Ako dlho a často dojčiť novorodenca

Prvorodičky majú obvykle najväčšie obavy z pôrodu. No nadväzujúce šestonedelie sa často stane tým pravým testom našich fyzických i psychických možností. K tým náročnejším úlohám v tomto období patrí práve dojčenie.

Ako dlho a často dojčiť novorodenca

Skúste v tomto období zabudnúť na zvyšok sveta a sústreďte sa iba na bábätko a na svoje telo. Budete mať síce pocit, že sa vaše telo úplne zbláznilo, ale v tomto prípade dokonale funguje vzťah matka – dieťa. Dajte bábätku priestor, aby vám ukázalo, ktorý plač znamená ktorú aktuálnu potrebu, a ak sa budete sústrediť, veľmi rýchlo na to prídete.

Tip: Prečítajte si článok, v ktorom nájdete všetky najdôležitejšie otázky v súvislosti s dojčením

Dojčenie krok za krokom

  1. Sací reflex dieťaťa sa prebúdza okamžite po pôrode, keď si bábätko priložíte k prsníku a ten je stimulovaný na produkciu mlieka. S veľkou pravdepodobnosťou v tomto okamihu dieťa ešte nepochopí, čo má robiť, a ani prsníky ešte nedokážu dieťaťu mlieko ponúknuť.
  2. Počas prvých hodín a dní v pôrodnici vás možno sestry budú viesť k tomu, aby ste bábätko prikladali každé tri hodiny. Nie je však chybou nechať prsník dieťatku k dispozícii častejšie – podľa jeho potreby. Naopak! Pomocou váhy môžete sledovať, aké množstvo mlieka bábätko počas dojčenia prijalo. Spočiatku to budú iba mililitre.
  3. Okolo tretieho dňa po pôrode sa obvykle spúšťa nekontrolovateľná laktácia. Majte poruke prsné vložky a podprsenky na dojčenie.
  4. Niektoré mamičky, ktoré nemocničné prostredie stresuje, odchádzajú z pôrodnice iba s miernou laktáciou a mlieko sa im spustí až po príchode domov.

Po príchode z pôrodnice nemáte poruke ani zdravotnú sestru, ani laktačnú poradkyňu a zrazu si na všetko môžete pripadať úplne sama. Nezabudnite, že laktačnú poradkyňu môžete vyhľadať aj individuálne a v prípade potreby ju pozvať k sebe domov. Môže vám pomôcť napríklad s technikou správneho prikladania bábätka a odporučiť vhodnú polohu dojčenia.

dojčenie

Získajte praktického sprievodcu jedného z najdôležitejších období každej mamičky.

Ako dlho dojčiť?

Dojčenie môže trvať 10 minút, ale pokojne aj 45. Celý proces je veľmi individuálny a je nemožné ho striktne určiť podľa tabuľky. Pri správnej technike sama pocítite v prsníku úľavu. Sledujte, či bábätko pri dojčení nezaspáva a či správne pije. Pokiaľ sa rýchlo unaví, pošteklite ho prstom na brade.

Ako často dojčiť?

Na začiatku budete mať pocit, že si dávate dole podprsenku každú hodinu a že v pauzách medzi dojčením sotva stačíte zájsť na toaletu, ale dieťa je skutočne potrebné dojčiť, kedykoľvek o to požiada, a to aj z oboch prsníkov v rámci jedného dojčenia. Postupne sa však intervaly medzi dojčeniami budú predlžovať, pretože dieťa sa naučí sať intenzívne a efektívne. Po troch mesiacoch sa navyše dojčenie zrýchli a môžete mať oddojčené do desiatich minút.

ako dlho dojčiť

Čím podporiť dojčenie?

Najlepšie funguje práve časté prikladanie novorodenca k prsníku. Tvorba mlieka sa reguluje podľa dopytu. Pomáha aj túliť sa s bábätkom v kontakte koža na kožu. Nezabúdajte ani na svoj vlastný poctivý pitný režim. Vyskúšajte špeciálne čaje zo zmesi bylín na podporu dojčenia alebo obohatený mliečny nápoj Sunar Gravimilk. Ten vám zároveň dodá potrebné vitamíny a minerály.

Ako dojčiť?

Aby ste sa vyhli prípadným ťažkostiam pri dojčení, akými sú zápaly prsníka alebo boľavé bradavky, dbajte na správnu techniku dojčenia. Dieťa by malo mať v ústach aj dvorec, nie iba bradavku.

Nebojte sa, hoci sa to zo začiatku zdá niekedy ťažké, určite sa s bábätkom na dojčenie naladíte tak, že to čoskoro pôjde takmer samo. A ak by to predsa len robilo problémy, poraďte sa s pediatrom alebo vyhľadajte pomoc už spomínanej laktačnej poradkyne.

Aby ste mali čo najpokojnejšie šestonedelie, odporúčame počkať s väčšími návštevami. Buďte v osobnom kontakte iba s najbližšou rodinou. Nerobte si starosti, či máte navarené, neriešte upratovanie. Nebojte sa požiadať o pomoc partnera alebo niekoho z rodiny. Zo všetkého najdôležitejší je teraz váš pokoj a odpočinok, kedykoľvek to len bude možné.

Produkty, ktoré sa vám budú hodiť

Sunar Gravimilk s príchuťou vanilky

Sunar Gravimilk s príchuťou vanilky

Viac o produkte
Sunar Gravimilk s príchuťou čokolády

Sunar Gravimilk s príchuťou čokolády

Viac o produkte