10 pravidiel pre prechod na umelé mlieko

Každá mamička vie, že materské mlieko je pre dieťa tou najlepšou výživou. Ale aj toto obdobie raz skončí a záleží na každej mamičke, kedy sa rozhodne dojčenie ukončiť. Chystáte sa odstaviť dieťa od dojčenia a neviete, ako na to?

10 pravidiel pre prechod na umelé mlieko

Fľaštička je pre bábätko novinka, ktorú môže prijať so záujmom, ale pri ktorej sa tiež môžete stretnúť s odmietnutím. S týmito pravidlami to však doma zvládnete aj bez sĺz.

Prechod z dojčenia na umelé mlieko by mal byť postupný, a to z dvoch dôvodov. Prvým je, že mlieko nestratíte zo dňa na deň, jeho produkcia sa bude znižovať s klesajúcim dopytom. Odporúča sa vynechávať jedno dojčenie za týždeň. Druhý dôvod je, že odstavenie od prsníka matky býva pre deti stresujúce.

V období prechodu na umelé mlieko je veľmi dôležitý vzájomný kontakt. Bábätku sa veľa venujte, veľa sa s ním hrajte, rozprávajte sa mu, zahrňte ho láskou. Potom bude znášať fyzické „odlúčenie“ od matky o niečo lepšie.

Nikdy neriešte ukončenie laktácie tým, že dieťa odovzdáte babičke, aby ho postrážila.

Ľahšie sa odstavuje dieťa, ktoré už je zvyknuté aj na príkrmy. Aj z toho dôvodu odporúča Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dojčenie minimálne po dobu 6 mesiacov veku dieťaťa.

Pokiaľ sa vám mlieka tvorí toľko, že máte prsia neustále bolestivo naliate, skúste odstriekať. Ale nie do pocitu prázdneho prsníka, iba do úľavy. Pite mätové a šalviové čaje a dávajte pozor, aby sa vám v prsiach nevytvorili hrudky.

Ak sa rozhodnete, že prsník v určitú hodinu ponúkať už nebudete, zostaňte dôsledná. Keď dieťaťu raz prsník nedáte a potom zase áno, bude zmätené. Veľa s dieťaťom hovorte, snažte sa ho zabaviť inak – obľúbenou hrou alebo hračkou.

Materské mlieko v strave treba nahradiť. Umelým mliekom vo fľaštičke alebo zeleninovým a ovocným príkrmom. Záleží na tom, v akej životnej fáze sa aktuálne vaše dieťatko nachádza. Pomôcť vám môže aj náš jedálniček.

bábätko

Viac rád o tom, ako nastravovanie vašich najmenších nájdete v našom jedálničku.

Pre učenie na fľaštičku zvoľte obdobie, kedy je dieťa pokojné a začínajte doma, v prostredí, ktoré je mu známe a kde je mu dobre. Keď je dieťa choré alebo mu práve začínajú rásť zuby, s odstavovaním ešte pár dní počkajte. Keď dieťa fľaštičku odmieta, nesnažte sa mu ju vnútiť za každú cenu. Môžete chvíľu počkať a ponúknu zase za chvíľu. Niektorým deťom pomôže rozptýlenie napríklad pomalou chôdzou alebo keď fľaštičku podáva otecko.

Zatiaľ čo potrebu materského mlieka si dieťa reguluje samo, pri umelom mlieku musíte množstvo odmerať. Naša tabuľka vám napovie, ako sa zorientovať v dennom dávkovaní.

Odstavenie bábätka od dojčenia je individuálny proces. V tomto období prechodu nezáleží na tom, či sa vám to podarí v priebehu niekoľkých dní, týždni alebo to bude trvať mesiace. Ide len o to, aby ste vy ako matka bola v pohode a dieťa potom vaše rozhodnutie aj vaše pozitívne zmýšľanie prijme kladne.

Produkty, ktoré sa vám budú hodiť

Sunar Premium 2

Sunar Premium 2

Viac o produkte
BIO tekvica, brokolica, zemiaky, olivový olej

BIO tekvica, brokolica, zemiaky, olivový olej

Viac o produkte