Tehotenstvo a priberanie na váhe

Ako nastávajúca mamička pravdepodobne s váhovým prírastkom počítate. Vhodnou životosprávou však môžete výrazne dopomôcť k tomu, že priberanie bude prebiehať v norme a kilá pôjdu po pôrode zase rýchlo dolu. Normálne je pribrať 8 – 15 kg.

Tehotenstvo a priberanie na váhe

Koľko kilo je normálne v tehotenstve pribrať?

Do váhového prírastku sa počíta objem:

  • krvi vo zväčšenom krvnom obehu (1 – 1,5 kg),
  • zväčšenej maternice (okolo 1 kg)
  • zväčšených pŕs (okolo 1 kg),
  • telesných tkanív zo zadržiavania vody (okolo 3 kg),
  • plodovej vody (1 – 1,3 kg),
  • placenty (okolo 0,5 kg),
  • dieťaťa (2,5 – 3,7 kg).

Celkový váhový prírastok v tehotenstve tak môže byť od 8 do 15 kilo a všetko medzi tým je v norme.

Váha v tehotenstve: Priberanie podľa trimestrov

  1. V prvom trimestri žena priberie spravidla len 1 – 2 kg, čo je vo väčšine prípadov spôsobené nevoľnosťami, nechutenstvom a nízkou váhou plodu v prvej fáze tehotenstva.
  2. Druhý trimester je potom obdobím, keď sa v tehotenstve viac priberá, a to 0,5 – 0,8 kg za týždeň.
  3. A v treťom trimestri spravidla pokračuje priberanie 0,5 – 0,8 kg za týždeň.

Ako v tehotenstve nepribrať extrémne množstvo kíl a prečo si strážiť prísun kalórií

Ak ste mali v období pred otehotnením štandardnú váhu, môžete pokračovať vo vyváženom stravovaní aj naďalej, nezabúdajte ani na pravidelný pohyb (stačia aj krátke prechádzky). Ak vás trápi pálenie záhy alebo cítite, že vám bábätko tlačí na žalúdok, odporúča sa jesť častejšie a v menších porciách.

Pod drobnohľadom sú však mamičky s podváhou, ktorým lekár odporučí zvýšiť príjem kalórií – nie však pomocou sladkostí a tučných jedál, ale jedál bohatých na zdravé tuky, napr. avokádo, orechy, syry, olivový olej.

U mamičiek s nadváhou je potom dobré strážiť prírastok váhy zo zdravotných dôvodov. Nemal by presiahnuť 14 kg. U mamičiek s obezitou je to dokonca do 10 kg.

Pozor na vlčí hlad a vlastnú obhajobu v štýle „kedy inokedy, keď nie teraz“

V tehotenstve je chuť na sladké oveľa intenzívnejšia než normálne. Môžu nás prepadať doslova vlčie hlady, keď máme chuť zapiť vedro jahodovej zmrzliny vanilkovým koktailom a zavŕšiť to čokoládovou tyčinkou. Obzvlášť v druhom trimestri, keď ustupujú nevoľnosti a jedlo si môžeme konečne zase začať užívať.

Je v poriadku dopriať si občas tortičku po obede alebo si dať nanuk na výlete. Pozor ale na to, aby sa sladká bodka nestala štandardom pre každé jedlo dňa, pretože „kedy inokedy, keď nie teraz“? Ako nezvládnuteľná chuť na sladké sa prejavuje nedostatok bielkovín, preto skúste vždy, keď budete mať chuť maškrtiť, najprv zahnať divoké chute bielym jogurtom, kúskom syra alebo miskou hráška či fazule. Veľmi pravdepodobne vás vlčí hlad prejde a budete sa cítiť lepšie.