Stolica u dojčiat: zápcha a hnačka

Zápcha alebo keď ide do tuhého Ak je vaše dieťa bez stolice už niekoľko dní, nemusí to ešte nutne znamenať, že ide o zápchu. Priebeh stolice je u každého z nás, a teda aj u bábätiek, úplne individuálny. Ak však tento interval nie je u vášho dieťaťa obvyklý, je potrebné spozornieť.

Stolica u dojčiat: zápcha a hnačka

Pri zápche sa stolica v čreve formuje na tuhú hmotu a súčasne dochádza k odtekaniu hnedej tekutiny s kúskami stolice do plienky. Tento stav si môžete spliesť s hnačkou, opak je ale pravdou, ide o ťažkú zápchu. V dojčenskom veku sa často vyvíja taktiež tzv. funkčná zápcha, ktorá súvisí s prechodom na zeleninové a mäsové príkrmy, teda na tuhú stravu. Dieťatko sa tejto zmene obvykle prispôsobuje týždeň až dva.

Vedeli ste, že…

Pokiaľ má dieťa zápchu, môžete sa sami pokúsiť problém vyriešiť zmäkčením stolice? Väčšinou pomáha podávanie ovocia a zeleniny, redšie dojčenské mlieko či zriedenie pkrmov materským alebo dojčenským mliekom.

Ako postupovať, keď má moje dieťa zápchu?

  • Stolicu je potrebné zmäkčiť, aby sme čo najviac uľahčili jej vyprázdňovanie. Pomáha podávanie ovocia a zeleniny a poprípade šťavy z kompótov.
  • Ak kŕmite dojčenským mliekom, pripravujte počas zápchy redšiu zmes a mlieko podávajte tak, aby vaše dieťa malo potrebný denný príjem.
  • Pokiaľ ide o zápchu po zavedení príkrmov, skúste mu do jedla zamiešať odstriekané mlieko alebo aj iné dojčenské mlieko. Taktiež mu ponúknite o trochu viac dojčenskej vody k jedlu.

Ak zápcha u vášho dieťatka pretrváva aj po tom, čo ste vyskúšali všetky odporúčané prístupy, je najvyšší čas odobrať sa k svojmu ošetrujúcemu lekárovi.

Hnačka: veľmi nebezpečný spoločník

Hnačky sú najčastejšie prejavom infekčného ochorenia tráviaceho ústrojenstva a najmä v dojčenskom veku môžu byť veľmi nebezpečné, keďže z tela bábätka odvádzajú veľké množstvo tekutín aj potrebných minerálnych látok. Príčinou hnačky môže byť taktiež alergia na mlieko. V tomto prípade je dobré čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc.

Pri hnačke dojčiat dochádza k dehydratácii organizmu, a preto sa musí obzvlášť db na doplňovanie tekutín, či už dojčením alebo dojčenským mliekom? Radšej viackrát a v menších dávkach ako opačne.

Ako spoznám, že má moje dieťa hnačku?

Hnačku u dojčaťa spoľahlivo spoznáte. Ide o riedku, najčastejšie zelenohnedú vytekajúcu hmotu s prímesou hlienu, ktorá sa v rámci jedného dňa často opakuje.

Prevencia hnačky

Predovšetkým čo najviac dbajte na doplňovanie tekutín, to jest dojčením alebo dojčenským mliekom, a zároveň podávajte dojčenskú vodu a prípadne nesladený čierny čaj. Dávky dojčenia môžete aj znížiť a súčasne sa snažte dojčiť častejšie. Dieťa sledujte taktiež v noci a ak dochádza k hnačke, dopĺňajte tekutiny. Dbajte na zvýšenú hygienu a pravidelné umývanie rúk, keďže hnačka je infekčné a vysoko nákazlivé ochorenie.

Ak aj napriek všetkým opatreniam hnačka u vášho dieťaťa pretrváva, obráťte sa okamžite na ošetrujúceho lekára.

Ďakujeme!

Teraz sa môžete tešiť na cenné rady a informácie, ktoré vám pomôžu s jedálničkom pre vaše najmenšie

Chyba

Formulár sa z nejakého dôvodu nepodarilo spracovať.

Slovník zloženia

Probiotiká

Živé baktérie, ktoré sa nachádzajú v črevnom trakte. Majú prospešný vplyv na zdravie človeka, no v mnohých prípadoch je túto skutočnosť potrebné ešte overiť a získať ďalšie dôkazy. Medzi najbežnejšie probiotiká patria baktérie z rodu LactobacillusBifidobacterium.

Vláknina

Zložka stravy, ktorá nie je ďalej rozkladaná v tráviacom systéme. Delí sa na vlákninu rozpustnú  a nerozpustnú. Nachádza sa v ovocí a zelenine, obilninách, najmä celozrnných produktoch,  a strukovinách. Jej hlavnou úlohou v organizme je pozitívny vplyv na trávenie. Prispieva k zvýšeniu objemu stolice, k lepšiemu pohybu čriev a prechodu potravy tráviacim traktom.  

Zdroj: ovocie, zelenina, obilniny, strukoviny.

Opýtajte sa nás

Neváhajte sa našich špecialistov opýtať na čokoľvek z oblasti výživy a stravovania. Radi vám odpovieme čo najskôr to bude možné. Vzorky našich výrobkov nezasielame.

Chránené službou reCAPTCHA | Ochrana súkromia | Zmluvné podmienky