Ako zvládnuť šestonedelie? Naučte sa hovoriť týchto 7 viet

Nalejme si čistého mlieka. Šestonedelie je obostreté mnohými mýtmi a každá mamička ho prežíva inak. Každopádne aj toto obdobie má svoj začiatok a koniec a ak viete, ako si ho spríjemniť, zvládnete ho rovnako statočne ako prvý trimester aj ako pôrod. Tak poďme do toho!

Ako zvládnuť šestonedelie? Naučte sa hovoriť týchto 7 viet

Na prvý pohľad možno neprináša šestonedelie nič veľmi lákavé. Učíme sa vysporiadať sa so spánkovou depriváciou, približne desaťkrát za deň vymeníme plienku a odhadom 20 z 24 hodín sa venujeme dojčeniu. Niekoľkokrát za noc vstaneme, kolíšeme a zase uspíme, ochladíme horúce prsia a trpezlivo čakáme, až sa zahoja popôrodné poranenia. Hormóny máme ako na horskej dráhe. Raz plačeme únavou a zúfalstvom spolu s dieťaťom a o päť minút plačeme dojatím z toho, aké krásne to naše bábätko je. Každá pekná i každá smutná emócia je normálna a patrí k materstvu.

Produkty, ktoré sa vám budú hodiť

Sunar Gravimilk s príchuťou vanilky

Sunar Gravimilk s príchuťou vanilky

Viac o produkte
Sunar Gravimilk s príchuťou čokolády

Sunar Gravimilk s príchuťou čokolády

Viac o produkte

Prinášame inšpiráciu na 7 viet, ktoré z vášho šestonedelia urobia skvelé obdobie plné lásky a priestoru pre vás i vaše bábätko.

  1. „Nechcem, nemôžem, sorry, inokedy.“

Toto je čas, ktorý patrí len vám a bábätku. Jedine vy rozhodujete o tom, s kým a kedy sa uvidíte a koho si pozvete domov. A ak sa na návštevy v šestonedelí ešte necítite, tak ich bez výčitiek odložte na inokedy.

  1. „O. k., stav sa, ale prines, prosím, niečo jesť.“

Nie je vašou povinnosťou servírovať návštevám kávičku a čerstvo upečenú bábovku. Tá najlepšia návšteva naopak chodí s hotovým jedlom pre vás. A ak to vaši blízki nevedia, tak im pokojne povedzte, že navarené skutočne nemáte, a dajte im tip na to, čo môžete jesť v šestonedelí.

  1. „Postráž ho na chvíľu, potrebujem sa vysprchovať.“

Sprcha totiž bude nasledujúcich pár týždňov to jediné miesto, kde budete môcť byť na chvíľu sama. A keď už si nejakú návštevu domov pustíte, nezdráhajte sa dať jej nejakú jednoduchú úlohu.

  1. „Ty kúpeš, ja uspávam.“

Vyberte niekoľko úloh, do ktorých zapojíte otecka. Trpezlivo mu vysvetlite, čo a ako je potrebné urobiť, a zahrňte vybraný rituál do jeho každodenných činností. Vy získate chvíľku pre seba a partner s bábätkom získajú priestor na upevnenie vzájomného puta.

  1. „Upratovanie počká, idem sa vyspať.“

Dieťa nepotrebuje, aby ste mali doma perfektne upratané, ale potrebuje, aby ste boli v pohode. Preto vo chvíľach, keď bábätko spinká, spite tiež. Aj dvadsaťminútový šlofík počas dňa zaistí, že budete starostlivosť o dieťa zvládať s oveľa väčším pokojom a nadhľadom.

  1. „Potrebujem ti niečo povedať.“

Hovorte s niekým blízkym o tom, ako sa cítite. Ideálne s partnerom, ale určite vás rada vypočuje aj dobrá kamarátka alebo mamička. Najhoršie je mlčať o tom, čo prežívate. Keď sa zveríte s tým, čo vás trápi, uľaví sa vám.

  1. „Chcem si zacvičiť.“

Zabudnite však na rotoped a sklapovačky. Cvičenie v šestonedelí aj niekoľko týždňov po ňom je pomalé, jemné a spočíva v masáži bruška a aktivácii panvového dna. Zamerajte sa na špeciálne cvičenie na diastázu po pôrode, ktoré zmierňuje rozstup brušných svalov a podporuje zavinovanie maternice.

Myslite na to, že vaše telo a vaša láska sú teraz to najdôležitejšie, čo k starostlivosti o bábätko potrebujete. A verte tomu, že malá štipka zdravého sebectva vám ohromne prospeje a šestonedelie zvládnete s obdivuhodnou ľahkosťou. Držíme palce!