Ako vypočítať termín pôrodu

Najbežnejšie cesty, podľa ktorých si môžete spočítať termín pôrodu, sú podľa poslednej menštruácie, podľa ovulácie alebo podľa ultrazvuku. Iba 5 % žien však rodí presne v deň svojho termínu. Trafíte sa do termínu vy? Dôverujte svojmu bábätku.

Ako vypočítať termín pôrodu

Výpočet termínu pôrodu podľa poslednej menštruácie

K dátumu prvého dňa poslednej menštruácie pripočítajte 7 dní, odpočítajte 3 mesiace a pripočítajte 1 rok. Tento vzorec počíta so štandardným 28-denným menštruačným cyklom. Ak je cyklus dlhší napríklad o 5 dní, pripočíta sa k výsledku 5 dní. Ak je cyklus o 3 dni kratší, odpočítajú sa od výsledku 3 dni.

Výpočet termínu pôrodu podľa ovulácie

Keď si vezmete svoj ovulačný kalendár, termín pôrodu môžete tiež ľahko zistiť. Na získanie dátumu pôrodu podľa počatia odpočítajte od dátumu poslednej ovulácie 7 dní a 3 mesiace a pripočítajte 1 rok.

Termín pôrodu podľa ultrazvuku

Pri každom ultrazvukovom vyšetrení lekár sleduje obvod hlavičky, hrudníka a dĺžku kostí. Približný termín je možné zistiť tiež podľa hladiny placentárnych hormónov v krvi a moči matky.

Nemá zmysel sa opakovane zaoberať výpočtami pôrodu a snažiť sa získať čo najpresnejší dátum. Dôverujte svojmu lekárovi, svojmu telu a svojmu bábätku. Správajte sa zodpovedne a vnímajte, čo sa vo vnútri vášho bruška deje. Deti prichádzajú na svet, keď sú na to pripravené. A ak by sa to náhodou malo stať skôr, potom nie je v našej moci to nijako spätne ovplyvniť. Doprajte si pokoj, kvalitné jedlo a pravidelný pohyb. Existuje mnoho štúdií, ktoré potvrdzujú, že na obavy z blížiaceho sa pôrodu a pre lepší spánok skvelo funguje úplne obyčajná prechádzka.