Ako prekonať nevoľnosti v tehotenstve

Malátnosť, únava, nízky tlak, pálenie záhy, nechutenstvo, nevoľnosti, vracanie. To všetko môže byť súčasťou prvého trimestra. Len 20 % žien týmto obdobím prechádza bez problémov, odhadom 80 % si však prejde všetkými symptómami. Ako prvé týždne zvládnuť a čo vám od nevoľnosti v tehotenstve pomôže?

Ako prekonať nevoľnosti v tehotenstve

Prečo je vám v prvom trimestri tak zle a môže byť nevoľnosť v tehotenstve celodenná?

Za pocity na vracanie je zodpovedný prudký nárast hladiny hormónov, najmä hormónu hCG, estrogénu a progesterónu. Úplne bežné sú pocity ako pri „opici“, žalúdok na vode aj vracanie 2–3 krát za deň, a to bohužiaľ kedykoľvek počas dňa (niekedy aj celý deň), nie len ráno. Všetky tieto symptómy vás majú upozorniť na to, že si prechádzate iným stavom a mali by ste na seba dávať pozor. Aj keď sa môžete cítiť fakt pod psa, sú znakom toho, že sa plod vyvíja dobre.

Čo je pri nevoľnostiach v tehotenstve normálne a s čím už vyhľadať pomoc lekára?

Keď sa vám zamotá hlava, posaďte sa a napite sa. Keď vás páli záha, jedzte ľahké jedlá, častejšie a v menších porciách. Keď je vám zle od žalúdka, nadýchajte sa čerstvého vzduchu a na chvíľu si odpočiňte. Keď ste unavená, choďte si ľahnúť.

Ak už ale kvôli vyčerpaniu a slabosti nie ste ani schopná dôjsť na záchod, ak ste našli krv vo zvratkoch alebo ak sa k nevoľnostiam pridá horúčka a ďalšie bolesti, vyhľadajte pomoc lekára. Je pomerne bežné, že ženy v prvom trimestri môžu potrebovať krátku hospitalizáciu v nemocnici. Ak nemáte na nič silu a výrazne chudnete, môžete potrebovať výživu aj vnútrožilne.

Prvá pomoc: Ako zmierniť priebeh nevoľností a čo dráždi žalúdok?

Čo na nevoľnosť v tehotenstve:

  • Lízanky proti nevoľnosti v tehotenstve (so zázvorom): zmierňujú nevoľnosti i vracanie,
  • vitamín B6: zmierňuje nevoľnosti, nezastaví však nutkanie na vracanie,
  • mäta: býva aj súčasťou tehotenských čajov,
  • tehotenské vitamíny: doplnia B6 a minerály,
  • jedlo pri posteli: majte na nočnom stolíku pár piškót alebo sušené banány a dajte si niečo do žalúdka ráno ešte predtým, než vstanete,
  • studená voda, studené ovocie,
  • pomalšie tempo a dýchanie: pri vstávaní z postele i zo stoličky spomaľte, robte si častejšie prestávky počas práce, choďte na čerstvý vzduch,
  • menšie porcie jedla, ale častejšie.

Ktoré nápoje a potraviny dráždia žalúdok:

Pokúste sa vyhnúť aj silným vôňam a pachom – výrazné parfumy, niektoré druhy kvetín (napr. ľalie), surové mäso, kyslé, korenené a ostré vône.

Nikdy sa nesnažte utlmiť nevoľnosti pomocou liekov na kinetózu (napr. Kinedryl) – nie sú vhodné pre plod.

Nevoľnosti, čiže tehotenská gestóza, obvykle s 12. týždňom prestanú a vy sa začnete opäť cítiť lepšie. Šetrite sa a tešte sa na 2. trimester, keď naopak dochádza k nárastu energie. Tehotenstvo si konečne budete môcť začať užívať. Prajeme veľa síl!