Poslíčkovia verzus kontrakcie. Kedy je ten správny čas vyraziť do pôrodnice?

Čo sú to poslíčkovia a ako poznať kontrakcie? Ako prvorodičku vás možno najviac zaujíma, aké to je, keď začnú kontrakcie, a ako ich spoľahlivo poznať. Oveľa skôr než samotné pôrodné kontrakcie však môžete pocítiť tzv. poslíčkov. Poďme si vysvetliť, aký je medzi nimi rozdiel.

Poslíčkovia verzus kontrakcie. Kedy je ten správny čas vyraziť do pôrodnice?

Ako rozpoznať poslíčkov a pôrodné kontrakcie?

Poslíčkovia v tehotenstve

Braxton-Hicksove kontrakcie čiže poslíčkovia sú tzv. falošné kontrakcie, ktoré sú bežné už od 5. mesiaca tehotenstva. Prejavujú sa sťahmi v podbrušku a tvrdnutím brucha, ktoré síce nie sú príjemné, ale nemali by byť nijako výrazne bolestivé. Objavujú sa v nepravidelných intervaloch a nespúšťajú pôrod. Ich úlohou je príprava maternice na pôrod – sťahy zmäkčujú a rozširujú krček maternice.

V treťom trimestri pred pôrodom sa poslíčkovia môžu objavovať častejšie, nie je to však signál vyraziť do pôrodnice.

Čo sú kontrakcie

Oproti tomu pôrodné kontrakcie sú už pravidelné, zosilňujúce a oveľa bolestivejšie. Prinútia vás často meniť polohu i spôsob dýchania. Ak nedokážete ležať, skúste chodiť alebo sa o niečo oprieť. Kontrakcie ucítite po celom tele, najčastejšie bolesť vystreľuje od chrbta do slabín a do konečníka.

Počas pôrodných kontrakcií vaše telo uvoľňuje oxytocín a stiahnutím maternice posúva dieťa smerom dolu. Tento tlak postupne otvára krček maternice.

Kedy je čas vyraziť do pôrodnice?

Zaznamenávajte si, ako dlho kontrakcia trvá a po akom čase sa opakuje. V okamihu, keď máte pravidelné kontrakcie po 5 minútach, vezmite tašku a vyrazte do pôrodnice.

Je isté, že s blížiacim sa pôrodom budete mať iné starosti než zisťovať, ako počítať kontrakcie, preto odporúčame dopredu si do mobilu nainštalovať aplikáciu na meranie kontrakcií.

Ak je interval 5–1–1, teda kontrakcie prichádzajú každých 5 minút, trvajú 1 minútu a opakujú sa poslednú 1 hodinu, tak je to isté: začínate rodiť.

Prajeme veľa šťastia a mnoho síl. Pôrod utečie rýchlo a na jeho konci vás za statočnosť čaká tá najkrajšia odmena. 🧡