Vitamíny pre tehotné a dojčiace mamy

Základom stravy tehotnej ženy by mali byť čerstvé a ľahko stráviteľné potraviny, na pitie čistá voda. Keď bábätko v brušku rastie, potrebuje na správny vývin aj niektoré dôležité prvky, ktoré nie je možné prijať v strave v dostatočnom množstve. Ktoré sú najvhodnejšie doplnky stravy pre tehotné?

Vitamíny pre tehotné a dojčiace mamy

Mať dostatok živín a vitamínov je potrebné nielen pre správny vývin dieťatka, ale aj pre vaše telo. V tehotenstve podáva veľký výkon, a tak naň myslite! Dôležitá je vyvážená strava. Rozhodne nie je nutné jesť za dvoch, ale mierne zvýšenie energetického príjmu je vhodné.

Tip: Prečítajte si, ako sa stravovať v tehotenstve a ktoré potraviny nie sú vhodné.

Ktoré vitamíny a minerály potrebujú tehotné ženy?

Kým sa rozhodnete užívať akékoľvek výživové doplnky, poraďte sa s vaším gynekológom alebo pôrodníkom. Niektoré vitamíny je vhodné užívať už pri plánovaní počatia. Aj v tom vám najviac poradí váš lekár alebo lekárka.

Vitamíny pre tehotné

Kyselina listová (vitamín B9)

Odporúča sa ju začať užívať už v období plánovania tehotenstva, a to aj niekoľko mesiacov. Kyselina listová v prvom trimestri znižuje riziko vývinových chýb plodu a pomáha predchádzať rázštepu chrbtice. Denná dávka by sa v tomto období mala pohybovať v rozmedzí 400 – 600 μg. Kyselina listová sa nachádza napríklad v listovej zelenine, brokolici, karfiole, orechoch a pod.

Vitamín D3

Je dôležitý pre rast kostí plodu. Ak ste tehotná v lete, pravdepodobne ho budete môcť prijať dostatok vďaka pohybu vonku na slniečku. V mesiacoch, keď si slniečka až toľko neužijeme, je vhodné siahnuť po výživových doplnkoch.

Jód

Má vplyv na vývin mozgu bábätka, na jeho štítnu žľazu a nervový systém. Pri vyváženej strave je ho možné prijať dostatok z morských plodov, vajec, z niektorých solí a z mlieka.

Horčík (magnézium)

Ako zistíte, že vášmu telu chýba horčík? Začnú vás trápiť kŕče. Pri prvých príznakoch preto užívajte magnézium, najčastejšie býva dostupné vo forme tabliet. Bábätko potrebuje na vývin svalov, nervov a kostí horčíka skutočne veľa, preto ho môžete užívať aj ako prevenciu, aby ste sa vyhli nepríjemným nočným kŕčom v lýtkach. 

Omega-3 mastné kyseliny

Bohatým zdrojom omega-3 mastných kyselín, ktoré pomáhajú pri správnom vývine mozgu a nervovej sústavy bábätka, sú ryby, preto sa ich odporúča zaraďovať do jedálneho lístka až dvakrát týždenne. Ale dajte si pozor, ryba nesmie byť v surovom stave.

Železo

Krvné testy v treťom trimestri môžu odhaliť nedostatok železa. Niet sa čoho báť. V tomto období je mierna forma anémie úplne normálna a zvýšený príjem železa pre vás bude aj dobrou prípravou na pôrod. Lekár vám železo predpíše, ale môžete do svojho jedálneho lístka zaradiť aj potraviny bohaté na železo. Ide predovšetkým o červené mäso, orechy a strukoviny.

Obdobím tehotenstva však dopyt vášho tela po vitamínoch nekončí, preto by ste mali zvýšiť ich príjem aj vo fáze dojčenia.

Potrebné látky si môžete dopĺňať aj pomocou špeciálnych výživových doplnkov pre tehotné. Vyskúšajte Sunar Gravimilk, ktorý výborne chutí. Nová receptúra je teraz navyše bez pridaného cukru, takže zbytočne nezvyšujete svoj energetický príjem. Sunar Gravimilk má lahodnú chuť vďaka plnotučnému mlieku, z ktorého je vyrobený.
dojčenie

Získajte praktického sprievodcu jedného z najdôležitejších období každej mamičky.

Vitamíny pre dojčiace ženy

Komplikované pôrody s vyššou stratou krvi vyžadujú pokračovanie v užívaní železa. Ak vám nevyhovujú kapsuly, vyskúšajte ho vo forme sirupu.

V lekárňach môžete naraziť na komplexné doplnky stravy presne namixované tak, aby organizmu dojčiacej ženy doplnili vitamíny.

V prípade, že máte potravinové alergie, celiakiu, trpíte ochorením štítnej žľazy alebo ste vegetariánka, vždy konzultujte užívanie vitamínových doplnkov so svojím lekárom. 

Tip: Prečítajte si všetko o výžive a správnej životospráve dojčiacej matky.

Produkty, ktoré sa vám budú hodiť

Sunar Gravimilk s príchuťou vanilky

Sunar Gravimilk s príchuťou vanilky

Viac o produkte
Sunar Gravimilk s príchuťou čokolády

Sunar Gravimilk s príchuťou čokolády

Viac o produkte