7 najčastejších prvých príznakov tehotenstva

Najspoľahlivejšou metódou je tehotenský test. Ak však zrovna žiadny nemáte poruke alebo ste vo veľmi rannej fáze tehotenstva, ktorú test ešte nedokáže odhaliť, môžete pozorovať zmeny aj sama na svojom tele. Poďme si predstaviť tie najčastejšie.

7 najčastejších prvých príznakov tehotenstva

Ako poznám, že som tehotná?

Nie nadarmo sa tomu hovorí iný stav. V prvých týždňoch tehotenstva je skutočne niekoľko vecí trochu inak. Niektoré citlivejšie ženy dokážu tehotenstvo odhaliť dokonca skôr než tehotenský test.

  1. Nevoľnosti

Až 85 % nastávajúcich mamičiek zažíva na začiatku tehotenstva nepríjemné pocity na vracanie, a to nielen ráno. V prvom trimestri sa objavujú kedykoľvek počas dňa. Môže za to zvýšená hladina hormónov (vrátane hCG), ktoré produkuje zárodok placenty veľmi skoro po oplodnení. Nástup nevoľností je individuálny. Niektoré ženy ich majú už pár dní po oplodnení vajíčka, iné až po pár týždňoch. Dobrou správou však je, že so začiatkom druhého trimestra väčšinou samé odznejú.

  1. Únava

Nový život potrebuje na svoj vývoj veľa energie, a tak nie div, že už dva týždne po oplodnení môžete pociťovať silnú únavu, dokonca až malátnosť. Odporúčame počúvnuť svoje telo a ísť si jednoducho ľahnúť. Po čase otupujúca únava pominie a začnete sa cítiť oveľa lepšie.

  1. Bolesť pŕs

K najčastejším symptómom patrí tiež nepríjemný tlak, pnutie, brnenie či svrbenie pŕs. Prsné tkanivo reaguje veľmi citlivo na zmenu hladiny hormónov hCG a progesterónu, ktorých úlohou je zväčšiť objem krvi.

Prsia tiež môžu začať aj inak vyzerať. Melanocyty v bradavkách spôsobujú ich stmavnutie.

  1. Zvýšená citlivosť na pachy a iné chute

Stane sa, že žena nemôže naďalej používať obľúbený parfum kvôli konkrétnej zložke, ktorá jej prestane voňať, alebo že stratí chuť na mäso. Nečakajte ale nezvládnuteľné chute na nálev z uhoriek. Oveľa pravdepodobnejšie je, že budete v dôsledku vysokého energetického výdaja túžiť po rýchlych sacharidoch (sladkostiach).

  1. Tlaky v podbrušku a špinenie

Ak ste tehotná prvýkrát, môžu vás prekvapiť pomerne časté tlaky alebo kŕče v podbrušku a mierne špinenie. Nie je to príjemné a človek má pocit, ako by bolo „niečo zle“. Ide však o úplne bežný stav, ktorý je spojený s usídľovaním vajíčka v stene maternice, a nie je potrebné vyhľadať pomoc lekára. Ak by však boli bolesti neznesiteľné a sprevádzalo ich dokonca krvácanie, potom s návštevou lekára neotáľajte.

  1. Zápcha a nafukovanie

Aby toho nebolo málo, hormón progesterón spomalí váš tráviaci trakt. To spôsobí, že sa môžete cítiť nafúknuto a že vás môže potrápiť aj zápcha. Táto fáza sa veľmi podobá PMS. Keď potom menštruácia príde, bolesť brucha odznie. Keď však menštruácia nepríde, je najvyšší čas urobiť si domáci tehotenský test.

  1. Výkyvy nálad

Keď si dáte dohromady únavu, bolesť pŕs, nechutenstvo, nevoľnosti, tlaky v podbrušku a do toho ešte zápchu, je jasné, že nebudete zrovna najvyrovnanejším človekom na planéte. Emočná nestabilita je normálna a nemožno sa jej príliš vyhnúť, preto odporúčame o svojich pocitoch doma rozprávať. Pre partnera je niekedy ťažké pochopiť, prečo je žena vytočená a podráždená, prečo niekedy zbytočne vybuchne kvôli maličkosti a prečo zrovna nie je schopná sa skvelo baviť, keď je zdanlivo všetko v pohode. Popíšte partnerovi, ako vám je, a ak cítite, že to potrebujete, povedzte si o pomoc a podporu.

Kedy mám termín pôrodu a ako funguje tehotenská kalkulačka podľa počatia?

Ak ste práve zistili, že ste tehotná, možno vás bude zaujímať, kedy k oplodneniu vajíčka došlo a tiež na kedy vám vychádza termín pôrodu. Nájdite si na internete akúkoľvek jednoduchú kalkulačku dátumu pôrodu, zadajte prvý deň poslednej menštruácie, vyberte dĺžku svojho cyklu (obvykle okolo 28 dní) a nechajte si spočítať približný odhad.

Náš tip: vitamíny pre tehotné

V rannej fáze tehotenstva (ideálne ešte pred počatím) začnite brať vitamíny pre tehotné. Môžete si vybrať komplexný balíček vitamínov v jednej alebo dvoch tabletách. Najdôležitejšia je však kyselina listová v prvom trimestri (znižuje riziko vývojových chýb), horčík v druhom trimestri (uľavuje od kŕčov) a železo v treťom trimestri (vyšší príjem železa je dobrou prípravou na pôrod). Strážte si vyváženosť stravy a vyskúšať môžete aj lahodný nápoj Sunar Gravimilk určený pre špecifické výživové potreby tehotných žien.

Produkty, ktoré sa vám budú hodiť

Sunar Gravimilk s príchuťou čokolády

Sunar Gravimilk s príchuťou čokolády

Viac o produkte
Sunar Gravimilk s príchuťou vanilky

Sunar Gravimilk s príchuťou vanilky

Viac o produkte