Jedálny lístok pre najmenších a tipy na zdravú desiatu

Každý deň riešime to isté. Lámeme si hlavu nad tým, čo dať drobcovi na desiatu. A malo by to byť nielen dobré, ale aj zdravé. No odkiaľ brať stále inšpiráciu? 

Jedálny lístok pre najmenších a tipy na zdravú desiatu

Mliečna výživa je nenahraditeľná

V prvých mesiacoch života je pre bábätko najlepšou, najstráviteľnejšou a najvyváženejšou stravou materské mlieko. Výlučné dojčenie sa preto odporúča minimálne do pol roka veku dieťaťa. Horná hranica pre dojčenie však neexistuje a je iba na vás, ako dlho vám bude dojčenie vyhovovať. V prípade, že dojčiť nemôžete, je potrebné siahnuť po náhradnej mliečnej výžive, aby dieťatku nič nechýbalo.

Jedálny lístok pre najmenších a tipy na zdravú desiatu

Všetko, čo je dobré vedieť o jedle pre malé deti

Zhruba od pol roka veku dieťaťa by ste mali zaradiť do jedálneho lístka aj ďalšie druhy potravín. Začnite zeleninovými, mäsovo-zeleninovými a ovocnými príkrmami. Podávať môžete rozmanité desiate v podobe kaší, kapsičiek, sušienok a snackov.

Inšpirácie na desiate a ďalšie dobroty pre tých najmenších máme uvedené v jedálnom lístku, ktorý si môžete stiahnuť úplne zadarmo. Zostavili sme ho v spolupráci s nutričnými špecialistami a odborníkmi na detskú výživu a nájdete v ňom mnoho cenných rád, ktoré vám pomôžu so správnou výživou a podporou zdravého rastu vášho dieťaťa.

bábätko

Viac rád o tom, ako nastravovanie vašich najmenších nájdete v našom jedálničku.

Naše mäsovo-zeleninové príkrmy Sunar sú pripravené zo starostlivo vybraných surovín v najvyššej BIO baby kvalite. Je samozrejmosťou, že obsahujú len základné ingrediencie a nenájdete v nich žiadne farbivá ani konzervačné látky. Zabezpečujú prísun vlákniny, vitamínov a minerálov.

A ako by mali deti desiatovať?

Keďže by deti (podobne ako dospelí) mali mať ideálne päť jedál denne, čas na desiatu a olovrant si urobte dopoludnia aj popoludní. Každá takáto desiata by mala predstavovať asi 10 % z celkového denného energetického príjmu.

Jedálny lístok pre najmenších a tipy na zdravú desiatu

Medzi raňajkami a obedom môžete podávať napríklad celozrnné pečivo, tvaroh, menej slanú šunku, prírodný syr alebo zeleninové nátierky v kombinácii s ovocím alebo zeleninou.

Popoludní je vhodné servírovať napríklad celozrnné pečivo so zeleninou, tvarohom, vajíčkom, jogurtom, šunkou, tvrdým syrom alebo nátierkou.

Nielen pre desiatu, ale aj pre všetky ďalšie jedlá platí, že deťom do troch rokov by ste nemali pokrmy soliť ani dosladzovať. Na ochutenie radšej využívajte bylinky a korenie. Napríklad majoránku, pažítku, bazalku, tymian, oregano, ligurček alebo bobkový list. Bylinky môžete pridávať čerstvé aj sušené.

Sedem zásad zdravej výživy

Učte deti, že jedlo je rituál. Samostatný chod podávajte v konkrétnom čase, a ak je to možné, v pokoji a pri stole. Nápaditosť a pravidelnosť stravy bude slúžiť deťom ako vzor budúcich stravovacích návykov.

  1. Dojčite čo najdlhšie.
  2. Pokračujte v dojčení aj po zavedení príkrmov.
  3. Vyberajte kvalitnú zeleninu a ovocie.
  4. Ovocné pokrmy neprisládzajte.
  5. Do príkrmov nepridávajte soľ.
  6. Nepodávajte stravu obsahujúcu lepok skôr ako po 17. týždni života.
  7. Raz pripravené mlieko už znova neohrievajte.

Orientačný zoznam ďalších užitočných článkov o strave najmenších:

Produkty, ktoré sa vám budú hodiť

BIO tekvica, brokolica, zemiaky, olivový olej

BIO tekvica, brokolica, zemiaky, olivový olej

Viac o produkte
100% ovocie jablko, jahoda, čučoriedka

100% ovocie jablko, jahoda, čučoriedka

Viac o produkte