Prečo sú pre bábätká dôležité probiotiká a ako ich doplniť

Probiotiká prispievajú u dojčiat a detí k správnemu vývoju imunitného systému. Ich zaradenie do stravy je navyše skutočne jednoduché na to, aký pozitívny efekt môžu mať na zdravie a spokojnosť vášho bábätka.

Prečo sú pre bábätká dôležité probiotiká a ako ich doplniť

Čo sú probiotiká a prečo sú pre deti dôležité?

​​Probiotiká sú prospešné baktérie, teda živé mikroorganizmy, ktoré zabezpečujú a rozvíjajú vyvážený črevný mikrobióm. Tým nielenže podporujú dobré trávenie, ale aj chránia organizmus pred škodlivými látkami a prispievajú k posilňovaniu imunitného systému. Do čriev bábätiek sa dostávajú prirodzene pri pôrode, ale sú aj súčasťou materského mlieka. 

Prečo sú pre bábätká dôležité probiotiká a ako ich doplniť

Obsah probiotík v strave je preto o to zásadnejší pre deti narodené cisárskym rezom, u ktorých je zloženie črevného mikrobiómu odlišné. Podobne je tomu aj u dojčať, ktoré nemôžu byť dojčené, a teda nezískavajú probiotiká prirodzenou cestou z materského mlieka. 

V prípade nedojčených bábätiek sa odporúča náhradná mliečna výživa, ktorá sa zložením čo najviac približuje k materskému mlieku a okrem probiotík a iných funkčných zložiek obsahuje aj prebiotiká.

Rozdiel medzi probiotikami a prebiotikami

  • Probiotiká  sú prospešné živé mikroorganismy, ktoré prispievajú k rozvoju vyváženého črevného mikrobiómu a potláčajú rozvoj nežiaducich baktérií. Pomáhajú tak k spokojnému brušku a zníženiu drobných tráviacich ťažkostí.
  • Prebiotiká (oligosacharidy)  slúžia ako potrava týchto prospešných baktérií a podporujú ich rast a aktivitu. 

Spoločne pomáhajú udržiavať vyvážený črevný mikrobióm. Práve kombinácia správnej výživy a starostlivosti o črevný mikrobióm je kľúčová nielen pre to, aby bolo v brušku dobre, ale aj pre celkový správny vývoj novorodenca. 

Aké sú možnosti podávania probiotík deťom?

V súčasnosti je našťastie na trhu celý rad možností, ako probiotiká a prebiotiká zaradiť deťom do stravy.

Prečo sú pre bábätká dôležité probiotiká a ako ich doplniť

Napríklad:

  • Probiotiká v kvapkách či prášku pre najmenšie deti.
  • Probiotiká v tabletách pre staršie deti, ktoré ich už dokážu prehltnúť.
  • Obecne deti potraviny, ktoré zdravé baktérie prirodzene obsahujú, napríklad jogurt alebo iné kyslomliečne či kvasené potraviny (tu však pozor na nadúvanie). Vždy zvážte vhodnosť vzhľadom na vek dieťaťa.
  • Dojčenské mlieka s obsahom probiotík a prebiotík.

Ako vybrať dojčenské mlieko s probiotikami 

Ak nedojčíte, najjednoduchšie je siahnuť po dojčenskom mlieku, ktoré už rôzne druhy prospešných bakterií obsahuje, a to najmä z rodu Bifidobacterium a Lactobacillus. Tieto mikroorganizmy sú dôležité pre správne osídlenie črevného traktu dieťaťa, čo má vplyv na jeho celkové zdravie.

Prečo sú pre bábätká dôležité probiotiká a ako ich doplniť

Jedným z mliek, ktoré tieto zložky ponúkajú, je náš nový rad dojčenských mliek Sunar Sensitive. Obsahuje živé bakterie Bifidobacterium longum, ktorých efekt sa testoval v klinických štúdiách a ktoré prispievajú k vytvoreniu vyváženého črevného mikrobiómu.

Bifidobacterium longum patria medzi najčastejšie sa vyskytujúce baktérie črevného mikrobiómu človeka. Nachádzajú sa nielen v strave dojčiat a malých detí, ale aj dospelých. Ich výhodou je, že pri prechode tráviacim systémom dokážu prežiť v prostredí žalúdka aj v oblasti dvanástnika, takže sa v nezmenenej forme dostávajú až do tenkého a hrubého čreva, kde sú potrebné.

Vďaka obsahu Bifidobacterium longum BB536 v Sunar Sensitive už preto nie je u zdravého nedojčeného dieťaťa nutné pridávať ďalšie živé bakterie. Okrem prospešných bakterií a oligosacharidom obsahuje aj mliečny tuk, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, vitamíny a minerálne látky kľúčové pre správny vývoj imunitného systému novorodenca, napr. vitamíny A, C a D alebo vápnik pre správny rast kostí. Je teda vhodnou voľbou pre maminky, ktoré chcú svojmu dieťaťu poskytnúť vyváženú výživu vedúcu k zdravému vývoju a spokojnému brušku.

Držíme palce, nech bruško bolí čo najmenej a nech ste všetci zdraví a spokojní.

Produkty, ktoré sa vám budú hodiť

Sunar Sensitive 2

Sunar Sensitive 2

Viac o produkte
Sunar Sensitive 3

Sunar Sensitive 3

Viac o produkte