Čo je múčnivka a ako ju liečiť?

Objavili ste v ústach bábätka biely povlak na jazyku, ktorý sa nedá zotrieť? Zdá sa vám, že je bábätko plačlivejšie a nepokojné? Svrbia a štípu vás bradavky pri dojčení? Potom možno máte vy i bábätko múčnivku. Tá je síce nepríjemná, ale dá sa ľahko vyliečiť. Prečítajte si, ako.

Čo je múčnivka a ako ju liečiť?

U koho sa múčnivka vyskytuje najčastejšie?

  • U bábätiek do 1 roku (v ústach)
  • a u dojčiacich matiek (na bradavkách).
  • Múčnivka u dospelých sa objavuje u jedincov s oslabenou imunitou.

Čo je múčnivka a ako poznáte jej príznaky?

Orálna kandidóza (soor) čiže múčnivka je kvasinkové ochorenie, ktoré sa prejavuje ako biely povlak na jazyku. Dieťa postihnuté múčnivkou cíti v ústach pálenie, sucho a môže mať aj červené či popraskané kútiky a afty. Kvôli bolesti v ústach bude dieťa nepokojné a plačlivé.

Ako prebieha liečba múčnivky?

Na prvom mieste je hygiena. Je potrebné dôkladne dezinfikovať všetko, čo sa dostane do styku s ústami bábätka. Dezinfikujte hračky, ktoré si dieťa strká do úst, pravidelne vyvárajte cumlíky, fľaše aj s cumlíkmi, a ak dojčíte, prsia ošetrujte dezinfekčným roztokom – pravdepodobne pôjde o genciálku alebo potieracie tyčinky, vždy sa ale poraďte najskôr so svojím gynekológom. Liečba múčnivky u bábätiek trvá obvykle 4 dni až týždeň a je dobré ju podporiť tiež probiotikami.

Prevencia múčnivky v ústach čiže naštartujte svoj imunitný systém

4 spôsoby, ako je možné múčnivke predísť:

  1. Konzumujte kyslé mliečne výrobky

Zaraďte do jedálneho lístka acidofilné mlieko, kefír a kvalitný grécky jogurt.

  1. Dajte prednosť čerstvému ovociu pred priemyselne spracovaným

Úplne nevhodné sú sladené džúsy a marmelády. Čerstvé jablká, hrušky alebo citrusy vám však pomôžu múčnivke predchádzať.

  1. Vyhnite sa jednoduchým cukrom a tukom

Minimalizujte konzumáciu tučných jedál s obsahom kvasníc a dávajte prednosť celozrnnému pečivu pred bielym. Obmedzte sladkosti, bonbóny a čokoládu.

  1. Dôkladne si čistite zuby a jazyk

Venujte sa ústnej hygiene skutočne dôkladne. Len zubná kefka nestačí. Používajte tiež medzizubnú kefku, zubnú niť a ústnu vodu. Raz za pol roka si urobte čas na dentálnu hygienu a nezabúdajte ani na preventívnu kontrolu u zubára.

Ak chcete predchádzať múčnivke u detí a kvasinkovým infekciám všeobecne, osvojte si tieto návyky a budete zdravie svojho dieťaťa ovplyvňovať už od obdobia dojčenia až po jeho dospelosť.