10 pravidiel pri prechode na umelé mlieko

Každá mamička vie, že materské mlieko je pre dieťa tou najlepšou výživou. No občas príde situácia, keď dojčenie nie je možné alebo je potrebné ho ukončiť. Chystáte sa odstaviť dieťa od dojčenia a neviete, ako na to?

10 pravidiel pri prechode na umelé mlieko

Pokiaľ ste plne dojčili a bábätko na fľašu vôbec nebolo zvyknuté, bude preň novinkou, ktorú môže prijať so záujmom, ale môžete sa stretnúť aj s odmietnutím. S týmito pravidlami to však doma zvládnete aj bez sĺz.

1. Na umelé mlieko prechádzajte postupne

Prechod od dojčenia na dojčenské mlieko by mal byť postupný, a to z dvoch dôvodov:

  • Prvým je, že mlieko nestratíte zo dňa na deň. Jeho produkcia sa bude znižovať s klesajúcim dopytom. Odporúča sa preto postupne vynechávať jedno dojčenie za týždeň.
  • Druhým dôvodom je to, že odstavenie od prsníka matky býva pre deti stresujúce.
Ako prvú odoberte dávku, o ktorú má dieťa najmenší záujem, alebo dávku, pri ktorej cítite, že prsia nie sú príliš naliate. Medzi jednotlivými dojčeniami postupne predlžujte časové intervaly.

2. Buďte tu pre dieťatko

V období prechodu na dojčenské mlieko je veľmi dôležitý vzájomný kontakt. Bábätku sa veľa venujte, veľa sa s ním hrajte, prihovárajte sa mu, zahrňte ho láskou. Takto bude znášať fyzické „odlúčenie“ od matky o niečo lepšie.

Nikdy neriešte ukončenie laktácie tým, že dieťa necháte u babky, aby ho postrážila.

3. Odstavujte, až keď je na to dieťa pripravené

Ľahšie sa odstavuje dieťatko, ktoré už je zvyknuté aj na príkrmy. To je aj jeden z dôvodov, prečo Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča plné dojčenie minimálne počas 6 mesiacov veku dieťaťa s tým, že po zavedení príkrmov pokračujete s dojčením napríklad až do dvoch rokov dieťaťa. Horná hranica nie je určená a záleží teda len na vás a bábätku, ako dlho vám dojčenie bude vyhovovať.

Jak odstavit dítě

Inšpirujte sa, ako na príkrmy:

4. Ak odsávať, tak iba do pocitu úľavy

Pokiaľ sa vám mlieka tvorí toľko, že máte prsia neustále bolestivo naliate, skúste odstriekavať. Ale nie až do pocitu prázdneho prsníka, iba kým pocítite úľavu. Odporúčame uprednostniť mechanické odstriekanie mlieka. V prípade potreby môžete k prsiam prikladať chladivé obklady. Pite mätový a šalviový čaj a dávajte si pozor, aby sa vám v prsiach nevytvorili hrudky.

5. Kľúčom k úspechu je dôslednosť

Hneď ako sa rozhodnete, že prsník v určitom čase ponúkať už nebudete, zostaňte dôsledná. Keď dieťaťu raz prsník nedáte a potom zase áno, bude zmätené. Veľa s bábätkom hovorte, maznajte sa s ním, snažte sa ho zabaviť inak – obľúbenou hrou alebo hračkou, prípadne zmeňte prostredie.

6. Nájdite náhradu za materské mlieko

Materské mlieko v strave sa s postupujúcim vekom začína nahrádzať inou stravou, aby sa dieťaťu postupne nastavil pestrý jedálny lístok. Ak máte pocit, že materské mlieko už nestačí alebo ho bábätko samo odmieta, môžete pridať náhradné dojčenské alebo u starších detí batoľacie mlieko. Záleží na tom, koľko mesiacov vaše bábätko má a na aké príkrmy je už prípadne zvyknuté. Pomôcť vám môže aj náš jedálniček.

bábätko

Viac rád o tom, ako nastravovanie vašich najmenších nájdete v našom jedálničku.

7. Neodstavujte počas choroby alebo rastu zubov

Na prechod na kŕmenie z fľaše zvoľte obdobie, keď je dieťa zdravé, pokojné, a začínajte doma, v prostredí, ktoré je mu známe a kde je mu dobre. Keď je dieťa choré alebo mu práve začínajú rásť zuby, s odstavovaním ešte pár dní počkajte.

8. Nevnucujte bábätku fľašu za každú cenu

Ak dieťa fľašu odmieta, nesnažte sa mu ju vnútiť za každú cenu. Môžete chvíľu počkať a ponúknuť ju zase o chvíľu. Niektorým deťom pomôže rozptýlenie, napríklad pomalou chôdzou, alebo keď fľašu podáva otecko.

9. Strážte si množstvo umelého mlieka

Kým potrebu materského mlieka si dieťa reguluje samo, pri dojčenskom mlieku musíte množstvo odmerať. Naša tabuľka vám napovie, ako sa zorientovať v dennom dávkovaní. Prečítajte si, ako dlho deti potrebujú dojčenské alebo batoľacie mlieko a koľko by ho mali vypiť.

Jak připravit umělé mléko

Ako správne servírovať dojčenské mlieko?

  1. Najprv si dôkladne umyte ruky.
  2. Sterilizujte dojčenskú fľašu, krúžok aj cumlík tak, že všetko vložíte na 10 minút do hrnca s vriacou vodou.
  3. Vodu vhodnú pre dojčatá, ktorú budete používať na prípravu mlieka, prevarte napríklad v rýchlovarnej kanvici.
  4. Po prevarení nechajte vodu vychladnúť na 40 °C.
  5. Fľašu naplňte potrebným množstvom vody podľa dávkovania, ktoré sa odvíja od toho, koľko má dieťatko mesiacov. Potrebné množstvo vody aj dávkovanie mlieka si prečítajte na obale.
  6. Do fľaše s vodou pridajte správne množstvo odmeriek mlieka. To vždy naberajte priloženou odmerkou a prášok v nej zarovnajte.
  7. Fľašu pevne zaskrutkujte a jej obsah dôkladne miešajte, kým sa všetko nerozpustí. Ale pozor, nepretrepávať!
  8. Než bábätku podáte fľašu, otestujte na zápästí svojej ruky, či mlieko nie je príliš horúce.
  9. Pripravené mlieko hneď podávajte. Pokiaľ ho dieťatko nedopije, zvyšok vylejte a na ďalšie kŕmenie pripravte čerstvé.
  10. Odmerku nezabudnite vrátiť do krabičky a tú dobre uzavrite.

10. Rešpektujte tempo bábätka

Odstavenie bábätka od dojčenia je individuálny proces. V období prechodu nezáleží na tom, či sa vám to podarí v priebehu niekoľkých dní, týždňov alebo to bude trvať mesiace. Ide len o to, aby ste vy ako matka boli v pohode, a dieťa potom vaše rozhodnutie aj vaše pozitívne zmýšľanie prijme kladne.

Produkty, ktoré sa vám budú hodiť

Sunar Premium 2

Sunar Premium 2

Viac o produkte
BIO tekvica, brokolica, zemiaky, olivový olej

BIO tekvica, brokolica, zemiaky, olivový olej

Viac o produkte