Správna výživa a životospráva dojčiacej matky

Dojčiaca mamička by mala najmä dodržiavať zásady zdravej výživy, nie je nutné zásadne navyšovať energetický príjem. Vhodné je jesť stravu bohatú na ovocie, zeleninu, vlákninu.

Správna výživa a životospráva dojčiacej matky

Na druhú stranu je nutné pripomenúť, že snahy o chudnutie v dobe dojčenia spojené s prísnymi diétami nie sú určite vhodným postupom. Pite čaje pre dojčiace matky, dodržujte pitný režim.

V jedle voľte potraviny nenadúvajúce, ľahko stráviteľné, na začiatku dojčenia vynechajte korenené jedlá. Napriek tomu, že vy alebo otec dieťaťa trpíte alergiou, nie je nutné vynechávať žiadne špecifické jedlá a alergény.

Chudokrvnosti a nedostatku vápnika zabránite konzumáciou potravín s vysokým obsahom chýbajúcich látok (mäso, mlieko a mliečne výrobky). Pre matky – prísne vegetariánky je odporúčané v dobe dojčenia konzumovať aspoň mlieko a mliečne výrobky. Ako prospešné pre zdravý vývoj mozgu novorodenca sa ukazuje konzumácia morských rýb alebo rybieho tuku v dobe tehotenstva a dojčenia.

Stres a nedôvera sú nepriateľom dojčenia. Adrenalín blokuje spúšťanie dojčenia. Snažte sa veľa odpočívať, sústreďte sa len na dojčenie a bábätko. Prenechajte ostatné povinnosti ostatným členom domácnosti, ak sa to dá. Zariaďte si pomoc do domácnosti, keď to situácia vyžaduje.

Dôležité!

Je absolútne nevhodné, keď dojčiace matky fajčia, požívajú alkoholické nápoje a návykové látky. O použití liekov sa poraďte s lekárom.

dojčenie

Získajte praktického sprievodcu jedného z najdôležitejších období každej mamičky.