Sex v tehotenstve

Sex je v tehotenstve bezpečný pre bábätko a prínosný pre mamičku. Stačí len prispôsobiť polohu štádiu tehotenstva a pokračovať v starostlivosti o sexuálny život partnerov rovnako ako pred otehotnením. Štúdie potvrdzujú, že sex počas tehotenstva nemá priamu spojitosť s potratom ani s predčasným pôrodom.

Sex v tehotenstve

Zmeny v prežívaní sexu počas tehotenstva

Chuť na sex v období tehotenstva je veľmi individuálna. Niektorým mamičkám sa zvyšuje libido v dôsledku vyššieho prekrvenia panvy, maternice i klitorisu. Niektoré ženy sa zhodujú na tom, že vďaka hormónom zažili najlepší sex práve v tehotenstve. Je však úplne normálny aj opačný scenár, keď žena na sex chuť vôbec nemá, najmä v prvom trimestri, ktorý často sprevádza únava, nevoľnosti a bolesť pŕs.

Veľmi dôležité je mentálne nastavenie. S rastúcim bruškom a väčšími prsami sa môžete cítiť viac žensky, sexy, ako bohyňa plodnosti. Alebo ste rozhodená z toho, že nemáte svoje telo pod kontrolou a strácate mobilitu a obratnosť. Svojmu mužovi však s veľkou pravdepodobnosťou budete s väčším bruškom, guľatejším zadočkom a o číslo väčšími prsami pripadať veľmi príťažlivá a sex s tehotnou ženou bude splnením jeho tajného erotického sna, takže neistotu ohľadne vzhľadu svojho tela môžete úplne hodiť za hlavu.

Čo môže narušiť radosť zo sexu

Túžbu po sexe u oboch partnerov môže narušiť obava o zdravie bábätka a pochyby ohľadne zvládnutia novej životnej roly matky a otca. Bežný sex bez experimentovania s alternatívnymi sexuálnymi praktikami je absolútne bezpečný a nemôže ublížiť mamičke ani dieťatku. A ak ide o psychiku a tú správnu náladu partnerov, tu funguje najlepšie komunikácia. Rozprávajte sa spolu otvorene, popíšte nahlas svoje strachy, buďte k sebe empatickí, a ak nie je dobrá atmosféra na sex, tak sa doň nenúťte. Stále je však medzi partnermi dôležitá intimita – objatie, pusa, dotyky, hladkanie. Nežný fyzický kontakt vyplavuje hormón oxytocín a prispieva k celkovej pohode mamičky, ktorá je dobrou prípravou na pôrod.

Prečo môžete po sexe v tehotenstve cítiť tvrdnutie brucha

Neexistuje dôkaz, ktorý by potvrdzoval súvislosť medzi sexom v tehotenstve a vyšším rizikom potratu alebo predčasného pôrodu. Tvrdnutie brucha spôsobuje stimulácia klitorisu, sťahy maternice počas a po sexe a najmä orgazmus. Ak ste tehotná prvýkrát, môže vás tvrdé bruško po orgazme vydesiť, ale nie je sa čoho báť. O pár minút maternica povolí a bruško bude na dotyk opäť mäkké. Sťahy maternice po sexe nevedú ku kontrakciám a nemajú vplyv na zdravie dieťaťa.

Výnimku tvorí situácia, keď lekár vyhodnotí tehotenstvo ako rizikové. V takom prípade je potrebné sa nespoliehať na internetové diskusné fóra a riadiť sa individuálnym odporúčaním odborníka. Ak cítite bolesť brucha po sexe v tehotenstve, špiníte, alebo dokonca krvácate, môže to byť spôsobené skrátením krčka. Svojmu gynekológovi tieto informácie povedzte a nechajte sa pre istotu vyšetriť.

Láska na prvom mieste

Zmeny vo vašom tele môžu naštartovať novú cestu za vzájomným poznaním a prehlbovať intimitu medzi partnermi. V období tehotenstva sme my ženy citlivejšie, zraniteľnejšie, ale zároveň i silnejšie a statočnejšie než kedykoľvek predtým. Schopnosť vytvoriť nový život nám dodáva energiu, ktorú váš partner absorbuje, a môže byť podnetom na zapálenie novej vášne. Prijmite fakt, že nie každá spoločná romantika musí viesť k sexu, a pestujte medzi sebou láskyplný vzťah, z ktorého čerpá pokoj i vaše nenarodené dieťa.