Pravidlá zdravej životosprávy detí alebo učíme sa láske k jedlu
Prvé roky života dieťaťa sú úžasné dobrodružstvo plné poznávania nových vecí. Takisto je tomu aj s jedlom. Deti sa nerodia so žiadnym návodom, ktorý by im dopredu vravel, čo im bude a nebude chutiť. Táto vlastnosť sa vyvíja práve v počiatočnom období života.

My rodičia tak máme jedinečnú príležitosť učiť naše deti na tejto úchvatnej ceste láske k dobrému jedlu v celej jeho pestrosti. Chce to zas a znovu skúšať nové chute, farby, tvary a nikdy neprestať rozvíjať chuťové poháriky našich detí.
Tak takto chutí život
Túžba poznávať nové chute sa u detí začína naplno rozvíjať od 6. mesiaca a trvá zhruba do 2 rokov života. Spoločne s tým sa učia veľa nových vecí, ako napríklad že jedlo patrí do pusy, a nie na tie krásne nové šatôčky alebo snáď na podlahu.
Rozvíjame u detí lásku k dobrému jedlu
Učiť deti láske k jedlu a správnym stravovacím návykom nie je nič zložité. Ide o úplne prirodzený proces, ktorý je nám daný už od samotných počiatkov civilizácie. Chce to len dať si prácu a premýšľať, či je vaša ponuka potravín a jedál dostatočná alebo či už nie je na čase prísť v strave s niečím novým. A stále majte na pamäti, že pre vaše deti ste vy tým najväčším príkladom.
- Nenúťte ihneď dieťaťu jedlo, ktoré odmieta. Nebuďte naštvaní, keď vášmu drobčekovi hneď po prvýkrát nezachutí tá skvelá brokolica, s ktorou ste sa tak narobili. Dajte čas tomu, než mu ju budete ponúkať znovu. Je veľmi pravdepodobné, že si ju v krátkom čase priam zamiluje.
- Ponúkajte čo najširšiu paletu chutí, konzistencií, farieb aj tvarov. Kreativita a variabilita sú dôležité faktory, ktoré u detí významne napomáhajú rozvíjať lásku k jedlu.
- Učte deti na nesladené nápoje a jedlá. Cukor povzbudzuje ďalšiu chuť na sladké a tomuto návyku sa neskôr ťažko odvyká. Navyše je hlavnou príčinou tvorby zubného kazu.
- Mlieko, ovocie a zelenina sú významnými zdrojmi potrebných živín, najmä potom vitamínov, minerálnych látok a vlákniny. A ak vaše dieťa miluje ovocie, je to skvelá správa, len dbajte na pravidelné a poctivé čistenie zubov, keďže ovocie je taktiež veľkou zásobárňou prírodných cukrov.
- Soľ do detského jedálneho lístka nepatrí. Vo väčšom množstve príliš zaťažuje obličky. Denný príjem soli u detí do 7 mesiacov veku by nemal presahovať 1 g. Navyše jej pravidelný príjem u malých detí neúmerne zvyšuje toleranciu, čo znamená aj väčšie zdravotné riziká v podobe postupne sa zvyšujúcej konzumácie soli.
- Dbajte na to, aby jedlá, ktoré deťom pripravujete, neboli bez chuti. Nebojte sa pridať štipku čerstvých byliniek či korenia. Deťom tak pripravíte ďaleko silnejší chuťový zážitok.
- Nezabúdajte, že vaše dieťa poznáva a začína mať rado potraviny a jedlá, ktoré jete vy. A tak čím pestrejšia bude vaša strava, tým širší register chutí si vypestuje aj vaše dieťa.