Ako dlho a často kojiť novorodenca

Prvorodička má obvykle najväčšie obavy z pôrodu. Lenže je to práve nadväzujúce šestonedelie, ktoré sa stane testovacím obdobím pre naše fyzické aj psychické možnosti. K tým náročnejším úlohám patrí práve dojčenie.

 

Ako dlho a často kojiť novorodenca

Skúste v tomto období vypustiť zvyšok sveta a sústreďte sa iba na bábätko a na svoje telo. Budete mať síce pocit, že sa vaše telo celkom zbláznilo, ale dokonale v tomto prípade funguje vzťah matka – dieťa. Dajte bábätku priestor, aby vám ukázalo, ktorý plač akú aktuálnu potrebu znamená, a keď budete sústredená, veľmi rýchlo na to prídete.

 

dojčenie

Získajte praktického sprievodcu jedného z najdôležitejších období každej mamičky.

Dojčenie krok za krokom

  1. Sací reflex dieťaťa sa podnecuje okamžite po pôrode, keď je vám bábätko priložené k prsníku a prsník je stimulovaný k produkcii mlieka. S veľkou pravdepodobnosťou dieťa v tomto okamihu ešte nepochopí, čo má robiť, a ani prsia nie sú schopné dieťaťu mlieko ponúknuť.
  2. Počas prvých hodín a dní v pôrodnici vás sestry povedú k tomu, aby ste dieťa k prsníku prikladali každé tri hodiny. Pomocou váhy môžete sledovať, aké množstvo mlieka sa vám podarilo nadojčiť. Spočiatku to budú iba mililitre.
  3. Okolo tretieho dňa po pôrode sa obvykle spúšťa nekontrolovateľná laktácia. Majte poruke prsné vložky a dojčiace podprsenky.
  4. Niektoré mamičky, ktoré stresuje nemocničné prostredie, odchádzajú z pôrodnice iba s miernou laktáciou a mlieko sa spustí až po príjazde domov. Lenže to je práve ten okamih, keď už nebudete mať poruke ani sestru, ani laktačnú poradkyňu a zrazu si na všetko budete pripadať úplne sama. Potom prichádzajú otázky…

Ako dlho dojčiť

Dojčenie môže trvať 10 minút, ale pokojne aj 45 minút. Celý proces je veľmi individuálny a nemožno ho tabuľkovať. Pri správnej technike sama ucítite v prsníku úľavu. Sledujte, či bábätko pri dojčení nezaspáva a či správne pije. Pokiaľ sa rýchlo unaví, pošteklite ho prstom na bradičke.

Ako často dojčiť

Na začiatku budete mať pocit, že si odopínate podprsenku každú hodinu a že si v pauzách medzi dojčením sotva stačíte dôjsť na toaletu, ale dieťa je skutočne treba dojčiť, kedykoľvek požiada, a to aj z oboch prsníkov v rámci jedného dojčenia. Postupne sa však intervaly medzi dojčením budú predlžovať, pretože dieťa sa naučí sať intenzívne a efektívne a po troch mesiacoch už môžete mať nadojčené do desiatich minút.

Podpora dojčenia

Najlepšie funguje práve časté prikladanie novorodenca k prsníku a tiež poctivý pitný režim. Vyskúšajte špeciálne čaje so zmesou bylín na podporu dojčenia alebo obohatený mliečny nápoj Sunar gravimilk.

Ako dojčiť

Aby ste sa vyhli prípadným ťažkostiam pri dojčení, ako sú zápaly prsníka alebo boľavé bradavky, dbajte na správnu techniku dojčenia. Dieťa by malo mať v ústach aj dvorec, nie iba bradavku.

Náš tip

Pre čo najpokojnejšie šestonedelie odporúčame počkať s väčšími návštevami a byť v osobnom kontakte iba s najbližšou rodinou. Neriešte, či máte navarené, neriešte upratovanie. Nebojte sa požiadať o pomoc partnera alebo mamičku. Zo všetkého najdôležitejší je teraz váš pokoj a odpočinok, kedykoľvek to len bude možné.