Dôležitosť náhradnej mliečnej výživy vo veku od 1 do 3 rokov

Hovorí sa, že niet nad pohár mlieka. Vo veku od 1 do 3 rokov to platí dvojnásobne – no väčšinou nemáme na mysli mlieko v pohári, ale od mamy alebo z fľaše. 

Dôležitosť náhradnej mliečnej výživy vo veku od 1 do 3 rokov

Pre dieťa je vždy najprirodzenejšie a najlepšie, ak môže piť materské mlieko. Niekedy však mama dojčiť nemôže, prípadne sa sama rozhodne dojčenie ukončiť vo chvíli, keď jej to prestane byť komfortné. Ak už je vaša situácia akákoľvek, rozhodne si nič nevyčítajte. Psychická pohoda je najdôležitejšia, pretože vaše malé vás potrebuje niekedy aj 24 hodín denne. A keď je spokojná mama, býva omnoho spokojnejšie aj dieťa. V tomto článku sa budeme venovať mliečnej výžive práve u nedojčených detí od 1 do 3 rokov.

Prečo je dôležité, aby batoľa pilo batoľacie mlieko

Kravské mlieko je základom na výrobu batoľacích mliek, ale samo osebe materské mlieko nenahradí.

Batoľacie mlieko pripravujte správne

Nedojčené dieťa vo veku od jedného do troch rokov by malo každý deň vypiť dve fľaše batoľacieho mlieka. Deti by po prvom roku (až do veku troch rokov) mali dostávať 300 – 500 ml mlieka za deň. To zaistí prijatie až 70 % dennej potreby vápnika dôležitého na správny rast kostí a zubov, pričom zvyšných 30 % dieťa získa z pestrej stravy v priebehu dňa.  

Dávajte preto dieťatku aj jogurty, tvaroh a syry s nižším obsahom soli. Ak v rámci mliečnych výrobkov budete podávať kravské mlieko, vždy vyberajte plnotučné. Nízkotučné mlieka nie sú pre zdravie detí dostačujúce a zaraďujte ich iba v prípade, že vám to odporučí pediater, napríklad pri hroziacej obezite, vysokom cholesterole alebo rodinnej predispozícii na ochorenia srdca a ciev.

Špeciálne batoľacie mlieko je bohaté na látky potrebné na zdravý rozvoj vášho dieťaťa v tomto veku. Obsahuje mliečny tuk, ktorý mu dodáva lahodnú chuť a prispieva k lepšiemu vstrebávaniu vitamínov A, D, E a K. Je to skvelý zdroj dôležitých látok, napríklad vitamínov A, C, D a vitamínov skupiny B, sacharidov, bielkovín a minerálnych látok. 

Aby ste dieťatku podávali správne množstvo mlieka, vždy si prezrite tabuľku uvedenú na obale, kde je správne dávkovanie v konkrétnom veku presne vypočítané. Ak by vám čokoľvek nebolo jasné, poraďte sa o mliečnej výžive s vaším pediatrom.

Batoľacie mlieko navyše obsahuje niektoré dôležité živiny, ktoré v kravskom lieku nenájdete:

  • esenciálne omega-3 mastné kyseliny, predovšetkým DHA a kyselinu linolovú
  • dostatočné množstvo železa na lepšiu krvotvorbu
  • vhodnú hladinu jódu
  • regulovaný obsah bielkovín potrebných na normálny rast a vývoj kostí a správny rast svalovej hmoty
bábätko

Viac rád o tom, ako nastravovanie vašich najmenších nájdete v našom jedálničku.

Batoľacie mlieko pripravujte správne

Mlieko nikdy nepripravujte do zásoby na neskôr ani ho druhý raz neohrievajte. Vždy ho pripravujte tesne pred podávaním. Namiešajte ho s balenou dojčenskou vodou, ktorú zohrejete na teplotu 37 – 40 °C. Skôr než fľašu podáte dieťaťu, nezabudnite vyskúšať, či mlieko nie je príliš horúce. Pri príprave ho nepretrepávajte, ale miešajte krúživými pohybmi, aby vo fľaši zbytočne nevznikla pena.

Myslite aj na to, aby fľaša bola naozaj čistá. Už nie je potrebné vyvárať fľaše a cumle pred každým pitím, ako ste to robili, keď vaše dieťatko bolo v dojčenskom veku. Napriek tomu aspoň niekoľkokrát do týždňa všetky tieto pomôcky vyvarte.

Okrem mlieka je potrebné piť aj vodu

Deti okolo dvoch rokov by mali vypiť asi 80 – 120 ml tekutín na kg za deň. Dbajte o to, aby malo vaše malé stále k dispozícii hrnček s vodou. Učte ho, že piť čistú vodu je prirodzené, a nijako ju neochucujte. Striedať ju môžete napríklad s čajmi vhodnými pre deti.

Produkty, ktoré sa vám budú hodiť

Sunar Premium 3

Sunar Premium 3

Viac o produkte
Sunar Premium 4

Sunar Premium 4

Viac o produkte