Ako naučiť dieťa na nočník?

Motivácia súčasných rodičov naučiť dieťa na nočník v skorom veku sa výrazne znížila s pohodlím, ktoré poskytujú jednorazové plienky. Niektorí dokonca čakajú až do veku, keď dieťa bude celkom pripravené a dôjde si samo.

 

Ako naučiť dieťa na nočník?

Ak budete čakať na skutočnú pripravenosť dieťaťa, potom sa možno nedočkáte. Plienka totiž predstavuje pre dieťa tiež pohodlie. Môže sa celkom sústrediť iba na hranie a nemusí pri tom nijako vnímať potreby svojho tela.

Kedy je dieťa pripravené na nočník? Dieťa je veľmi zvedavé, a tak ho nová vec, nočník, bude veľmi zaujímať. Keď v ňom jeho zvedavosť podporíte, nebudete pri učení ani potrebovať žiadne zvláštne triky. Teraz je tu nočník s nami a my sa ho spoločne naučíme používať.

bábätko

Viac rád o tom, ako nastravovanie vašich najmenších nájdete v našom jedálničku.

8 trikov, ako naučiť na nočník

  • Deti v zápale hry na vykonanie potreby skrátka zabudnú, ale keď budete o nočníku občas hovoriť a budete dieťaťu pripomínať, že je potrebné dať si prestávku na vykonanie potreby, začne sa na svoje telo viac sústrediť. Nepýtajte sa, pripomínajte. Veľmi to však nepreháňajte, nech si dieťa nezvykne, že za neho myslí mamička alebo nech sa mu cikanie úplne nesprotiví.
  • Nie ste v tom sami, kto každý pokrok dieťaťa vníma pozitívne. Aj dieťa je z vlastných pokrokov nadšené a rado sa zdokonaľuje. A tak bude aj pocit, že preberá kontrolu nad svojím telom, pre dieťa veľmi motivujúce. Podporujte ho.
  • Posadiť dieťa na nočník a zapnúť mu televíziu nie je technika, ktorú by sme mohli odporučiť. Dieťa sa dokáže správne koncentrovať iba na jednu vec.Keď ho rozptýlite inou činnosťou v ten istý moment, keď má vykonať potrebu, nebude si celkom uvedomovať, že je v nejakom procese učenia.
  • Na účely učenia môžete aj zostať pár dní doma a vnímať iba potreby a vyprázdňovací cyklus dieťaťa. Môžete to brať ako také intenzívne sústredenie, na ktorého konci je dieťa, ktoré za vami príde samo a povie, že sa mu chce.
  • Nevytvárajte si doma ďalšie zásoby plienok a tie, ktoré máte, môžete napríklad darovať kamarátke s mladším dieťaťom. Nielen dieťa, aj rodič potrebuje dobrú motiváciu, aby uveril v skorý pozitívny výsledok.
  • Urputnosť a prehnané očakávania zo strany rodiča dostanú dieťa do stresu. Berte to športovo. Keď sa zadarí, skvelé, dieťa pochváľte. Keď to nevyjde, to nič, skúsite to zas nabudúce, ale nelamentujte nad tým.
  • Možno v tomto období budete prať tepláčiky častejšie, než ste boli dosiaľ zvyknutí, ale neexistuje zaručený a osvedčený recept, ako naučiť dieťa na nočník za jeden deň, a tak je potrebné dať dieťaťu čas. A možno vás prekvapí a zostane bez plienky zo dňa na deň.
  • Deti sa učia tak, že sa opičia. Možno nepochopia, na čo je nočník, keď na ňom doma vlastne nikto nesedí a naopak uvidí, že mama s otcom chodia na záchod. A tak sa pokojne môže stať, že nočníkovú fázu úplne preskočíte a vaše dieťa začne rovno chodiť na záchod.

Naše tipy berte, prosím, iba ako inšpiráciu. Ten, kto vo finále rozhodne o tom, ako sa odplienkovanie rozhodnete uskutočniť a odkedy začať alebo nezačať na nočník, ste iba vy a vaše dieťa a len vy viete najlepšie, kedy je čas. Nevnímajte uštipačné poznámky z okolia o tom, ako „by ten Janko už teda dávno mal vedieť chodiť na nočník“ a s Jankom sa učte po svojom.

Produkty, ktoré sa vám budú hodiť

BIO chrumky mrkvová kolieska

BIO chrumky mrkvová kolieska

Viac o produkte
BIO chrumky hráškové struky

BIO chrumky hráškové struky

Viac o produkte