Zdravé stravovacie návyky: Kde vznikajú a ako ich rozvíjať

Pozitívny vzťah k jedlu je jedna z najdôležitejších vecí vo vývoji batoliat – napokon, dobre nastavené stravovacie návyky budú dieťa sprevádzať po celý život. A sme to práve my rodičia, kto ovplyvňuje, či bude naša ratolesť papať s radosťou, alebo s ňou budeme bojovať o každé sústo.

Zdravé stravovacie návyky: Kde vznikajú a ako ich rozvíjať

Prvé roky života dieťaťa sú úžasné dobrodružstvo plné spoznávania nových vecí. Jednou z nich je aj svet jedla. To, čo bude deťom chutiť, je ako množstvo ďalších vecí dané geneticky, do veľkej miery to závisí aj od stravovania matky v období šestonedelia. Práve preto napríklad deti z oblastí, kde prevažujú pikantné pokrmy, všeobecne lepšie tolerujú korenisté jedlá než deti z tých častí sveta, kde si na čili papričky nepotrpia. To však v žiadnom prípade neznamená, že je v stravovaní detí všetko hneď od začiatku dané – práve naopak.

Ako začať u batoľaťa pestovať správne stravovacie návyky

Od začiatku sa zamerajte na to, aby jeho jedálniček bol dostatočne pestrý. A to z hľadiska chutí, ale aj tvarov, farieb a vôní. To všetko podnecuje záujem detí o jedlo a predovšetkým o také pokrmy, ktoré ešte nepoznajú. Pamätajte, že deti sa učia napodobňovaním, a tak budú inštinktívne túžiť po tom, čo leží na vašom tanieri. Preto je dobré mať na stole mierne upravený variant vášho vlastného jedla.

Podávajte rôzne druhy ovocia a zeleniny. Je dokázané, že aj staršie dieťa bude vyhľadávať takú stravu, akú si osvojí v ranom veku. Jednostranná a málo rozmanitá strava môže byť chudobná na niektoré druhy živín, takže ísť cestou rôznorodosti sa rozhodne oplatí.

Rovnako dôležité je aj dbať na správne stolovanie a rituály s ním spojené. Batoľa by malo sedieť v detskej stoličke, jesť v pokoji a v čase, ktorý je na to určený, a nie „za pochodu“. Ako rodičia by ste mu mali vštepiť, že jedenie je spoločenská záležitosť, ktorá má svoje miesto aj čas. A pretože deti sa učia predovšetkým napodobňovaním, niet lepšej školy na utváranie správnych stravovacích návykov, než keď sú od začiatku súčasťou spoločného obeda alebo večere. 

 Zdravé stravovacie návyky: Kde vznikajú a ako ich rozvíjať

Čoho sa v stravovaní detí vyvarovať?

Medzi veci, ktorých by ste sa, naopak, mali vyvarovať, patria korenené pokrmy a predovšetkým príliš solené jedlá, ktoré môžu u batoliat viesť k nadmernému zaťažovaniu obličiek a k riziku vysokého krvného tlaku. Podobnú „potravinovú pascu“ predstavuje aj dosladzovanie. Cukor je návykový, deti si naň ľahko zvyknú a o to viac ho budú v ďalšom živote vyžadovať. Rafinovaný cukor navyše negatívne ovplyvňuje vstrebávanie vápnika a ostatných minerálnych látok, takže sa jeho ďalšou obeťou pravdepodobne stanú detské zúbky. 

Rovnako ako cukry je dobré obmedziť aj pochutiny ako hranolky, čipsy a hamburgery, ktoré predstavujú nadmerný príjem soli a energie vo forme nežiaducich nasýtených tukov. Okrem toho, že ich pravidelné jedenie výrazne prispieva k obezite, veľmi ľahko sa na ne vytvára návyk, ktorého je ťažké sa následne zbaviť. Rovnako by sa mali dojčatá a batoľatá vyhnúť konzumácii 100-percentných džúsov, pretože svojím vysokým obsahom cukru vyvolávajú falošný pocit sýtosti, sú zdrojom prázdnej energie a môžu viesť k detskej obezite.

bábätko

Viac rád o tom, ako nastravovanie vašich najmenších nájdete v našom jedálničku.

Aký by mali mať deti pitný režim?

Pitný režim je u detí takisto veľmi dôležitý. Pravidelnému príjmu tekutín by sa malo dieťa učiť v období zavádzania prvých príkrmov, teda okolo ukončeného 5. mesiaca. Dieťa si vďaka tomu zvykne na pravidelnosť a nebude piť iba v okamihu, keď pocíti smäd. Najvhodnejšie je podávať čistú dojčenskú neperlivú vodu, bylinkové čaje, výnimočne môžete zaradiť ovocné šťavy a džúsy, no vždy riedené čistou vodou. Podávajte vodu izbovej teploty alebo vlažnú. Zvlášť v horúcich letných mesiacoch nie je vhodné piť studenú vodu, ale radšej teplejšiu.

Ako sa vyhnúť obezite u batoliat a detí do 6 rokov

Rozhodne sa vyvarujte sladených sýtených nápojov, aromatizovaných čajov a podobných tekutín, pre ktoré platí rovnaká poučka ako o cukroch.

Mali by ste si dať pozor na studničnú vodu, ak nie je kontrolovaná. Svojím zložením nemusí vyhovovať požiadavkám na kvalitu vody pre najmenších, napríklad z hľadiska obsahu niektorých mikroorganizmov alebo dusičnanov. Ak to inak nejde, nezabudnite ju prevariť, ale ak máte na výber, je lepšie spoľahnúť sa na balenú vodu.

Ako sa vyhnúť obezite u batoliat a detí do 6 rokov

Kvalitnou prevenciou vzniku detskej obezity je pestrá strava a počet jedál primeraný veku –  najlepšie 5-krát denne. Obmedzte zdroje prázdnej energie, ktoré sme už spomínali, predovšetkým sladené nápoje, fastfood a cukrovinky.

Z času na čas odmeňte dieťa za to, že správne je, a to drobným darčekom, spoločnou hrou, výletom a podobne. Neučte deti, že je bežné „zobnúť si“ sladkosť medzi jedlami, a nezabudnite takto inštruovať aj starých rodičov. Dbajte na pitný režim, ktorý sa podľa veku pohybuje od 1 do 1,5 l vody denne, a kontrolujte, či vaša ratolesť skutočne pije. Vyhýbajte sa kolovým nápojom aj prisladzovaným ovocným džúsom. Radšej ich nahraďte vodou a ovocným alebo bylinkovým čajom. 

Ak bude vaše dieťa po druhom roku života trpieť nadváhou, poraďte sa s pediatrom o prechode na polotučné mlieko. Okrem toho je vhodné aj upraviť stravovacie návyky všetkých členov rodiny a dodržiavať kultúru stolovania. Následne zapojte dieťa do fyzickej aktivity aspoň na hodinu denne a obmedzte čas pred televízorom alebo počítačom, či tabletom na maximálne hodinu denne. Ak má vaše dieťa sklon k obezite, uberte 10 % z podávaných porcií a o ďalšom postupe sa poraďte s pediatrom. 

Produkty, ktoré sa vám budú hodiť

Cool kapsička malina, banán, jablko

Cool kapsička malina, banán, jablko

Viac o produkte
BIO chrumky hráškové struky

BIO chrumky hráškové struky

Viac o produkte