Ako prebieha rastový špurt bábätiek?

Bábätká rastú skokovo, čo môže byť vyčerpávajúce. Deti v období rastového špurtu majú väčší hlad, bývajú nepokojné, niekedy sa tiež častejšie budia, alebo naopak viac spia. Ako by aj nie, v malom telíčku sa toho toľko deje. Zistite, kedy rastové špurty prichádzajú a ako na ne reagovať.

Ako prebieha rastový špurt bábätiek?

Čo je to rastový špurt a kedy ho môžete čakať?

Dieťa v školskom veku vyrastie v priemere o 5 centimetrov ročne. Na porovnanie, v prvom roku života dieťa vyrastie približne o 25 cm. A to je poriadny kus práce pre celú kostrovú, svalovú i nervovú sústavu.

Každé dieťa je iné a tiež sa inak vyvíja, ale odhadom môžete rastové špurty čakať okolo 3. týždňa, 3. mesiaca a následne okolo 6. mesiaca veku. Ako dlho rastový špurt trvá? Spravidla len niekoľko dní.

Ako rastový špurt poznať?

Prejavy rastového špurtu poznáte veľmi jednoducho podľa týchto troch príznakov: nepokoj, hlad, spánok.

  1. Nepokoj:
    Napínanie svalov spôsobuje nepohodlie. Buďte k bábätku nežná a trpezlivá, necíti sa dobre.
  2. Hlad:
    Dieťa častejšie vyžaduje dojčenie alebo inú stravu. Prispôsobte ponuku dopytu a prikladajte bábätko k prsníku vždy, keď to potrebuje. Alebo častejšie podávajte dojčenské mlieko. Rastový špurt sprevádza zrýchlený metabolizmus, dieťatko bude potrebovať veľa energie.
  3. Spánok:
    Nedá sa dopredu odhadnúť, či bude dieťa viac spať, alebo sa naopak bude viac budiť. Isté ale je, že rastový špurt rozhodí jeho doterajší spánkový režim. Buďte tolerantní a pokúste sa prispôsobiť. Je to len ďalšia z mnohých zmien v živote bábätka.

Ako rastový špurt prebieha?

Rastové špurty prebiehajú u dojčiat v troch vyššie spomínaných obdobiach: 3. týždeň, 3. mesiac a 6. mesiac. Ak dieťa trápi zvýšená teplota, vyrážka, hnačky alebo iné nepohodlie, ktoré sa týka stravy, spánku alebo celkového duševného a fyzického rozpoloženia, potom pravdepodobne nejde o rastový špurt, ale iné obdobie – napríklad rast zubov.

Ak by problémy pretrvávali viac než pár dní, dieťa by odmietalo stravu a stále by bolo nezvykle plačlivé, kontaktujte svojho pediatra.