Správna výživa a životospráva dojčiacej matky

Čo jesť v období dojčenia, čo naopak, nejesť, ktoré vitamíny si dopriať a koľko vody denne vypiť? Nie je v tom žiadna veda.

Správna výživa a životospráva dojčiacej matky

V období dojčenia nie je potrebné automaticky zásadne zvyšovať energetický príjem. Pravdou však je, že dojčiace mamičky často zažívajú doslova vlčí hlad. Je dobré ho vypočuť.

Hladovať by ste nemali ani v snahe schudnúť prípadné popôrodné kilá. S hladom sa totiž spája nedostatok energie a únava, čo môže negatívne ovplyvniť produkciu materského mlieka.

Myslite na to, že vaše telo deväť mesiacov nosilo a tvorilo nový život a potrebuje od vás dostať čas na zotavenie. Nielen čas, ale aj dostatok živín. A práve tie potrebujete aj na úspešné dojčenie.

Tip: Ak ste ešte v šestonedelí, konzumujte viac potravín bohatých na železo, jód a vápnik. Prečítajte si, ako dlho a ako často dojčiť novorodenca.

dojčenie

Získajte praktického sprievodcu jedného z najdôležitejších období každej mamičky.

Ako sa stravovať v období dojčenia?

Zjednodušene by sa dalo povedať, že ak budete dodržiavať všeobecné zásady zdravého a vyváženého stravovania, nebude to krok vedľa. Váš jedálny lístok by mal byť bohatý na ovocie (zo začiatku opatrne s jahodami, citrusmi a exotickým ovocím), zeleninu, vlákninu, nemali by chýbať mliečne výrobky, mäso ani cereálne výrobky. Čím pestrejšie, tým lepšie.

Správna výživa a životospráva dojčiacej matky

Ak ste vegetariánka, odporúčame konzumovať o to viac mliečnych výrobkov, mlieka, prípadne aj vajec a strukovín, ktoré sú významným zdrojom bielkovín. Ak sa budete stravovať kvalitne, aj vaše materské mlieko bude pre vaše dieťatko kvalitné.

Je dôležité aj dostatočne piť, aspoň 2,5 – 3 litre tekutín. Sama si určite všimnete, že budete mať väčší pocit smädu, než ste mávali predtým. Telo si skrátka vie vypýtať, čo mu chýba. Okrem vody si občas doprajte aj čaje pre dojčiace mamičky.

Odporúčania, čomu sa počas dojčenia vyhnúť

Na prvom mieste je potrebné spomenúť fakty, ktoré určite viete, ale napriek tomu si dovolíme ich pripomenúť. Pitie alkoholu, fajčenie a užívanie iných návykových látok je pre dojčiace matky úplne nevhodné. Zároveň je dobré sa pred užívaním akýchkoľvek liekov poradiť s lekárom.

Určite vás zaujíma, ako je to v období dojčenia s kávou. Veľa z nás by po nej po náročnej „predojčenej“ noci potrebovalo siahnuť. Ak si občas šálku kávy doprajete, nemalo by sa nič stať. Nepite jej však príliš veľa. Kofeín by mohol mať na bábätko negatívny vplyv.

V jedle zo začiatku voľte potraviny, ktoré nenadúvajú, sú ľahko stráviteľné, vynechajte korenisté jedlá. Výraznejšie korenie a nadúvavé potraviny, ako sú napríklad šošovica, fazuľa, čerstvé pečivo, kapusta, cibuľa a iné, nechajte radšej na neskôr. Pridávajte ich do svojej stravy postupne, aby ste prípadne vypozorovali, či nemajú negatívny vplyv na bruško bábätka. Ak ste na tieto potraviny zvyknutá a nerobia vám ani bábätku problémy, môžete ich aj naďalej zaraďovať do svojho jedálneho lístka.

vitaminy dojčenie

Vitamíny a doplnky stravy vhodné pre dojčiace matky

Aby vášmu telu nič nechýbalo a bábätko z mlieka dostalo všetko, čo potrebuje, je dobré dopĺňať výživu vitamínmi a minerálmi. Vyberte si v lekárni špeciálne doplnky pre tehotné a dojčiace matky, ktoré komplexne obsahujú všetko, čo potrebujete – kyselinu listovú, vitamíny C, E, D, minerálne látky, železo aj jód. Namiesto doplnkov stravy si môžete jedálny lístok spestriť mliečnym nápojom Sunar Gravimilk, ktorý je obohatený o potrebné vitamíny a minerálne látky a navyše skvele chutí. Je bez pridaného cukru s vanilkovou alebo čokoládovou príchuťou.

Ak nejete dostatok rýb, je dobré v čase dojčenia dopĺňať rybí tuk, ktorý obsahuje esenciálne omega 3 mastné kyseliny (DHA). Tie prispievajú k správnej funkcii mozgu a očnej sietnice dieťaťa, ale aj mamičky.

Zachovať pokoj je občas ťažké, ale skúste to!

Stres a nedostatok sebadôvery sú nepriateľom dojčenia. Adrenalín blokuje spustenie laktácie. Ak máte takú možnosť, snažte sa veľa odpočívať, sústreďte sa iba na dojčenie a bábätko. Prenechajte ostatné povinnosti ďalším členom domácnosti alebo požiadajte o pomoc kamarátku. Len na všetko nebuďte sama! Starostlivosť o bábätko je náročná disciplína a požiadať o pomoc nie je prejavom zlyhania. Naopak!

Prečítajte si článok, v ktorom nájdete všetky informácie o dojčení, ktoré pre vás v začiatkoch budú užitočné.

Produkty, ktoré sa vám budú hodiť

Sunar Gravimilk s príchuťou vanilky

Sunar Gravimilk s príchuťou vanilky

Viac o produkte
Sunar Gravimilk s príchuťou čokolády

Sunar Gravimilk s príchuťou čokolády

Viac o produkte