Prevencia potravinových alergií u detí
Alergie patria k vôbec najrozšírenejším civilizačným ochoreniam niekoľkých posledných desiatok rokov. A napriek tomu, že nás neohrozuje na živote, dokáže ho pekne znepríjemniť. Určite preto stojí za to venovať dostatočnú pozornosť preventívnym opatreniam, ktoré jej rozvoj do veľkej miery eliminujú.

Jednou z najúčinnejších foriem prevencie pred rozvojom alergií u detí je dojčenie v prvých 6 mesiacoch života. V prípade, že dojčenie nie je možné, je k dispozícii hypoalergénna dojčenská výživa, označovaná ako HA mlieko. Ďalším vhodným opatrením je zavádzať do stravy tepelne spracované ovocie a zeleninu, a to najmä v prípadoch, keď sa alergia vyskytuje u rodičov či súrodencov. Všeobecne platí, že čím viac členov rodiny trpí alergiou, tým väčšie je taktiež riziko jej rozvoja u novorodencov. Až potom, keď sa alergia neobjaví, môžete začať s podávaním čerstvého ovocia a zeleniny. Nové potraviny a jedlá zavádzajte do stravy po 3 až 5 dňoch, aby si dieťa na stravu lepšie zvyklo.
Ako poznám, že ide o alergiu?
- Rozpoznať, či ide o alergiu, alebo nie, nie je vždy úplne jednoduché. Často, a to hlavne spočiatku, si ju môžeme spliesť s obyčajným nachladením. Existujú však isté vodidlá:
- Príznaky podobné nachladeniu pretrvávajú viac než 10 dní.
- Stále zapchatý nos a pretrvávajúca nádcha.
- Časté kýchanie.
- Svrbenie a pálenie očí, ktoré bývajú začervenané.
- Podráždená a začervenaná koža pod očami.
- Dýchavičnosť a sťažené dýchanie ústami.
- Neustupujúci suchý kašeľ.
- Citlivá a svrbiaca pokožka so začervenanými miestami a vyrážkou.
V prípade pretrvávajúcich príznakov sa obráťte na svojho ošetrujúceho lekára.
V prípade akýchkoľvek pochybností v súvislosti s možným rozvojom alergie u vášho dieťaťa, napríklad v súvislosti s jej výskytom v rodine, na nič nečakajte a obráťte sa na ošetrujúceho lekára.
Chyba
Formulár sa z nejakého dôvodu nepodarilo spracovať.