Neplatené voľno – kedy a za akých podmienok?

Nevzali vám dieťa do škôlky? Blížia sa prázdniny a nemáte už nárok na dovolenku? Budete sa vydávať? Sťahujete sa? Nielen v týchto prípadoch môžete využiť neplatené voľno. A ako to funguje v praxi?

Neplatené voľno – kedy a za akých podmienok?

Neplatené voľno – kedy a za akých podmienok?

Neplatené voľno, na ktoré máte zo zákona nárok, definujú „závažné osobné dôvody“, na ktoré zákonník práce myslí v paragrafe 199/1. Váš plánovaný dvojmesačný pobyt v Karibiku medzi ne, samozrejme, nepatrí, no aj v tomto prípade existuje možnosť, že sa so svojím zamestnávateľom dohodnete, a to najlepšie písomnou formou.

Na svadby a pohreby

Najčastejšími „osobnými dôvodmi“, na ktoré zákon myslí, patrí vlastná svadba, keď máte nárok na dva dni voľna. V deň obradu ide o voľno platené, ďalší deň neplatené. Zákon počíta aj s pomerne výnimočnou situáciou, akou je svadba vašich rodičov. Zamestnané deti novomanželov majú nárok zúčastniť sa na obrade a zamestnávateľ im na tento účel musí poskytnúť neplatené voľno.
Ďalšou radostnou udalosťou, na ktorú zákon myslí, je narodenie dieťaťa. Budúci otec má nárok na náhradu mzdy za obdobie potrebné na to, aby budúcej mamičke poskytol sprievod, čiže transport do pôrodnice. To isté platí aj pre sprievod z pôrodnice. Pokiaľ však chce, tak ako väčšina dnešných otcov, zostať pri pôrode a potom s novonarodeným bábätkom a partnerkou nejaký čas, náleží mu síce voľno, v tomto prípade však už neplatené.
Obdobná situácia nastáva aj v prípade úmrtia a pohrebu vzdialenejšieho člena rodiny, napríklad tety alebo bratrancovej manželky. Najbližší členovia rodiny budú na účely organizácie a účasti na pohrebe čerpať voľno platené, vy neplatené.

Kalamity, presuny a choroby

Ďalšou zo situácií, keď môžete čerpať zákonom stanovené neplatené voľno, je sťahovanie. Pokiaľ sa teda nesťahujete na popud zamestnávateľa. V takom prípade by vám totiž náležali dva dni voľna plateného. Ak meníte miesto svojho bydliska sami, vzniká vám nárok na dva dni neplateného voľna.
To môžete čerpať aj v prípade neprekonateľných prekážok v doprave do zamestnania (povodne, dopravné nehody, snehové kalamity) alebo ak pracujete napríklad na základe dohody o pracovnej činnosti a potrebujete sa starať o choré dieťa. Pri práci na dohodu o pracovnej činnosti totiž nemáte zo zákona nárok na „ošetrovačku“, neplatené voľno vám však zamestnávateľ poskytnúť musí.
Zákon myslí aj na čas, keď opúšťate súčasné a hľadáte si nové zamestnanie. Vo výpovednej lehote máte na tento účel nárok na poldeň neplateného voľna týždenne počas maximálne dvoch mesiacov.

Kalamity, presuny a choroby

Nad tento zákonný rámec môže nastať celý rad situácií, keď neplatené voľno potrebujete alebo chcete. A tu už sa pohybujeme v priestore určenom pre dohodu medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Ak sa chcete vydať na cestu okolo sveta alebo vám len neostáva žiadna dovolenka napríklad na obdobie jarných prázdnin vašich detí, môžete sa so zamestnávateľom dohodnúť na neplatenom voľne.
Tiež menej radostný, ale o to častejší variant, keď ste už vyčerpali rodičovský príspevok, ale vaše dieťa nevzali z kapacitných dôvodov do škôlky, ponúka možnosť vyriešiť tento problém so zamestnávateľom vopred formou neplateného voľna. Existujú, samozrejme, aj prípady, keď vám zamestnávateľ z prevádzkových dôvodov nemusí vyjsť v ústrety. Pokiaľ sa dohodnete, radšej všetkému dajte písomnú formu, aby ste predišli možným sporom o platení poistného.

Kto to zaplatí?

V prípade neplateného voľna, ktoré garantuje zákon, sa pre vás oproti bežnému odpracovanému mesiacu nemení nič a všetky povinné zamestnanecké odvody ležia na bedrách zamestnávateľa. Pokiaľ si však so zamestnávateľom dohodnete extra neplatené voľno, nemusí byť vždy tak úplne zadarmo. Všetko záleží na vzájomnej dohode.
V prípade dane z príjmov a sociálneho poistenia nie je čo riešiť: Pokiaľ nezarábate, nemusíte ich platiť. Pochopiteľne vám v tomto období nevzniká nárok na nemocenskú. Minimálne zdravotné poistenie však zo zákona platiť musíte. Jeho výška sa na účely, keď nemáte žiadny príjem, počíta z minimálnej mzdy – od 1. januára 2018 je to (63,84 Eu) 14 percenta zo sumy 456 Eur.
Jeho odvod je síce povinnosťou vášho zamestnávateľa, keďže ste to však väčšinou vy, kto o neplatené voľno žiada, môže od vás zamestnávateľ chcieť, aby ste si (obzvlášť pri dlhodobej absencii) zdravotné poistenie alebo jeho pomernú časť hradili jeho prostredníctvom sami. Jediná výnimka existuje pre matky starajúce sa o dieťa do štyroch rokov, za ktoré hradí zdravotné poistenie štát.

Opýtajte sa nás

Neváhajte sa našich špecialistov opýtať na čokoľvek z oblasti výživy a stravovania. Radi vám odpovieme hneď ako to bude možné.

Chráněno službou reCAPTCHA | Ochrana soukromí | Smluvní podmínky