Prvá výbava pre bábätko. Čo budete potrebovať a čo už je navyše?

Ako nastávajúca mamička ste sa pravdepodobne aj vďaka histórii vyhľadávania na internete dostali do hľadáčika obchodov, ktoré ponúkajú potreby pre bábätká. Je pravdou, že nákupom základného vybavenia sa nevyhnete, je to aj príjemná časť prípravy na nového člena rodiny. Čo je ale nevyhnutnosť a čo už skôr navyše? Roztriedili sme výbavu pre bábätko do troch kategórií.

Prvá výbava pre bábätko. Čo budete potrebovať a čo už je navyše?
  1. kategória: Must have
  • Oblečenie pre bábätko: bodýčka, dupačky, overaly, mikinky a bundičky alebo kombinézu (podľa ročného obdobia), bavlnené čiapočky, ponožky, rukavičky. Bábätká narodené v termíne majú štandardne veľkosť 56 a veľmi skoro potom veľkosť 62. Vzhľadom na to, že bábätká tak rýchlo rastú, nemá zmysel robiť si dopredu veľké zásoby prvého oblečenia.
  • Kočík: pri výbere kočíka zvoľte skôr dvojkombinácie. Z hlbokej korbičky bábätko za pol roka vyrastie a môže prejsť do šporťáku. Kúpte súčasne s pršiplášťom na kočík a prebaľovacou taškou. V letných dňoch sa vám bude hodiť aj sieťka proti hmyzu a na zimné obdobie teplý fusak.
  • Detská postieľka s kvalitným matracom: s perinkou. Vankúšik bábätká používajú len po dohode s pediatrom, napr. pri sploštení hlavičky.
  • Monitor dychu: umiestňuje sa pod matrac postieľky a upozorní vás v prípade, že dieťatko prestane dýchať. Samotný monitor dychu však nestačí, je dobré aj vedieť, ako reagovať, ak dôjde u dieťaťa k zástave dychu. Preto odporúčame navštíviť kurz prvej pomoci deťom – skvelé kurzy robí napr. Český červený kríž.
  • Vajíčko do auta: autosedačka pre bábätko sa umiestňuje proti smeru jazdy a dieťaťu veľkostne vyhovuje približne do jedného roka. Ak budete chcieť autosedačku pripevňovať na konštrukciu kočíka, stačí dokúpiť vhodné adaptéry.
  • Odsávačka mlieka: asi tak tretí deň po pôrode, teda v rovnakom čase, kedy obvykle opúšťate pôrodnicu, sa spúšťa laktácia. Než sa s bábätkom spoločne zladíte, odsávačka vám môže pomôcť uľaviť pri nadmernej produkcii mlieka alebo naopak podporiť vyššiu tvorbu mlieka. Každopádne je dobré byť pripravená na obidve situácie.
  • Zavinovačka: v prvých dňoch vám pomôže pri manipulácii s bábätkom a držaním hlavičky v správnej polohe.
  • Odsávačka hlienov pre bábätká: až približne do troch rokov veku sa dieťa nevie samo správne vysmrkať, preto bude pri každej nádche odsávačka hlienov váš najlepší kamoš. Tie manuálne odsávačky príliš nepomáhajú pri hustej nádche, preto odporúčame skôr odsávačku hlienov na vysávač.
  • Bavlnené (mušelínové) plienky: na všetko. Na utretie, usušenie, podloženie, prikrytie i na uspávanie, majte ich poruke úplne všade. Minimálne 10 kusov jemných textilných plienok určite využijete.
  • Plienky na prebaľovanie: prvých 20 kusov jednorazových plienok by mala obsahovať vaša výbava do pôrodnice. Doma už môžete používať jednorazové alebo látkové podľa uváženia.
  • Perlan: detské vlhčené čistiace obrúsky sú perfektné do kočíka a na cesty. Niekedy sú ale príliš parfumované a môžu citlivú detskú pokožku podráždiť. Pri domácom prebaľovaní preto odporúčame čistiť zadoček bábätka perlanom, ktorý je aj cenovo výhodnejší. Perlan zoženiete vo veľkom balení v lekárni a môžete si ho doma nastrihať.
  • Masť na zapareniny pre bábätká: chráni citlivú detskú pokožku pred podráždením. Natierajte v tenkej vrstve po každom prebaľovaní. Skvelou prevenciou pred vznikom zaparenín je nechať bábätko každý deň aspoň na chvíľu úplne bez plienky. Nezabudnite však pod dieťatkom nechať jednorazovú prebaľovaciu podložku so savou vrstvou.
  • Teplomer: v prvých dňoch budete teplotu bábätka pravidelne kontrolovať a zapisovať. Teplomer vám tiež pomôže dostať z čriev novorodeneckú smolku. Majte ho preto zbalený už v taške do pôrodnice.
  • Teplomer do vody: pocitovo odhadnúť správnu teplotu vody na kúpanie je takmer nemožné. Pri každom kúpaní preto hoďte do vaničky teplomer do vody – ten by mal ukazovať 36–37°C.
  • Detská kozmetika: detské mydlo alebo jemný gél, ošetrujúci olejček, prípadne aj nožničky s guľatým koncom a jemný detský hrebienok.
  • Dojčiace podprsenky a vložky do podprsenky: podprsenky majte pripravené minimálne dve, čisté suché vložky potom vymieňajte po každom dojčení. Zohnať sa dajú aj ekologické vložky do podprsenky, ktoré sa dajú prať a používať opakovane.
  • Krém na bradavky: v začiatkoch dojčenia sú bradavky citlivé. Po každom dojčení ich preto natierajte krémom na bradavky, ktorý pomáha predchádzať ich popraskaniu.
  • Lieh na pupok: pahýľ po ustrihnutom pupočníku sám odpadne približne do 14 dní po pôrode. Je však potrebné ho pravidelne ošetrovať špeciálnym liehom na pupok, ktorý zoženiete v lekárni.
  • Dojčiaci čaj: aby sa vám dobre tvorilo mlieko, je potrebné veľa piť. Najlepšia je obyčajná voda v kombinácii so špeciálnymi dojčiacimi čajmi, ktoré svojím zložením podporujú tvorbu materského mlieka.

 

  1. kategória: Na zváženie
  • Dojčiaci vankúš: mať v posteli tehotenský, respektíve dojčiaci vankúš je skvelý spôsob, ako si spríjemniť spánok v tehotenstve a ako nájsť vhodnú pozíciu pri dojčení. Je ale pomerne veľký, a ak naň nemáte miesto, vôbec nevadí, poradíte si ak s obyčajným vankúšom.
  • Dojčiaca košeľa: časté dojčenie zvládnete aj vo voľnom tričku, dojčiace košele na gombíky alebo na zips sú však veľmi pohodlné.
  • Nosidlo/šatka: v začiatkoch materstva máme často pocit, že by sme potrebovali viac rúk. Nosidlo alebo šatka je úžasne praktická pomôcka, ktorá bábätku pomáha s adaptáciou na svet mimo prostredia mamičkinho bruška.
  • Hniezdočko: okolitý svet je pre novorodenca nekonečne obrovský. Ohraničený priestor hniezdočka pomáha deťom získať pocit bezpečia a postupne si zvykať na pobyt v postieľke.
  • Ležadlo: bábätko bude chcieť byť vo vašej prítomnosti, kamkoľvek sa pohnete. Vďaka ležadlu sa budete môcť venovať aj domácim prácam tak, aby vás dieťatko malo neustále na očiach. Polohovateľné ležadlá sú potom skvelé, keď riešite, ako začať s príkrmami, keď potrebujete mať dieťa v ideálnej polohe na kŕmenie.
  • Antikoliková fľaša: väčšina mamičiek počíta s tým, že bude po pôrode dojčiť. Keď však dojčenie nie je možné, je dobré mať doma pripravenú antikolikovú fľašu. Vyberajte takú, ktorá má cumlík s malým prietokom, aby dieťa pri návrate ku klasickému dojčeniu nestratilo sací reflex.
  • Prebaľovací pult: praktický kúsok nábytku pre prvé mesiace života bábätka. Ak naň ale doma nemáte miesto, v pohode zvládnete každodenné prebaľovanie aj s prebaľovacou podložkou, ktorú môžete umiestniť na gauč, kuchynskú linku alebo na hlbokú skrinku.
  • Elektronická opatrovateľka: ak bábätko spinká v inej časti domu, než v ktorej sa momentálne nachádzate vy, opatrovateľka vám pomôže zostať pokojná a plačiace bábätko včas upokojiť.
  • Cestovná postieľka: pravdepodobne ju nebudete potrebovať hneď, ale ak sa s bábätkom budete chystať na dovolenku, skladaciu cestovnú postieľku vezmite so sebou. Niektoré hotely a penzióny ju v rámci pobytu dokonca ponúkajú zadarmo.
  • Cumlík: na cumlík ste možno počuli od mamičiek rôzne názory. Pravdou však je, že satím sa deti upokojujú, takže používanie cumlíka vám môže zachrániť nejednu inak preplakanú noc.
  • Vanička alebo ležadlo do vane: každá mamička preferuje niečo iné a časom prídete na to, aký spôsob kúpania bábätka vám vyhovuje najviac. Vanička je skvelá, ak máte doma len sprchový kút bez vane. Ak však vaňu máte, bude vám stačiť len ležadlo do vane. Čo je však z pohľadu ergonómie sporné, je používanie detských kúpacích vedier, niektorí pediatri ich neodporúčajú kvôli tomu, že v nich bábätko príliš sedí.
  1. kategória: Skôr navyše
  • Mantinel na postieľku: mantinely sú skvelé pre väčšie bábätká, ktoré sa už počas spánku začínajú pretáčať. Novorodenci spinkajú na chrbte, preto mäkké ohraničenie postieľky zatiaľ nie je potrebné.
  • Spací vak: podobne ako mantinel je spací vak skvelý pre väčšie bábätká, ktoré si v noci odkopávajú perinku.
  • Umývacie špongie: bábätko obvykle stačí umyť iba rukou, prípadne kúskom perlanu.
  • Maznáčik na spanie: pravdepodobne nejakého roztomilého maznáčika alebo inú spinkaciu hračku dostanete ako darček k narodeniu od príbuzných alebo kamarátov. Deťom však na zaspávanie postačí aj obyčajná bavlnená plienka.
  • Kolotoč nad postieľku: vyzerá krásne, ale dieťatko zabaví len na veľmi krátku chvíľu. Nad postieľkou dieťa oveľa radšej uvidí tvár mamičky.

A je to! Váš zoznam výbavy pre novorodenca je kompletný. Postupom času sama prídete na to, čo je pre vás nevyhnutnosť a bez čoho sa pokojne zaobídete. Žijeme v senzačnej dobe, keď máme lekárne, drogérie a obchodíky s detskými potrebami takmer na každom rohu a e-shopy posielajú objednávky obratom. Kedykoľvek sa môžeme dovybaviť, takže ak tento zoznam čítate až teraz a pôrod je doslova na spadnutie, vôbec nezúfajte. Budete mať ešte dosť času vo chvíli, keď už bude bábätko na svete.