Pohyby bábätka v tehotenstve

Kedy môžete počas tehotenstva cítiť prvé pohyby a v akých intervaloch býva bábätko aktívne? Prečítajte si v našom článku všetko o tom, aký je to pocit a čo aktivitu bábätka v brušku ovplyvňuje.

Pohyby bábätka v tehotenstve

Ako poznať pohyby bábätka a kedy ich prvýkrát ucítim?

Ak ste tehotná prvýkrát, potom pohyby ucítite asi okolo 20. týždňa tehotenstva. Ak ste však už tehotná boli, a tým pádom viete, čo čakať, možno to poznáte aj o pár týždňov skôr. Niekedy však je možné pohyby bábätka zameniť s pohybom čriev, pocit je to totiž podobný. V prípade, že vaša rovnako dlho tehotná kamarátka cíti pohyby každý deň, ale vy zatiaľ nič, zostaňte pokojná. Ak vaše tehotenstvo doteraz prebiehalo štandardne, počkajte na ďalší termín vyšetrenia u lekára. Až do chvíle, keď dôjde k vyvinutiu končatín, sa totiž dieťa hýbe len v obmedzenom rozsahu a nízka frekvencia alebo intenzita pohybu je úplne normálna.

Ako často sa dieťa v bruchu hýbe?

V prvom a druhom trimestri má bábätko okolo seba dostatok priestoru a môže sa slobodne pohybovať v bazéniku plodovej vody. V tomto období sú pohyby občas prekvapivé, väčšinou menej intenzívne a v podstate príjemné. Cítite silné pohyby bábätka na konci tehotenstva? V treťom trimestri už má dieťatko silu. Pohybuje sa asi 30× za hodinu a možno tiež zistíte, že viac reaguje na konkrétne podnety.

Kedy sú pohyby dieťaťa najsilnejšie?

Bábätko v brušku má svoje fázy bdelosti a spánku. Ale trochu zákerné je, že sa málokedy zhodujú s tými vašimi. Dieťa sa obvykle preberie zrovna vo chvíli, keď si chcete ísť ľahnúť. Cez deň to totiž funguje rovnako ako u narodených detí – chôdzou a kolísaním ich môžete uspať. A ak ste cez deň aktívna, viac sa sústredíte na svoj vlastný pohyb a pohyby bábätka vnímate menej.

Vedeli ste, že intenzitu pohybu môžete sama ovplyvniť? Toto sú 4 veci, ktoré vaše dieťa zaručene rozdivočia:

  1. Cvičenie: aktívna mama, aktívne dieťa. Cvičte spoločne už od prenatálneho obdobia a pokračujte aj po pôrode.
  2. Sladké jedlo: chce to veľa disciplíny, odolávať v tehotenstve sladkému jedlu. Konzumáciu vysokého množstva cukru samozrejme neodporúčame, ale občas si nejakú tú tortičku dopriať môžete. A to potom uvidíte ten cirkus. :)
  3. Tekutiny: poriadne sa napite. Pol litra tekutín by malo bábätko krásne prebrať.
  4. Hlasité zvuky: pustite si obľúbenú hudbu veľmi nahlas. A môžete si aj zatancovať. Hudba a tanec uvoľňujú napätie a prispievajú k lepšej nálade.

Prečo ku koncu tehotenstva cítim pohyby najmenej?

Dieťa bolo po celé tehotenstvo aktívne, ale tesne pred pôrodom máte pocit, že necítite pohyby bábätka? To je úplne normálne a dôvodom je jednoducho nedostatok priestoru, ktorý nedovoľuje toľko pohybu. Mamičky často vyrážajú k lekárovi so strachom o zdravie svojho dieťaťa, ale ak je nižšia frekvencia pohybu jedinou zmenou, inak sa cítite úplne v poriadku a pravidelné kontroly u gynekológa neodhalili zhoršenie prietoku krvi v pupočníku ani zlyhávanie placenty, nie je potrebné vôbec plašiť.

Kedy predsa len k lekárovi vyraziť?

Vy a vaše bábätko ste dokonale prepojený organizmus, ktorý na seba vzájomne reaguje. Ak teda máte akýkoľvek čudný pocit, že „je niečo inak“, k lekárovi určite vyrazte. Získate istotu, že je všetko v poriadku, a ušetríte si niekoľko dní zbytočného stresu.