Výživa detí od 8 do 12 mesiacov alebo Chcem svoje miesto pri stole

V ôsmich mesiacoch sa začnú diať veci! Vaše dieťa vstupuje do vzrušujúceho obdobia, keď vám bude dávať najavo, aké už je veľké a samostatné. Áno, týka sa to aj jedla. Hlavne mu nezabudnite vytvoriť miesto pri stole! Váš drobček by vám to mal určite za zlé.

 

Výživa detí od 8 do 12 mesiacov alebo Chcem svoje miesto pri stole

Vaše dieťa prežíva veľmi šťastné obdobie. Začína si uvedomovať samo seba, čo vám bude naplno ukazovať, a bude si čo najviac užívať všetko dobré nielen z dojčenia, ale aj z ešte stále nového sveta príkrmov.

Ako často a čo by deti mali jesť?

V tomto veku by sa vaše dieťa malo stravovať aspoň 5-krát denne. Strava by mala byť pestrá. Skladať sa môže napríklad z dvoch porcií mlieka, zeleniny, mäsa, rýb, vajec, ovocia a cereálií. A stále je tu dojčenie alebo dojčenské mlieko.

Čo sa týka príjmu tekutín, ten by sa mal okrem už spomínaných dvoch porcií mlieka pohybovať v rozmedzí 200 až 500 ml. Najvhodnejšia je voda, nesladený čaj alebo aj prírodné ovocné šťavy.

Tip: Od ôsmich mesiacov môžete deťom podávať vodu v hrnčeku s ohybnou slamkou. Táto novinka ich bude baviť a navyše im pomôže posilňovať ústne svaly.

Ako často a čo by deti mali jesť?

Nová konzistencia príkrmov: je čas na kúsky!

Ešte pred dosiahnutím jedného roka je dobré začať do stravy pridávať malé kúsky, aby si vaše dieťa mohlo postupne zvykať na pevnú stravu. S tou môžete začať vo chvíli, keď má vyvinuté zúbky a je schopné potravu žuť. Užitočné je, keď dieťa vie používať lyžicu. Jedlo stačí nakrájať na malé kúsky a premiešať. Niekedy skúste servírovať jedlo aj nepremiešané a nechajte dieťatko objavovať chute a textúry jednotlivých súčastí pokrmu.

Príkrmy pripravujte čo najšetrnejšie, aby si zachovali chuť a živiny. Ideálne na pare.

Ako dochucovať detské príkrmy?

​​Nesoľte ani nedosladzujte, a pokiaľ príkrmy chcete ochutiť, použite bylinky. Keď z nejakého dôvodu nestíhate príkrm pripraviť doma alebo nezoženiete potraviny v požadovanej kvalite, nebojte sa siahnuť po hotových detských príkrmoch v pohároch. Podľa zákona sú vyrobené v baby kvalite a obsahujú len tie najlepšie suroviny. Na obale vždy nájdete označený vhodný vek na podávanie, takzvané vekové určenie.

Nie je výnimkou, že niektoré deti odmietajú doma uvarené dobroty od mamičky aj napriek tomu, s akou láskou a starostlivosťou pre ne boli pripravené. Ak takého stravníka máte doma aj vy, nezúfajte. Jedného dňa pre neho bude vaše jedlo tým najobľúbenejším. Ako všetko ostatné, aj toto je len obdobie.

bábätko

Viac rád o tom, ako nastravovanie vašich najmenších nájdete v našom jedálničku.

Zvládnem to sám

Zhruba od 10. mesiaca sa u vášho dieťaťa začne silnejšie prejavovať túžba po samostatnosti. Čím ďalej, tým viac vám bude chcieť dokázať, aké už je veľké a ako vie jesť bez vašej pomoci. V skutočnosti sú však deti ešte príliš malé. Či tak, alebo onak, vaše dieťa bude chcieť každé jedlo premeniť na čo najväčší chuťový aj zmyslový zážitok, bude si ho chcieť samo brať do rúčky a vkladať do úst. Vhodné sú kúsky mäkkého ovocia (banány, hrušky, marhule) alebo varenej zeleniny (mrkva, zemiaky). Pripravte sa na to, že odteraz bude pri jedle poriadna zábava a občas trocha neporiadku.

Výživa detí od 8 do 12 mesiacov

Aký príbor je vhodný pre také malé deti?

Z bezpečnostných dôvodov aj v súvislosti s ochranou zúbkov odporúčame vyhnúť sa kovovým príborom.

Pre deti od 8 mesiacov vyberajte lyžičku, ktorú môžu uchopiť do pästičky. Je dobré, keď má lyžička rozšírenú bezpečnostnú bariéru proti prehltnutiu. Deťom od 10 mesiacov už môžete zaobstarať príbor s tenšou úchopnou časťou. Vyberte hlbšiu lyžičku, a ak to dieťatko zvládne, môže skúsiť aj vidličku s oblými hranami.

Čomu sa v strave radšej vyhnúť?

Neodporúča sa surová zelenina, všetky druhy semienok, orechy alebo popcorn. Nebezpečné sú aj bobuľovité plody ako čučoriedky a ríbezle, pretože by dieťaťu mohli ľahko zabehnúť.

Prajeme vám veľa radosti pri objavovaní nových chutí a čo najmenej farebných fľakov na tričku.

Produkty, ktoré sa vám budú hodiť

BIO tekvica, brokolica, zemiaky, olivový olej

BIO tekvica, brokolica, zemiaky, olivový olej

Viac o produkte
100% ovocie hruška, malina

100% ovocie hruška, malina

Viac o produkte