Nádcha u dojčiat a bábätiek

Nádcha patrí u bábätka spoločne s kašľom medzi najčastejšie ochorenie, opakujúce sa niekedy aj niekoľkokrát do roka. U nás dospelých nádcha taký problém nenarobí, ale deti majú oveľa užšie a kratšie dýchacie cesty. Kedy stačí nádchu liečiť doma a kedy navštíviť pediatra?

Nádcha u dojčiat a bábätiek

Hovorí sa, že liečená nádcha trvá týždeň a neliečená 7 dní. Ak má však vaše dieťa nádchu dlhšie než 10 dní, môže byť choroba vírusového alebo infekčného pôvodu a môže prejsť u bábätka do zadnej nádchy s bolesťou uší a zvýšenou teplotu. Dieťa môže nádcha postihnúť v priebehu celého roka, a tak je dobré mať vždy poruke nosnú odsávačku, ideálne tú na vysávač, ktorá pomôže dostať hustý hlien z dýchacích ciest a výrazne bábätku uľaviť od dýchacích problémov.

Dojčiť pri nádche, alebo nedojčiť?

Vedeli ste, že bábätká nevedia dýchať ústami? Pre bábätko môže byť pitie mlieka v období s nádchou zložité. Ak však dojčíte, rozhodne neprestávajte. Možno to bude pre vás oboch náročné, ale správny pitný režim je, obzvlášť v období choroby, na rýchle uzdravenie dôležitý.

 

5 zásad na zmierňovanie príznakov nádchy:

  1. Častejšie vetrajte a zvyšujte vlhkosť v izbe

Klasickú nádchu zhoršuje suchý vzduch, typicky v zime, keď kúrime. Pomôže však častejšie vetranie a zvlhčovanie vzduchu. Môžete dieťatku do izby kúpiť zvlhčovač vzduchu, ale skvelo funguje i zavesená bielizeň.

  1. Strážte pitný režim

Kvôli upchatému nosíku môže mať dieťa problém s pitím mlieka a môže preto odmietať dojčenie. Ak sa k nádche pridá ešte kašeľ a dieťa nie je schopné sa pokojne nadojčiť, môže dôjsť až k dehydratácii. Ponúkajte mlieko častejšie a obrňte sa trpezlivosťou. A v prípade núdze (suché pery, bledosť, apatia) volajte svojmu pediatrovi.

  1. Kúpte detský sprej do nosa

Ale až po porade s pediatrom. Odporúčame nezvoliť hneď ten prvý najsilnejší variant známych značiek. Na obyčajnú nádchu novorodencov aj na nádchu batoliat vám pomôže roztok zo slanej vody (napr. Sterimar) alebo detská Vincentka v spreji.

  1. Skúste zvýšenú polohu hlavy

Bábätkám môžete podoprieť predné nohy postieľky knihami, väčším deťom už môžete dať pod hlavu vankúš. Zásadné je, aby sa vo vodorovnej polohe nedržali hlieny v krku a stekali dolu tak, aby sa dieťa nebudilo kašľom.

  1. Používajte odsávačku do nosa

Bábätká, dojčatá a malé deti približne do 3 rokov sa ešte nevedia sami vysmrkať, preto bude odsávačka hlienov váš parťák, ktorý by vás mal sprevádzať aj na dovolenku. Ak si budete vyberať medzi klasickou manuálnou a odsávačkou hlienov na vysávač, potom je rozhodne účinnejšia tá na vysávač. Nebojte sa, odsávačka hlienov pre dojčatá má špeciálny regulátor, vďaka ktorému nemôže v žiadnom prípade bábätku ublížiť.

Kedy môže nosná odsávačka nádchu ešte zhoršiť?

Bohužiaľ všetkého moc škodí, a tak by sa mohlo stať, že v snahe bábätku uľaviť mu príliš častým odsávaním ešte priťažíte. Po častom odsávaní je nosná sliznica zdurená a paradoxne produkuje ešte viac hlienu. Odsávajte preto spravidla pred spánkom a po prebudení a po každom odsávaní zvlhčite sliznicu soľným roztokom v spreji.

Čo funguje ako prevencia nádchy?

Je to jednoduché. Pobyt vonku a pobyt v kolektíve, teda aktivity, ktoré budú posilňovať imunitu dieťaťa. Choďte primerane oblečení von aj v nepriaznivom počasí a navštevujte miesta, kde sa schádza viac detí. Nádcha sa vám nevyhne, to je isté. Čím lepšie však budete posilňovať prirodzenú obranyschopnosť dieťaťa, tým sa proti bežným chorobám stane odolnejším.