Cvičenie v tehotenstve. Ktoré aktivity sú ideálne a čo radšej odložiť

Udržiavať sa fit v období tehotenstva má ohromný prínos pre mamičku i pre dieťa. Je však dôležité si uvedomiť, že každé tehotenstvo je iné a každej z nás bude vyhovovať iný druh pohybu. Zistite, čo vám robí radosť a pri ktorom type cvičenia sa cítite príjemne.

Cvičenie v tehotenstve. Ktoré aktivity sú ideálne a čo radšej odložiť

„Zatiaľ čo susedka ešte v šiestom mesiaci chodila na aerobik, ja som nedokázala ani vyjsť kopec k domu. Videla som, ako mi zadok rastie doslova pred očami, a moja nálada sa s každým ďalším dňom zhoršovala. Bála som sa, že po pôrodu tie kilá navyše už nikdy neschudnem.“

Pocity, aké popisuje Katka, môže prežívať každá nastávajúca mamička. Lenže ono nič nie je na prvý pohľad tak, ako sa môže zdať.

Susedka Katky skutočne chodila na aerobik až do siedmeho mesiaca, ale len vďaka tomu, že sa mu venovala dvakrát týždenne predchádzajúcich 20 rokov a jej telo bolo na tento druh pohybu zvyknuté. Mamička Katka však už nevidela, že susedka má pri chôdzi do kopca ten istý problém ako ona, a že pri pokusoch o domácu tehotenskú jogu skončí väčšinou v polovici lekcie. Zničená, otrávená a s motajúcou sa hlavou z nízkeho tlaku.

Cvičenie v tehotenstve skrátka nikdy nemôže byť pre všetkých rovnaké, a preto načúvajte svojmu telu a snažte sa neporovnávať so žiadnou ďalšou mamičkou.

5 dôležitých pravidiel na cvičenie v tehotenstve

  1. Venujte sa cvičeniu, ak vaše tehotenstvo prebieha bez problémov a lekár bude s vybranou aktivitou súhlasiť.
  2. Ak ste boli zvyknutá pravidelne cvičiť aj pred otehotnením, pokračujte. Je vhodné si však znížiť záťaž a strážiť si frekvenciu pulzu, ktorá by nemala presiahnuť 140 pulzov za minútu.
  3. Nezačínajte v tehotenstve s aktivitami, na ktoré nie ste zvyknutá.
  4. Počas vykonávania cvikov v tehotenstve by ste mali byť uvoľnená a v pohode. Nemali by ste cítiť bolesť, tlak ani tvrdnutie brucha.
  5. Vynechajte posilňovanie priamych brušných svalov. Ak by ste tento sval pravidelne nesprávne zapojovali, môžete si spôsobiť závažnú diastázu.

Ohľadne cvičenia sa najprv poraďte so svojím lekárom, ak…

  • trpíte ochorením srdca, astmou alebo cukrovkou,
  • špiníte alebo krvácate,
  • máte za sebou predčasný pôrod alebo potrat,
  • ste podstúpili konizáciu alebo máte z iného dôvodu slabý krček maternice,
  • máte nízko položenú placentu.

Ktoré cvičenie je vhodné pre tehotné?

  • Plávanie: pomôže posilniť chrbát a odľahčiť ťažké bruško.
  • Joga pre tehotné: pomalé cvičenie, ktoré vám pomôže s boľavými chrbtom, s upokojením mysle a s mentálnou prípravou na bábätko. Nie všetky pozície sú však vhodné pre všetky mamičky. Ak sa vám napr. v pozícii psa hlavou dolu zatemňuje pred očami, túto polohu nerobte.
  • Cvičenie pre tehotné na lopte: vďaka pohybu na lopte dokážete posilňovať a súčasne uvoľňovať panvové dno.
  • Chôdza: obyčajná prechádzka dokáže podporiť zažívanie, rozprúdiť lymfatický systém, tvarovať svaly nôh a zadku, posilniť imunitu a zlepšiť náladu.

Ktoré športy nie sú vhodné pre tehotné?

  • Hot yoga: akékoľvek vlhké a horúce prostredie môže spôsobiť pocit na omdletie.
  • Lyže, korčule, skateboard, jazda na koni: športy, pri ktorých hrozí riziko pádu.
  • Trampolína, prekážkový beh: športy, pri ktorých sa skáče.
  • Loptové, kontaktné a bojové športy: volejbal, basketbal, futbal, box, karate a pod.
  • Ďalšie športy, pri ktorých ležíte na chrbte alebo zadržiavate dych.

Cvičte vždy len tak, aby ste z pohybu mali radosť. Ak máte ťažký deň, ste unavená, tlačí vás močový mechúr alebo vám častejšie tvrdne brucho, zostaňte pokojne doma a len odpočívajte. Však po pôrode sa s kočíkom nachodíte až až.