7 viet, s ktorými dokážete zvládnuť šestonedelie v pokoji a pohode

Každé šestonedelie je jedinečné a každá mama ho prežíva inak – niekedy v slzách, niekedy pokojnejšie, väčšinou však s poriadnymi kruhmi pod očami. No aj toto obdobie má svoj začiatok a koniec, a ak viete, ako si ho spríjemniť, zvládnete ho rovnako statočne, ako ste zvládli prvý trimester a najmä pôrod. Rozhodli sme sa preto priniesť vám sedem čarovných viet, vďaka ktorým sa vyhnete kritickým situáciám a zároveň si budete môcť aj v priebehu šestonedelia urobiť chvíľku pre seba.

7 viet, s ktorými dokážete zvládnuť šestonedelie v pokoji a pohode

Horská dráha s názvom šestonedelie

Na prvý pohľad šestonedelie nepôsobí ako práve príjemné obdobie. Učíme sa vyrovnať so spánkovou depriváciou, asi desaťkrát za deň vymeníme plienku, možno aj 20 z 24 hodín sa venujeme dojčeniu a trpezlivo čakáme, až sa zahoja popôrodné poranenia a jazvy. Do toho všetkého nám polená pod nohy hádžu hormóny. Raz nariekame od vyčerpania a zúfalstva v sprievode úpenlivého plaču nášho novorodenca a o päť minút už slzíme dojatím nad tým, aké krásne to naše bábätko je. Každá pekná aj každá smutná emócia je normálna a patrí k materstvu.

Recept, ako zvládnuť šestonedelie? Vedieť požiadať o pomoc

Či vám robí spoločnosť partner, alebo sa k vám chystajú priatelia, nebojte sa ich poprosiť o pomoc alebo ich, naopak, odmietnuť. Vy a vaše bábätko ste počas šestonedelia (a aj po jeho skončení) na prvom mieste a ľudia vo vašom okolí preto určite ochotne vypočujú vaše žiadosti či prosby. Nebojte sa im preto povedať, čo naozaj chcete a potrebujete. Tieto vety vám pri tom pomôžu:

ako zvládnuť šestonedelie

  • „Nechcem, nemôžem, prepáč, inokedy.“

Toto je čas, ktorý patrí iba vám a bábätku. Jedine vy rozhodujete o tom, s kým a kedy sa uvidíte a koho si pozvete domov. A ak sa na návštevy počas šestonedelia ešte necítite, tak ich bez výčitiek odložte na inokedy.

  • „O. K., pokojne príď, ale prines, prosím, niečo na jedenie.“

Nie je vašou povinnosťou servírovať návštevám kávičky a čerstvo upečenú bábovku a naozaj to od vás ani nikto neočakáva. Tá najlepšia návšteva (hlavne tá, čo už šestonedelie sama zažila), naopak, chodí s hotovým jedlom pre vás. A ak to vaši blízki nevedia, tak im pokojne povedzte, že na varenie ani pre seba, nieto pre hostí naozaj nemáte čas. Dajte im tipy na jedlá a suroviny, ktoré v priebehu šestonedelia môžete jesť.

  • „Prosím ťa, postráž mi ho na chvíľu, potrebujem sa osprchovať.“

Sprcha totiž bude najbližších pár týždňov jediné miesto, kde si konečne môžete oddýchnuť a mať na chvíľu čas len pre seba. Preto keď už si domov pustíte návštevu, nezdráhajte sa dať jej aj nejakú jednoduchú úlohu – veď oni to tú chvíľu, kým si doprajete kúpeľňové wellness, s vaším bábätkom zvládnu. Berte to tak, že sa u vás hostia rozhodne nebudú nudiť.

  • „Ty kúpeš, ja uspávam.“

Vaše novonarodené dieťa je predsa aj dielom svojho ocka. Vyberte preto zopár úloh, do ktorých svojho partnera zapojíte. Trpezlivo mu vysvetľujte, čo a ako je potrebné urobiť, a spravte z toho jeho pravidelný rituál. Vy budete mať každý deň vďaka tomu chvíľku pre seba a partner a bábätko budú mať čas a priestor na vzájomné zblíženie a upevnenie puta.

  • „Upratovanie počká, idem sa vyspať.“

Vaše bábätko nebude kontrolovať, akú vrstvu prachu máte na poličke. Nezáleží mu na tom, či máte doma perfektne upratané, jediné, čo potrebuje, je, aby ste boli odpočinutá a v pohode. Preto sa inšpirujte vaším bábätkom a vo chvíľach, keď spí, si choďte ľahnúť tiež. Aj dvadsaťminútový šlofík v priebehu dňa zaistí, že budete starostlivosť o dieťa nielen v priebehu šestonedelia zvládať s omnoho väčším pokojom a nadhľadom.

  • „Potrebujem ti niečo povedať.“

Svoje pocity si rozhodne nenechávajte pre seba, hovorte o nich so svojím partnerom a zdieľajte ich s kamarátkou alebo mamou. A aj keď nebudú mať vždy na všetky vaše obavy a trápenia riešenie, bude vám lepšie. Dusiť v sebe všetko, čo v období šestonedelia prežívate, ešte nikdy nikomu nepomohlo, skôr naopak. Pritom na dosiahnutie poriadnej úľavy občas stačí jeden tichý poslucháč, ktorý vás potom pevne objíme.

Sú chvíle, keď uši blízkych nestačia. Nie je zlyhaním vyhľadať odbornú pomoc, vďaka ktorej s vami môže niekto prebrať všetky pocity a trápenia a dať vám odporúčania, ako všetko zvládnuť. Dôležité je nezostať na to sama, pretože psychika je v čase po narodení bábätka omnoho krehkejšia ako v bežnom živote.

  • „Chcem si zacvičiť.“

Zabudnite na stacionárny bicykel alebo sklápačky, to by sa vám vaše telo veľmi nepoďakovalo. Cvičenie v šestonedelí aj niekoľko týždňov po ňom je pomalé, jemné a spočíva v masáži bruška a aktivácii panvového dna. Zamerajte sa na špeciálne cvičenie na diastázu po pôrode, ktoré zmierňuje rozostup brušných svalov a podporuje zavinovanie maternice. Ak máte takú možnosť, je skvelé vyhľadať fyzioterapeuta, ktorý zhodnotí stav vášho tela a odporučí vám vhodné cviky, aby ste sa cítili čo najlepšie a zároveň aby ste si pri cvičení neublížili.

Myslite na to, že vaše telo a vaša láska sú teraz to najdôležitejšie, čo na starostlivosť o bábätko potrebujete. A verte, že malá štipka zdravého sebectva vám výrazne prospeje a šestonedelie zvládnete s obdivuhodnou ľahkosťou. Držíme palce!

Produkty, ktoré sa vám budú hodiť

Sunar Gravimilk s príchuťou vanilky

Sunar Gravimilk s príchuťou vanilky

Viac o produkte
Sunar Gravimilk s príchuťou čokolády

Sunar Gravimilk s príchuťou čokolády

Viac o produkte
dojčenie

Získajte praktického sprievodcu jedného z najdôležitejších období každej mamičky.

Produkty, ktoré sa vám budú hodiť

Sunar Gravimilk s príchuťou vanilky

Sunar Gravimilk s príchuťou vanilky

Viac o produkte
Sunar Gravimilk s príchuťou čokolády

Sunar Gravimilk s príchuťou čokolády

Viac o produkte