Správna výživa počas tehotenstva alebo Čo si dopriať a čomu sa vyhnúť

Všetko, čo počas tehotenstva jete a pijete, ovplyvňuje vývin vášho vytúženého bábätka. A rovnako ako mu vaša životospráva môže prospievať, môže mať naň aj nepriaznivý vplyv.

Správna výživa počas tehotenstva alebo Čo si dopriať a čomu sa vyhnúť

Čo jesť počas tehotenstva?

Všeobecne sa dá povedať, že strava počas tehotenstva by mala byť  vyvážená a od vašej bežnej sa až tak líšiť nemusí. Jedzte to, čo vám chutí a vyhovuje. Cielene sa vyhýbajte iba vyslovene nevhodným potravinám, o ktorých sa dočítate nižšie. Dôležitá je čerstvosť a kvalita potravín.

Nie je vhodné držať redukčnú diétu, vaše telo potrebuje dostatok energie a živín, aby stvorilo nového človeka. Zároveň však neodporúčame jesť za dvoch. Príjem stačí zvýšiť iba mierne.

Tip: Prečítajte si viac o priberaní počas tehotenstva.

Strava by mala byť pestrá a pravidelná – čo znamená jesť približne 5-krát denne. Pravidelnosť v jedení môže byť aj spôsob, ako predchádzať nevoľnosti, ktorá je jedným z prvých príznakov tehotenstva.

potraviny tehotenstvo

Tipy na potraviny, ktoré je vhodné zaradiť do stravy:

  • Tvrdé aj čerstvé syry (napr. parmezán, mozzarella, Lučina), jogurty a ďalšie výrobky z pasterizovaného mlieka, ktoré pomôžu zabezpečiť dostatok vápnika.
  • Dostatok ovocia a celozrnné potraviny zasa zaistia vyváženú energiu, dostatok vlákniny, a teda pomáhajú predchádzať tráviacim problémom.
  • Vo vajciach a v hovädzom mäse sa nachádza potrebný vitamín B8 (ovplyvňuje vývin mozgu bábätka).
  • Losos, rybí tuk a ďalšie potraviny z rýb dodajú telu dostatok omega-3 mastných kyselín, ktoré sú takisto dôležité pre správny vývin bábätka.

Tip: Prečítajte si, ktoré vitamíny, minerály a doplnky stravy sú ideálne pre tehotné a dojčiace ženy.

Pitný režim v tehotenstve

Strave a vitamínom sa venuje veľká pozornosť, ale na pitný režim sa často zabúda. Pritom je taký dôležitý! Ľudský organizmus z veľkej časti tvorí voda a nie je to inak ani u bábätka, ktoré vo vás rastie.

Pite pravidelne a nečakajte, až sa prihlási pocit smädu. Podľa okolností ako počasie, fyzická aktivita a ďalšie individuálne potreby by ste mali vypiť asi 2 litre tekutín denne.

Najlepšia je čistá neperlivá voda. Doplniť ju môžete aj minerálnou vodou, no tú obyčajnú by nemala významnejšie nahrádzať. Ak máte pre nevoľnosti problém dostatočne piť, doprajte si viac zeleniny s vyšším obsahom vody, polievok, čajov pre tehotné alebo si k vode primiešajte trochu čerstvej ovocnej šťavy, ak vám to nespôsobuje pálenie záhy. 

Vychutnajte si vanilkový alebo čokoládový nápoj pre tehotné a dojčiace ženy Sunar Gravimilk. Je bez pridaného cukru a okrem toho, že výborne chutí, pomáha doplniť potrebné vitamíny a minerály.

Čomu sa v tehotenstve vyhnúť?

Niektoré potraviny a nápoje si radšej nechajte až na obdobie po tehotenstve. Je dobré mať prehľad o tom, ktoré to sú, no rozhodne nie je cieľom vytvárať si zbytočný stres premýšľaním o každom súste, ktoré sa chystáte zjesť. 

tehotenstvo

Kofeín

Zlá správa pre všetky milovníčky kávy, čaju (okrem čajov pre tehotné ženy alebo rooibosu), čokolády a energetických nápojov: všetky obsahujú kofeín a môžu byť pre bábätko škodlivé. Lekárske odporúčania uvádzajú maximálnu povolenú dávku kofeínu na úrovni 200 mg za deň. To sú asi dve šálky kávy.

Alkohol

Toto pravidlo je, veríme, všeobecne známe a je potrebné naň nezabúdať. Alkohol je v tehotenstve úplne zakázaný, pretože môže vážne narušiť zdravý vývoj vášho dieťaťa. Je dokázané, že konzumácia alkoholu v prvých troch mesiacoch tehotenstva zvyšuje riziko potratu, predčasného pôrodu alebo nízkej pôrodnej hmotnosti bábätka.

Tepelne nespracované mäso, morské plody a nepasterizované syry

Konzumovať v tehotenstve tepelne nespracované mäso a morské plody (napr. krevety, ustrice, mušle, kraby…) alebo syry (vrátane tých zrejúcich) a ďalšie potraviny vyrobené z nepasterizovaného mlieka sa neodporúča predovšetkým preto, že môžu byť kontaminované baktériami listérie. Tie môžu spôsobiť nepríjemnú otravu jedlom alebo listeriózu. To sa koniec koncov môže stať aj mimo obdobia tehotenstva, no práve v jeho priebehu táto infekcia môže vážne ohroziť plod, čo nestojí za to riskovať.

Okrem listeriózy si dajte pozor aj na nákazu toxoplazmózou. Jej zdrojom, rovnako ako pri listerióze, býva surové mäso, ale nakaziť sa môžete aj od zvierat, napríklad od mačiek. Ak chováte mačku, nechajte čistenie podstielky na inom členovi rodiny. Pri práci na záhrade noste rukavice, môžete totiž prísť do kontaktu s kontaminovanou pôdou. 

Tip: Niektoré morské ryby, ako napríklad makrela alebo tuniak, môžu obsahovať ortuť, ktorá je pre bábätko takisto škodlivá.

Surové vajcia

Hoci sú vajíčka v obchodoch prísne kontrolované, aj tak sa na ich škrupinke môže vyskytnúť salmonela, ktorá sa pri nevhodnej manipulácii môže dostať do jedál z nich pripravených. Pri vajíčkach je preto nutné dbať na vhodnú tepelnú úpravu, ktorá tieto škodliviny zničí. Nezabúdajte, že surové vajíčka môžete nájsť aj v tiramisu a v ďalších dezertoch či v majonéze. 

Niektoré bylinky

Niektoré bylinky sú v tehotenstve prospešné, no sú aj druhy, ktoré majú vplyv na prekrvenie a ďalšie činnosti maternice, preto je lepšie sa im vyhnúť. Patrí sem napríklad borievka (môže sa vyskytovať aj v toniku), majoránka, aloe, škorica. Takisto je vhodné obmedziť mätu, zázvor, harmanček a rascu. Maliník pripravuje pôrodné cesty, preto by ste sa mu mali väčšinu tehotenstva úplne vyhýbať, ale pred pôrodom je, naopak, vítaný.

Ťažkosti v tehotenstve, ktoré môžete ovplyvniť stravou

komplikacie tehotenstvo

Pálenie záhy

Objavuje sa väčšinou v treťom trimestri, ale niekedy aj skôr. Okrem doplnkov stravy z lekárne si môžete pomôcť úpravou stravy. Vyhýbajte sa tučným a vyprážaným jedlám, výraznému koreniu, čokoláde a perlivým nápojom. Je však dôležité dodať, že každú ženu môže páliť záha po niečom inom, preto je potrebné pozorovať a počúvať svoje telo.

Nevoľnosť

Niektoré ženy trápi len v prvých týždňoch a ráno, iné si zas užijú svoje” počas celého tehotenstva a v rôznom čase dňa. Nie nadarmo sa tehotenstvu hovorí aj iný stav. Úplne predísť tehotenskej nevoľnosti väčšinou nie je možné, vzniká vplyvom hormónov. Môžete ju však zmierniť, ak si ráno okamžite dáte raňajky bohaté na sacharidy, budete pomaly vstávať z postele a v priebehu dňa nezabudnete pravidelne jesť, aby ste úplne nevyhladli.Často pomáhajú aj prechádzky na čerstvom vzduchu alebo lízanky proti nevoľnosti z lekárne.

Tehotenská cukrovka

Ak vám pri teste na tehotenskú cukrovku (OGTT) vyšiel pozitívny výsledok, je potrebné upraviť stravu, aby ste bábätko ochránili pred nadmerným rastom a s tým spojenými komplikáciami. Je nutné obmedziť jednoduché cukry a viac dbať na zdravšiu stravu a dostatok pohybu. Vo výnimočných prípadoch je potrebná medikácia.

Zadržiavanie vody

S opuchmi a zadržiavaním vody sa stretne väčšina tehotných žien. Okrem dostatku pohybu môžete uľaviť telu práve vyváženou stravou a dostatočným pitným režimom.

Prajeme vám, aby vaše tehotenstvo bolo čo najpohodovejšie a aby ste si počas neho užili chvíle, na ktoré budete spomínať s láskou.

Produkty, ktoré sa vám budú hodiť

Sunar Gravimilk s príchuťou vanilky

Sunar Gravimilk s príchuťou vanilky

Viac o produkte
Sunar Gravimilk s príchuťou čokolády

Sunar Gravimilk s príchuťou čokolády

Viac o produkte