Zásady zdravej životosprávy detí od 1 do 3 rokov alebo ide to bez cukru i soli

Detská strava by mala byť najmä pestrá, zdravá a primeraná k veku dieťaťa. Dbajte na to, aby suroviny boli tej najvyššej kvality, do jedálneho lístka zaraďujte dostatok ovocia a zeleniny a dávajte prednosť potravinám, ktoré zodpovedajú hygienickým normám.

Zásady zdravej životosprávy detí od 1 do 3 rokov alebo ide to bez cukru i soli

A zabudnúť nesmiete na výslednú chuť jedla. Tá je jedným z hlavných kritérií, ktoré sa podieľa na rozvoji správnych stravovacích návykov detí.

Ako často deťom v rámci jedného dňa podávať jedlo?

Deti by mali, podobne ako dospelí, jesť 5× až 6× denne. Ich organizmus sa stále ešte vyvíja, a teda je pre nich pravidelnosť príjmu stravy veľmi dôležitá.

Raňajky (20 – 25 % denného príjmu), ktoré sú zásadné na naštartovanie organizmu, by mali obsahovať najmä dostatok polysacharidov. Napríklad celozrnné pečivo s tvarohom, kúskom zeleniny, jogurtom s ovsenými vločkami, ovocím či műsli (pozor na sladené druhy).

Desiata z celozrnného pečiva, tvarohu, menej slanej šunky, prírodného syra či zeleninovej nátierky v kombinácii s ovocím alebo zeleninou.

Na obed (30 – 35 %) najlepšie plnohodnotné teplé jedlo s dostatkom mäsa a zeleniny. Olovrant (10 %) pripravte v súlade s aktivitou dieťaťa, napr. celozrnné pečivo so zeleninou, tvarohom, vajcom, jogurtom, šunkou, tvrdým syrom či nátierkou.

Na večeru (15 – 20 %) môžete podávať zeleninu s mäsom a menšou prílohou, cestoviny či cestovinový šalát, vajce, zeleninovú polievku, zeleninový šalát s celozrnným pečivom, zeleninové či tvarohové nátierky. Nezabúdajte na pitný režim.

Má soľ nejaké negatívne dopady na zdravie detí?

Soľ do jedálneho lístka najmenších určite nepatrí. Z bežnej stravy deti získavajú dostatok minerálnych látok, vrátane sodíka a chloridu, ktoré sú tiež obsiahnuté v soli. Rovnako ako v prípade sladkostí platí aj pre soľ, že si na ňu deti veľmi rýchlo zvykajú a zvyšujú jej príjem. Potom je pomerne ťažké naučiť ich na menej slané alebo dokonca neslané potraviny. Soľ má pritom negatívny vplyv na kardiovaskulárny systém a podieľa sa na mnohých civilizačných ochoreniach. Okrem toho vysoký príjem soli, najmä potom v spojení s nedostatočným pitným režimom, vážne zaťažuje obličky. Významnú rolu tu hrá nadmerná konzumácia potravín obsahujúcich tzv. skrytú soľ. Ide hlavne o údeniny, slané pochutiny – čipsy, oriešky, hranolčeky, vyprážané potraviny, kečupy, najrôznejšie dochucovacie omáčky a ďalšie. Pozor je treba dávať aj pri výbere pečiva, ktoré je tiež nezanedbateľným zdrojom soli.

Ako je možné jedlo chuťovo obohatiť bez použitia soli?

Najlepším riešením je siahnuť po vhodnom korení. Dnes už bežne v obchode zoženiete alebo si môžete sami pestovať napr. majorán, pažítku, bazalku, tymian, oregano, ligurček alebo bobkový list. Použiť ich môžete tak v priebehu varenia, ako aj čerstvé a najemno nasekané ako ozdobu hotového jedla. Dosiahnete tak vždy vynikajúcu chuť.

 

bábätko

Viac rád o tom, ako nastravovanie vašich najmenších nájdete v našom jedálničku.

Ako je to s cukrami a sladkými potravinami v detskej strave?

Cukor, podobne ako soľ, je v poslednom čase veľmi diskutovanou témou. A to najmä z dôvodu veľmi rýchleho rozvoja obezity detí, a to už v pomerne včasnom veku. Deti si, ako je známe, na sladké veľmi rýchlo zvykajú a odmietajú zeleninu a ďalšie nesladké pokrmy. Cukor pritom (biely repný) vôbec nepotrebujú. Dostatok „sladkostí“ získavajú prostredníctvom materského či dojčenského mlieka, kaší a zeleninových príkrmov, ktoré biely cukor neobsahujú, ale majú sladkastú chuť. Napríklad v mlieku je tomu tak vďaka prítomnosti mliečneho cukru čiže laktózy, ktorá je vôbec najzastúpenejšou zložkou nielen materského, ale i kravského mlieka.

V kašiach je to dané obsahom ovocia alebo hydrolyzovanej múky. Nie inak je tomu v ovocných príkrmoch alebo ovocí, ktorých sladkosť je daná prirodzeným obsahom ovocného cukru (fruktózy). Odporúča sa preto podávať deťom pestrú stravu s dostatkom ovocia, zeleniny, mäsa a obilnín. Z hľadiska obsahu cukru sú nežiaduce sladké potraviny, ako koláče, sladené nápoje či najrôznejšie maškrty typu sušienok, keksov, čokoládových bonbónov a podobne.

 

Produkty, ktoré sa vám budú hodiť

BIO bataty, hovädzie mäso, šošovica

BIO bataty, hovädzie mäso, šošovica

Viac o produkte
BIO chrumky Party mix

BIO chrumky Party mix

Viac o produkte