Kedy a ako zaradiť deťom do stravy mäso?

Ak máte doma bábätko, ktoré ochutnáva nemliečnu stravu, už o pár týždňov mu budete variť aj mäso. Vyberte správny zdroj bielkovín a zvoľte si spôsob prípravy vhodný pre deti.

Kedy a ako zaradiť deťom do stravy mäso?

Život s bábätkom je plný objavovania a to sa z veľkej časti týka aj výživy. Po prvých mesiacoch, keď dieťa pije iba mlieko, prichádza čas posunúť sa zas o krôčik ďalej. Dojčené deti začínajú s príkrmami najčastejšie okolo 6. mesiaca, deti na náhradnej mliečnej výžive ešte o niečo skôr. Vždy je dobré poradiť sa s pediatričkou, ktorá naše bábätko dobre pozná a dokáže vyhodnotiť, či už je na príkrmy pripravené.

Najlepším ukazovateľom, že je načase ochutnať niečo nové, je chvíľa, keď dieťa začne naťahovať rúčky po vašom jedle a mľaskať, keď vás vidí, ako si na niečom pochutnávate. Na dospelácke jedlo si však ešte chvíľku počká. Začína sa totiž jednodruhovými zeleninovými príkrmami, neskôr sa zaraďuje mäso, ovocie a ďalšie potraviny. Je dôležité, aby v jedle nebola soľ ani cukor a aby bolo šetrne pripravené.

prikrmy s masom

Kedy dieťaťu do stravy zaradiť mäso?

V čase, keď dieťa ochutná zeleninové príkrmy, by ste k nim mali pridať aj mäso. Môžete teda začať už v šiestich mesiacoch, zhruba tri týždne po tom, ako dieťa ochutnalo prvú lyžičku nemliečnej stravy. Mäso je dôležitým zdrojom bielkovín a dieťa ich bude potrebovať, aby sa správne vyvíjalo. Malo by sa v jeho jedálničku objaviť asi 3-krát za týždeň. Zozačiatku naozaj nemusíte podávať mäso častejšie, zbytočne by zaťažovalo trávenie.

Aké mäso zaradiť do prvých mäsovo-zeleninových príkrmov

V prvých mesiacoch je najlepšie siahnuť po kuracom, morčacom a králičom mäse. Variť môžete aj z bravčového, teľacieho a hovädzieho, ale vyberajte si chudé mäso. Dôležité je najmä to, aby bolo naozaj čerstvé (pozor aj na vhodné skladovanie) a z kvalitného zdroja. 

Do stravy môžete približne od ukončeného 7. mesiaca pridať aj ryby. Najprv sladkovodné, napríklad pstruha. Neskôr zaraďte aj morské ryby, ako je treska alebo makrela. Môžete variť z čerstvých aj mrazených rýb, ale vyhýbajte sa spracovaným polotovarom. Niektoré ryby sú pre malé deti nevhodné, pretože obsahujú toxické látky; patria sem napríklad zubáč, šťuka, mečiar a niekedy sa neodporúča ani tuniak. Samozrejme, je potrebné dať dobrý pozor, aby v jedle nezostala žiadna kosť.

Ryby patria medzi alergény, preto ich zozačiatku servírujte iba v malom množstve a sledujte, či sa u dieťatka neobjaví nežiaduca reakcia. V takom prípade sa poraďte s lekárom.

bábätko

Viac rád o tom, ako nastravovanie vašich najmenších nájdete v našom jedálničku.

Ako pripraviť mäso do prvých príkrmov?

Vždy je potrebné mäso dostatočne tepelne upraviť. Je taktiež potrebné podávať ho v takej konzistencii, akú je dieťatko schopné jesť vzhľadom na počet svojich zúbkov. Kusy mäsa ešte nebude vedieť dostatočne rozžuvať, ani keď budú perfektne uvarené. Preto zozačiatku mäso do príkrmov jemne rozmixujte. Pokrmy pripravujte na pare, varením alebo pečením.

Mäso môžete mixovať s vývarom a zeleninou, a keď ho budete chcieť dochutiť, môžete primiešať čerstvé alebo sušené bylinky. Napríklad bazalku, majoránku, tymián alebo kôpor. 

Ak ste sa rozhodli pre metódu BLW (Baby Led Weaning), teda nechávate dieťa postupne samo ochutnávať a nechcete mäso mixovať do kašovitých príkrmov, môžete ho napríklad rozmixovať, pridať do cesta a urobiť placky. Ďalšia možnosť je pripraviť malé fašírky alebo guľky z mletého mäsa. 

Keď už bude dieťatko schopné samo konzumovať príkrmy vo forme kúskov, nemusíte mäso mixovať, iba ho pripravte dostatočne mäkké a nakrájajte na malé sústa.

Hotové príkrmy v pohároch a kapsičkách môžu pomôcť

Zozačiatku je pre niektorých rodičov zaradiť mäso náročné. Majú obavy, aby bolo dostatočne kvalitné, čerstvé a vhodne pripravené vzhľadom na vek bábätka. V takej chvíli sa nebojte siahnuť po hotových príkmoch v pohároch pre danú vekovú kategóriu. Ich zloženie aj spôsob prípravy majú vysoké štandardy, a preto sú pre najmenších stravníkov úplne bezpečné. Navyše ich môžeme vziať aj na cesty.

Mäsovo-zeleninové príkrmy v pohároch alebo kapsičkách vždy ohrievajte vo vodnom kúpeli a pred podávaním vyskúšajte, či nie sú príliš horúce.

Aké príkrmy s obsahom mäsa má v ponuke Sunar?

Môžete si vybrať z príkrmov v najvyššej baby bio kvalite v pohároch:

Na výlety sú veľmi praktické mäsovo-zeleninové kapsičky, ktoré sú vhodné od ukončeného 6. mesiaca.

Vaše dieťatko čaká objavovanie nových chutí, pri ktorom ho budete sprevádzať, a my vám prajeme, aby ste si všetky tieto dôležité míľniky spoločne užili. 

Produkty, ktoré sa vám budú hodiť

BIO zelenina, fazuľky, teľacie mäso, olivový olej

BIO zelenina, fazuľky, teľacie mäso, olivový olej

Viac o produkte
BIO zelenina, červená šošovica, kuracie mäso, olivový olej

BIO zelenina, červená šošovica, kuracie mäso, olivový olej

Viac o produkte