Piata choroba u detí: príznaky a priebeh

Pre piatu chorobu sú typické vyrážka na tvári a zvýšená teplota. Týka sa najčastejšie detí vo veku 5 – 15 rokov a vyššie riziko infekcie prichádza v jarných a jesenných mesiacoch. Prenáša sa kvapôčkami a máva ľahký priebeh. Deti chorobu zvládajú dobre, riziko však predstavuje u tehotných žien.

Piata choroba u detí: príznaky a priebeh

Ako môže dieťa piatu chorobu chytiť?

Choroba sa prenáša vzduchom kvapôčkovou cestou a vyvoláva ju ľudský parvovírus B19. Inkubačná lehota piatej choroby je 4 – 14 dní a prenášať ju môžu aj bezpríznakové deti.

Ako sa piata choroba prejavuje?

Medzi príznaky piatej choroby patrí:

  • zvýšená teplota,
  • únava,
  • bolesti kĺbov,
  • vyrážka na lícach (začervenanie býva v tvare motýľa),
  • po troch dňoch sa objavuje vyrážka tiež na rukách a na nohách.

Piata choroba je vysoko infekčné ochorenie, ale väčšinou do 10 dní odznie.

Ako sa piata choroba lieči?

Vyrážka na tvári môže rodičov vyľakať, ale nie je potrebné ju nijako ošetrovať, choroba ani väčšinou nevyžaduje návštevu pediatra. Určite je ale vhodné zavolať lekára kvôli konzultácii, na potvrdenie diagnózy pomôže i zaslanie fotografie.

U dieťaťa strážte pitný režim, a ak teplota prekročí 38 °C, podávajte liek na tlmenie horúčky s paracetamolom (detský Panadol) alebo s ibuprofénom (Nurofen).

Piata choroba spravidla neprichádza opakovane a po prekonaní choroby dieťa získava celoživotnú imunitu.

Ťažší priebeh choroby majú pacienti s oslabenou imunitou (ľudia s poruchou krvotvorby, po transplantácii, chemoterapii a ďalších vážnych chorobách). Ak sa dieťa aj po odznení príznakov cíti unavené a bolí ho hlava, vyžiadajte si u svojho lekára detailný screening.

 

Piata choroba v tehotenstve

Piata choroba môže predstavovať riziko u tehotných žien, ktoré túto chorobu neprekonali už v detskom veku. Vírus sa najmä v 2. trimestri môže cez placentu preniesť na plod a narušiť krvotvorbu. Piata choroba obvykle prebieha bez následkov a očkovanie ani liečba neexistuje.

Rozdiel medzi piatou a šiestou chorobou

Na prvý pohľad vyzerajú piata a šiesta choroba rovnako. Dieťa má 2–3 dni horúčku a na telíčku sa objavuje škvrnitá vyrážka. Pôvodcom šiestej choroby však je herpetický vírus HHV6 a inkubačná lehota je 5 – 12 dní. Šiesta choroba postihuje hlavne dojčatá a batoľatá. Tlmenie príznakov prebieha podobne – strážte pitný režim dieťaťa a horúčku zrážajte detským Panadolom alebo Nurofenom. Vyrážku ničím neošetrujte.