Vaše bábätko už má päť mesiacov. Možno si hovoríte, že ani neviete, ako to ubehlo. V každom prípade máte prvé náročné obdobie úspešne za sebou. Teraz už môžete s väčším pokojom pozorovať, ako váš drobček deň za dňom prospieva, rastie a silnie.
Dojčenie v tomto období už nebýva také náročné ako na začiatku. Na druhej strane už dobre viete, čo všetko si vyžaduje, a pravdepodobne ste si naň našli správny spôsob, ktorý čo najviac vyhovuje vám aj bábätku. Dojčenie predstavuje hlavný a plnohodnotný zdroj výživy bábätka. Zaženie mu hlad aj smäd zároveň. Deti sa v tomto období dojčia väčšinou 6 až 7 ráz denne v troj- až štvorhodinových intervaloch. Pokiaľ máte doma plne dojčené bábätko, na príkrmy ešte máte čas.
Deti, ktoré dostávajú dojčenské mlieko, už väčšinou s ukončeným 4. mesiacom môžu ochutnávať prvé sústa nemliečnej stravy. Postupne od zeleniny a mäsa cez kaše až po ovocie.
Vždy dôrazne odporúčame začiatok prikrmovania prediskutovať s pediatrom, ktorý vám najlepšie poradí individuálne.
Aj v tomto období predstavuje dojčenie pre vaše bábätko plnohodnotný zdroj výživy, a pokiaľ to ide bez problémov, s príkrmami začnite zhruba koncom 6. mesiaca.
Ak z akýchkoľvek dôvodov dojčiť nemôžete, je potrebné sa obrátiť na pediatra alebo laktačnú poradkyňu, ktorí vám poradia, aké dojčenské mlieko môžete bábätku podávať alebo ako zaistiť náhradnú výživu.
Plne dojčeným deťom do šiestich mesiacov pokryje potrebu tekutín materské mlieko. Vodu im podávajte až s prvými príkrmami. Nedojčeným deťom začnite nastavovať pitný režim zároveň s podávaním prvých príkrmov. V začiatkoch stačí skúšať prevarenú dojčenskú vodu z čajovej lyžičky. Až neskôr sa dieťatko naučí piť z hrnčeka s cumlíkom alebo z hrnčeka s ohybnou slamkou (slamka je vhodná až od 8. alebo 9. mesiaca).
Prospešnosť vitamínu D pre vývoj bábätka je vedecky dokázaná. Dôležitý je najmä pre zdravý rast kostí a zubov. Okrem toho pomáha organizmu lepšie vstrebávať a využívať vápnik a fosfor obsiahnutý v potravinách, prispieva k udržaniu normálnej funkcie imunitného systému a zabezpečuje správne fungovanie svalstva. Jeho významným zdrojom je rybie mäso, v menšej miere sa nachádza v iných druhoch mäsa, vo vajciach a masle.
Nedostatkom vitamínu D trpia najmä deti, predovšetkým tie najmenšie, a starí ľudia. Aj preto odborníci odporúčajú dopĺňať ho deťom denne vo forme kvapiek až do 1. roku. V zimných mesiacoch sa odporúča vitamín D podávať aj deťom v batoľacom veku.
A ktoré druhy jedla sú vhodné pre staršie deti? Prečítajte si všetko o tom, ako by mala vyzerať strava detí od 8 do 12 mesiacov. Čo v nej nesmie chýbať, na čo si dať pozor a v čom už deti budú samostatné.