Rastový špurt u bábätiek: Kedy prichádza a ako ho spoznať?

Keď bábätko sčista-jasna začne pôsobiť nespokojne, veľa plače a nie je v hre žiadna choroba, možno práve prežíva obdobie rastového špurtu. To znamená, že počas krátkeho obdobia výrazne vyrastie.
Rastový špurt u bábätiek: Kedy prichádza a ako ho spoznať?

Keď bábätko stále plače a človek si nevie rady…

Plač je pre bábätká jediným spôsobom, ako s vami komunikovať. Plačú, keď majú hlad, smäd, keď chcú spať, tlačí ich záhyb pyžamka alebo sa potrebujú pritúliť. Vašou úlohou je zistiť, čo práve bábätko potrebuje, a to nie je vôbec jednoduché. Ešte ťažšie je zmieriť sa s tým, že občas na to skrátka prísť nedokážete.

Nebojte sa, postupom času začnete rozumieť nárekom svojho dieťatka a spoznáte lepšie, čo mu práve chýba. Vždy sa uistite, že nie je hladné, nemôže mu byť zima alebo neplače výnimočne nahlas, čo by mohlo signalizovať bolesť.

Rastový špurt u bábätiek

Bábätká tiež často plačú na konci dňa, aby zo seba dostali všetky nadobudnuté emócie a skúsenosti. To je neľahká skúška pre rodičov, ale zdravý návyk pre bábätko. Obrňte sa trpezlivosťou a snažte sa pri utešovaní bábätka striedať s vaším partnerom alebo poprosiť niekoho z rodiny o stráženie, keď toho na vás bude príliš veľa.

V neposlednom rade pamätajte na to, že bábätká prechádzajú rôznymi štádiami vývoja, ku ktorým plač patrí. V ich malom telíčku sa toho v jednom okamihu deje veľa, a tak vzniká nepokoj a napätie. Príkladom je rast zubov alebo práve rastový špurt.

Čo je to rastový špurt a kedy ho môžete čakať?

Dieťa v školskom veku vyrastie v priemere o 5 centimetrov ročne. Na porovnanie, v prvom roku života dieťa vyrastie zhruba o 25 cm. A to je poriadny kus práce pre celú kostrovú, svalovú aj nervovú sústavu!

Každé dieťa je iné a takisto sa inak rýchlo vyvíja. Odhadom môžete rastové špurty čakať okolo 3. týždňa, 3. mesiaca a následne okolo 6. mesiaca veku. A ako dlho rastový špurt trvá? Spravidla len niekoľko dní. To je dobrá správa – pamätajte na to, keď sa vám dni, keď je bábätko nespokojné, budú zdať nekonečné.

Ako spoznať rastový špurt?

Prejavy rastového špurtu spoznáte veľmi ľahko podľa týchto troch príznakov: nepokoj, hlad a spánok.

  • Nepokoj

Napínanie svalov spôsobuje nepohodlie. Buďte k bábätku nežná a trpezlivá, necíti sa dobre.

  • Hlad

Dieťa vyžaduje dojčenie alebo inú stravu častejšie ako obvykle. Prispôsobte ponuku dopytu a prikladajte bábätko k prsníku vždy, keď to potrebuje. Alebo častejšie podávajte dojčenské mlieko. Rastový špurt sprevádza zrýchlený metabolizmus, takže dieťatko bude potrebovať veľa energie.

  • Spánok

Nedá sa dopredu odhadnúť, či bude dieťa spavejšie alebo sa, naopak, bude viac budiť. Isté však je, že rastový špurt ľahko rozhodí jeho doterajší spánkový režim. Buďte tolerantná a pokúste sa prispôsobiť. Je to len ďalšia z mnohých zmien v živote bábätka. Keď bude táto epizóda za vami, spánkové návyky sa zase ustália.

dojčenie

Získajte praktického sprievodcu jedného z najdôležitejších období každej mamičky.

Ako bábätku pomôcť pri rastovom špurte?

Dojčite ho toľko, koľko si len bude priať, a bábätku čo najviac prejavujte nehu. Kontakt kože na kožu je blahodarný. Aj keď je to náročné, snažte sa mať trpezlivosť a zachovať pokoj. Myslite preto aj na seba, a pokiaľ to je len trošku možné, poproste iného člena rodiny, aby vás v starostlivosti o dieťatko na chvíľku vystriedal a vy ste si mohli oddýchnuť.

Pokiaľ takú možnosť nemáte, vyrazte s bábätkom na prechádzku. Zmena prostredia vám pomôže vyčistiť si hlavu a možno aj bábätko sa nechá trošku rozptýliť.

Keď bábätko stále plače

A čo ak je to niečo iné?

Rastové špurty prebiehajú u dojčiat v troch vyššie spomenutých obdobiach: 3. týždeň, 3. mesiac a 6. mesiac. Pokiaľ dieťa trápi zvýšená teplota, vyrážky, hnačka alebo iné nepohodlie, ktoré sa týka stravy, spánku alebo celkového duševného a fyzického rozpoloženia, potom pravdepodobne nejde o rastový špurt, ale môžu byť na programe napríklad zúbky.

Pokiaľ by ťažkosti pretrvávali viac ako pár dní, dieťa by odmietalo stravu a stále by bolo nezvyčajne plačlivé, kontaktujte svojho pediatra.

Čítajte tiež:

Produkty, ktoré sa vám budú hodiť

Sunar Gravimilk s príchuťou vanilky

Sunar Gravimilk s príchuťou vanilky

Viac o produkte
Sunar Gravimilk s príchuťou čokolády

Sunar Gravimilk s príchuťou čokolády

Viac o produkte