Plánovanie tehotenstva a ovulácia. Ako vypočítať plodné dni?

Približne v polovici menštruačného cyklu dochádza k ovulácii, ktorá je nevyhnutná na úspešné otehotnenie. Svoj termín ovulácie môžete zistiť aj sama pomocou jednoduchého testu. Dá sa však podľa ovulácie ovplyvniť aj pohlavie dieťaťa?

Plánovanie tehotenstva a ovulácia. Ako vypočítať plodné dni?

Čo je to ovulácia a ako dlho trvá?

Ovulácia je okamih, keď sa zrelé vajíčko uvoľní z vaječníka a zostúpi vajcovodom k maternici. Ak sa na tejto ceste stretne počas 24 hodín so spermiou, dochádza k oplodneniu. Spermia v tele ženy dokáže na vajíčko „počkať​​“ po dobu 3 – 5 dní. Keď spočítame dobu životnosti vajíčka a spermie, ide o tzv. plodné obdobie. Toto obdobie sa v rámci štandardného menštruačného cyklu opakuje každý mesiac.

Ako zistiť svoj termín ovulácie?

Spôsobov je niekoľko. Najpresnejší odhad pravdepodobne získate u svojho gynekológa, ale veľmi približný termín dokážete odhaliť aj sama.

  • Sledovanie folikulu

Pomocou ultrazvuku a merania luteinizačného hormónu lekár určí, v akej fáze sa nachádza folikul a kedy dôjde k jeho uvoľneniu.

  • Sledovanie hlienu krčka maternice

Plodné (i neplodné) dni môže určiť lekár pomocou sledovania bazálnej teploty a hlienu krčka maternice. Meria sa pri plánovaní rodičovstva alebo pri liečbe neplodnosti.

  • Domáci test

Bežne dostupným ovulačným testom alebo meraním bazálnej teploty tesne po prebudení ľahko zistíte, či prechádzate plodným obdobím. Tesne pred začiatkom ovulácie totiž dochádza k zvýšeniu teploty. Teplota potom zostáva rovnako vysoká až do menštruácie alebo po celý čas tehotenstva.

  • Ovulačná kalkulačka

Na internete je možné nájsť celý rad rôznych ovulačných kalkulačiek, ktoré vám podľa dátumu začiatku menštruácie a dĺžky menštruačného cyklu spočítajú plodné obdobie na ideálne načasovanie počatia.

dojčenie

Získajte praktického sprievodcu jedného z najdôležitejších období každej mamičky.

Občas sa stane, že v dôsledku stresu prebehne ovulácia neštandardne mimo cyklus. Z toho dôvodu je na úspešné počatie dôležité, aby bola žena v celkovej duševnej i fyzickej pohode.

 

Je možné ovplyvniť pohlavie dieťaťa podľa ovulácie?

Do určitej miery môžete ovplyvniť pravdepodobnosť narodenia skôr dievčaťa (približne prvé tri dni plodného obdobia) alebo skôr chlapca (približne posledné dva až tri dni plodného obdobia). Pohlavie dieťaťa určuje tá spermia, ktorá prenikne do vajíčka ako prvá. Všeobecne sa dá povedať, že spermie s chromozómom X (dievčatá) oplodňujú vajíčko skôr pred ovuláciou alebo tesne po nej, a spermie s chromozómom Y (chlapci) oplodňujú vajíčko dva a viac dní po ovulácii.

Pri určovaní pohlavia sa však nedá 100 % spoľahnúť na výpočty plodných dní, ovulačný kalendár ani babské rady. Posledné slovo bude mať vždy príroda.