Začíname s príkrmami: Ako na to u plne dojčených detí?

Dojčenie zaisťuje vášmu bábätku plnohodnotnú výživu aj ochranu v prvých 6 mesiacoch života. Kým ide všetko, ako má, a vaše dieťa sa zdravo vyvíja a rastie, nie je dôvod začínať v tomto období s príkrmami. Po pol roku sa však situácia začína meniť.

Začíname s príkrmami: Ako na to u plne dojčených detí?

Štartuje nová etapa vášho spoločného života plná objavovania. Aj napriek tomu, že už bábätko začína skúšať rôzne druhy dobrôt, mlieko by stále malo byť súčasťou jeho jedálneho lístka.

Ako dlho dojčiť?

Ak máte možnosť dojčiť, je len na vás a vašom bábätku, ako dlho budete pokračovať. Horná hranica nie je určená, takže čas odstavenia môžete pokojne nechať na bábätku.

No ak už pre vás dojčenie nie je komfortné alebo máte akýkoľvek iný dôvod od neho upustiť, myslite na to, že po odstavení by dieťatko malo dostávať náhradnú mliečnu výživu, ktorá pomôže doplniť všetky potrebné vitamíny a minerály. Prečítajte si, ako dlho a v akom množstve podávať malým deťom umelé mlieko.

dojčenie

Získajte praktického sprievodcu jedného z najdôležitejších období každej mamičky.

Odstavovanie má svoje pravidlá

Dojčenie je pre bábätko nielen otázkou stravy, ale aj pocitu bezpečia a blízkosti matky. Preto je potrebné k jeho ukončovaniu pristupovať citlivo. Bábätku sa veľa venujte, často sa s ním hrajte, rozprávajte sa s ním, zahrňte ho láskou. Potom bude znášať fyzické „odlúčenie“ od matky o niečo lepšie.

Tip: Spísali sme pre vás 10 tipov, ako zvládnuť odstavenie v čo najväčšej pohode.

Začíname s príkrmami: Ako na to u plne dojčených detí?

Prvé sústa sú tu!

Existuje niekoľko možností, ako na to. V každom prípade však majte na pamäti, že ste to vy a vaše dieťa, kto rozhoduje o tom, ako táto zmena bude prebiehať. Mali by ste preto prihliadnuť na osobnosť vášho dieťaťa, na to, aké je citlivé na zmeny, a tiež by ste mali dbať na to, aby spoznávanie nových jedál a nápojov nebolo spojené s negatívnymi zážitkami.

bábätko

Viac rád o tom, ako nastravovanie vašich najmenších nájdete v našom jedálničku.

Ako začať s príkrmami? Na úvod je dobré zamyslieť sa nad tým, ktorou cestou sa vydáte.

  • Môžete skúsiť metódu BLW (Baby Led Weaning), teda podávať dieťatku celé kúsky jedla a nechávať ho postupne ich ochutnávať vlastným tempom.
  • Môžete spočiatku pripravovať jemné pyré a až neskôr zaradiť kašovitú stravu s kúskami, od ktorej potom prirodzene prejdete k pevnej strave.
  • Alebo môžete kombinovať oba varianty. Teda kŕmiť dieťatko kašovitou stravou a pritom ho sem-tam nechať skúmať kúsky potravín.

Pri zaraďovaní príkrmov je najlepšie najprv servírovať jednodruhové príkrmy a ďalšie nové ingrediencie zaraďovať vždy s odstupom aspoň troch dní, aby ste dokázali identifikovať prípadné alergie.

Podávané potraviny by mali byť tepelne upravené, napríklad pripravené na pare alebo uvarené. Ako prvá by mala na rad prísť zelenina, potom bielkoviny, no a ovocie až na treťom mieste. Ovocie je chuťovo najvýraznejšie a je dôležité, aby pred jeho zaradením bolo bábätko zvyknuté jesť zeleninu. Pri príkrmoch sa vyhýbajte tomu, čo by dieťaťu mohlo zabehnúť. Napríklad oriešky, popcorn, celé bobuľovité ovocie a ďalšie potraviny.

Dôležitá je čerstvosť a vysoká kvalita potravín. Nebojte sa siahnuť po príkrmoch v pohári. Pri tých máte vždy istotu kvality – každý detský príkrm totiž musí prejsť prísnymi kontrolami.

Tip: Prečítajte si celý článok o tom, ako pripravovať a zavádzať nemliečne príkrmy.

Produkty, ktoré sa vám budú hodiť

BIO zelenina, fazuľky, teľacie mäso, olivový olej

BIO zelenina, fazuľky, teľacie mäso, olivový olej

Viac o produkte
Sunar Premium 3

Sunar Premium 3

Viac o produkte