Laktácia: ako ju podporiť a ako zastaviť
Dojčenie je jedno z najpálčivejších tém pre novopečenú mamičku. Trvá niekoľko dní, niekedy aj týždňov, než sa matka so svojím dieťaťom dokonale zohrá a než spolu prídu na ideálnu techniku a početnosť dojčenia. Prečítajte si, ako tvorbu mlieka podporiť a ako laktáciu naopak zastaviť.

Ako sa mení mlieko počas dojčenia
Materské mlieko sa delí na predné a zadné. Predné je viac vodnaté a pochádza z plného prsníka. Bábätku poskytuje minerály, bielkoviny a protilátky. Zadné mlieko pochádza z prázdneho prsníka, je tučnejšie a slúži ako zdroj energie.
Podpora laktácie
Ponuka funguje na základe dopytu, to je základné pravidlo na dostatočnú tvorbu mlieka. A čím je väčšia stimulácia, tím je aj väčšia produkcia. Hladné dojča preto v prvých týždňoch prikladajte vždy, keď si samo povie a nechajte ho pri prsníku tak dlho, ako bude potrebovať. Spočiatku budete mať pocit, že dojčíte každú hodinu, ale postupne, ako bude bábätko silnieť, dojčenie bude pravidelnejšie a efektívnejšie. V troch mesiacoch veku dieťaťa už môžete mať nadojčené do 10 minút každé tri hodiny alebo tak často, ako si sama nastavíte.
Triky, ako podporit laktáciu:
- Tesný kontakt mamičky s bábätkom koža na kožu.
- Maznanie, chovanie i spánok v jednej posteli.
- Časté prikladanie a dráždenie bradavky ústami novorodenca.
- Masáž prsníkov na prekrvenie mliečnych žliaz.
- Poctivý pitný režim.
Materské mlieko sa delí na predné a zadné. Predné je viac vodnaté a pochádza z plného prsníka. Bábätku poskytuje minerály, bielkoviny a protilátky. Zadné mlieko pochádza z prázdneho prsníka, je tučnejšie a slúži ako zdroj energie.
Zastavenie laktácie
Ak ako matka nemáte z akéhokoľvek dôvodu možnosť dojčiť, či už je to nedostatok mlieka, choroba a medikácia, nepokojné dieťa alebo mentálna bariéra, zo všetkého najdôležitejšie je uvedomiť si, že nemožnosť dojčenia z vás nerobí zlú matku. Súčasná spoločnosť vytvára na mamičky obrovský tlak a snaží sa im vnútiť, čo je a čo nie je správne. Správne je jedine to, aby ste vy i bábätko boli v poriadku. Akú cestu si pre obojstranný pokoj zvolíte, je len na vás. Všeobecne opäť platí pravidlo ponuka – dopyt. Ak teda chcete laktáciu zastaviť, je treba znižovať frekvenciu stimulácie. Dajte prednosť postupnému odstavovaniu pred okamžitým ukončením, ktoré je pre bábätko veľmi drsné.
Ako zastaviť laktáciu:
- Postupne obmedzujte prikladanie bábätka k prsníku.
- Jednotlivé dojčenia nahradzujte UM vo fľaši.
- Odstriekajte len do úľavy, nie do pocitu prázdneho prsníka.
- Pite šalviové čaje.
- Ak laktácia neodchádza, poraďte sa so svojím gynekológom.
Náš tip
Dojčenie má na matku ohromný vplyv, a to nielen fyzický, ale tiež psychický. Nesiete si nie vždy príjemný zážitok z pôrodu, vaše telo sa potrebuje zahojiť, hormóny máte ako na horskej dráhe, trápi vás neskutočná únava a do toho je tu tá nová bytosť, ktorá je od vás nonstop závislá. Preto je normálne, že budete s dojčením spočiatku trochu bojovať a že budete mať aj myšlienky na to, ako zastaviť laktáciu. Ale verte, že keď budete trpezlivá a prekonáte začiatočnú krízu, dojčenie prijmete ako úplne prirodzenú súčasť vášho súžitia s bábätkom a pre vás oboch sa tak kŕmenie stane dôležitým a príjemným každodenným rituálom na upevnenie vzájomného puta.
Ak si ale k dojčeniu ani po porade s laktačnou poradkyňou cestu nenájdete, nestresujte sa a sústreďte sa len na to, aby ste vy i vaše bábätko boli pokojní.
Chyba
Formulár sa z nejakého dôvodu nepodarilo spracovať.