú pridané vitamíny a minerálne látky, ktoré sa podieľajú na správnom raste a vývoji. Sú ideálnym zdrojom vápnika, ktorý je dôležitý pre normálny rast kostí a obohatené o prospešné omega 3 polynenasýtené mastné kyseliny. Mlieko pre batoľatá by tak rozhodne malo byť súčasťou pestrej a vyváženej stravy dieťaťa.

Sprievodca dojčením

Získejte praktického průvodce jednoho z nejdůležitějších období každé maminky.

Gratulujeme!

Brzy už se o kojení a jednom z vůbec nejdůležitějších období každé ženy dozvíte vše podstatné.

Chyba

Formulár sa z nejakého dôvodu nepodarilo spracovať.

Opýtajte sa nás

Neváhajte sa našich špecialistov opýtať na čokoľvek z oblasti výživy a stravovania. Radi vám odpovieme hneď ako to bude možné.

Chráněno službou reCAPTCHA | Ochrana soukromí | Smluvní podmínky