Dokedy a ako často dávať náhradnú mliečnu výživu (umelé mlieko)?

Pri dojčení si frekvenciu a množstvo mlieka reguluje bábätko prirodzene samo podľa svojich potrieb. Dávkovanie umelého, teda dojčenského mlieka máte však v rukách vy. Minimálne do chvíle, kým sa všetko dostane do zabehnutých koľají. Na úvod si do ruky vezmite tabuľku, ktorá vám orientačne poradí.

Dokedy a ako často dávať náhradnú mliečnu výživu (umelé mlieko)?

Ako často dojčenské mlieko podávať?

Odporúčaná denná dávka dojčenského mlieka býva vždy uvedená na obale konkrétneho výrobku, no je iba orientačná. Svoju potrebu mlieka si dieťa nastaví časom samo. Deti, ktoré sú zvyknuté na trojhodinový režim, vypijú v jednej dávke menej ako deti, ktoré dokážu spať aj viac hodín v kuse. Nemá zmysel mlieko do dojčaťa naliať” podľa tabuliek. Vnímajte, ako dieťatku chutí, ako dobre si po jedle dokáže oddýchnuť a či správne prospieva. Rýchlo tak prídete na to, ako často kŕmiť dojčenským mliekom, aká je ideálna porcia pre spokojné bruško a podľa čoho zistíte, že bábätko je hladné.

Odporúčané dávkovanie do 1 roka veku dieťaťa

Nasledujúca tabuľka vám priblíži, ako kŕmiť novorodenca aj staršie deti. Vždy však postupujte podľa návodu pri konkrétnom zvolenom mlieku, berte do úvahy, či pri dokrmovaní aj dojčíte, a rešpektujte individualitu vášho bábätka.

Vek Odporúčaná celková potreba mlieka na deň Počet kŕmení za deň Počet odmeriek Množstvo vody
Do 2 týždňov 600 ml 6 3 90 ml
3 – 4 týždne 675 ml 5 4 120 ml
4 – 8 týždňov 675 ml 5 4 120 ml
8 – 12 týždňov 825 ml 5 5 150 ml
3 – 4 mesiace 1000 ml 5 6 180 ml
5 – 6 mesiacov 1165 ml 5 7 210 ml
6 – 8 mesiacov 1000 ml 5 6 180 ml
9 – 10 mesiacov 800 ml 4 6 180 ml
11 – 12 mesiacov min. 500 ml 2 – 3 6 180 ml

Nezabúdajte ani na pitný režim. Dojčeným deťom ho úplne pokryje materské mlieko, nedojčené deti a deti začínajúce s príkrmami by mali postupne začať dostávať vodu a zvykať si tak na pravidelný pitný režim. Odporúča sa začínať s 1 – 2 lyžičkami prevarenej a na cca 37 °C schladenej dojčenskej vody 1 až 2-krát denne.

Viete, ako správne pripravovať umelé mlieko?

Na dávkovanie vždy používajte odmerku priloženú k danému baleniu, pretože pri mliekach rôznych vekových kategórií sa veľkosť odmerky líši.

Mlieko pripravujte vždy čerstvé, nie dopredu, a pri dávkovaní sa riaďte pokynmi na obale konkrétneho výrobku, ktorý máte doma. Používajte čerstvú prevarenú dojčenskú vodu a mlieko do fľaštičky vmiešajte až tesne pred podávaním.

Jak připravit umělé mléko

Pri podávaní by jeho teplota mala byť v rozmedzí 37 až 40 °C. Teplotu vždy vyskúšajte na zápästí, aby mlieko nebolo pre bábätko veľmi horúce. V prípade, že dieťatko mlieko nedopije, nespotrebované vylejte.

Nezabúdajte fľašu sterilizovať. Pokiaľ nemáte doma sterilizátor, môžete si poradiť aj s bežnou kuchynskou výbavou. Fľašu rozoberte a spolu s krúžkom a cumlíkom ju ponorte na 10 minút do vriacej vody.

Tip: Častou chybou pri príprave umelého mlieka býva pretrepávanie fľaše. Tomu sa radšej vyhnite a mlieko iba premiešajte do rozpustenia, aby sa v ňom netvorili zbytočné vzduchové bublinky, ktoré môžu byť jednou z príčin boľavého bruška.

Či už je vaše dieťatko dojčené, alebo ho kŕmite umelým mliekom, boľavé bruško je u bábätiek bežné. Prečítajte si, čo môžete robiť, aby ste bábätku od bolestí bruška uľavili, prípadne ako im predchádzať.

Ako dlho kŕmiť deti umelým mliekom?

Dojčenie žiadnu hornú hranicu nemá, a preto záleží iba na matke, do akého veku dieťaťa sa rozhodne dojčiť. Ak už na vašej spoločnej ceste prišiel čas na odstavenie, prečítajte si tipy, ako to urobiť čo najcitlivejšie. Umelé mlieko potom môžete podávať až do troch rokov veku dieťaťa.

  • Deti po 1. roku by mali dostávať 300 – 330 ml mlieka (napr. mlieka pre batoľatá).
  • Deti po 2. roku by mali dostávať aspoň 125 ml mlieka, ktoré zaistí denný prísun dôležitých živín.
300 ml mlieka pre batoľatá dokáže pokryť až 60 % dennej potreby vápnika na správny rast zubov a kostí.

Produkty, ktoré sa vám budú hodiť

Sunar BIO 2

Sunar BIO 2

Viac o produkte
Sunar Premium 2

Sunar Premium 2

Viac o produkte