10 vecí, ktoré je dobré vedieť o zdravom stravovaní najmenších

Pripravili sme odpovede na najčastejšie otázky, ktoré sa rodičia pýtajú v súvislosti s výživou detí. Ako je to s vývinom chuti a so zvykaním si na nové dobroty? 

10 vecí, ktoré je dobré vedieť o zdravom stravovaní najmenších

1. Kedy sa deťom začína vyvíjať chuť?

Deti vnímajú rôzne chute, už keď sú v brušku. Zhruba od 6. mesiaca tehotenstva dokážu vďaka svojim chuťovým pohárikom rozlíšiť, či je plodová voda sladká, horká alebo kyslá. Prostredníctvom plodovej vody sa deti zoznámia s chuťami všetkého, čo v tehotenstve je a pije mama. Málo známym faktom je, že čerstvo narodené deti majú zhruba o tisíc chuťových pohárikov viac ako dospelí, konkrétne neuveriteľných 10 000.

Žiadnym prekvapením preto nie je, že dojčené deti bezpečne spoznajú rozdiel medzi materským a náhradným dojčenským mliekom a rovnako tak rozoznávajú všetky chuťové nuansy materského mlieka. Preto platí, že prostredníctvom materského mlieka môžete vášmu dieťatku sprostredkovať celý rad silných chuťových zážitkov.

2. Kedy deti začnú rozpoznávať vône?

Deti majú veľmi dobre vyvinutý čuch už pri narodení. Ten ich tiež neomylne vedie k prsníku matky. Podľa vône deti spoľahlivo rozoznajú materské mlieko svojej mamy.

3. Je pravda, že deti milujú sladké už od narodenia?

Áno, už v brušku deti jednoznačne preferujú sladkú chuť. Tomu je prispôsobené materské a dojčenské mlieko, ktoré je vďaka obsahu laktózy sladkasté. No to, že vaše deti preferujú sladké, neznamená, že by ste ho mali v strave uprednostňovať aj vy. Práve naopak. Nápoje podávajte výhradne nesladené, a čo sa týka príkrmov a pevnej stravy, najlepšou cestou je pestrosť.

Tip: Prečítajte si všetko o správnej životospráve dojčiacich žien

4. Je pravda, že dojčené deti prechádzajú na príkrmy a pevnú stravu lepšie ako tie nedojčené?

Skôr áno, pretože vďaka dojčeniu poznajú deti celý rad chutí, ktoré sa v umelej strave nevyskytujú. V každom prípade sa tento rozdiel veľmi rýchlo zmazáva. V oboch prípadoch je kľúčom k úspechu pevná vôľa a schopnosť vytrvať v skúšaní nových potravín a chutí, kým si ich deti neobľúbia.

dojčenie

Získajte praktického sprievodcu jedného z najdôležitejších období každej mamičky.

5. Aké potraviny sú vhodné na prvé príkrmy?

Tým najlepším, čo deťom môžete dať, sú zeleninové a ovocné kaše. Buďte kreatívni, stále skúšajte nové a nové varianty. Chuťová pestrosť je pre správny rozvoj stravovacích návykov rozhodujúca. Určite nič nevzdávajte pri prvom neúspechu. S príkrmami začnite okolo 6. mesiaca veku.

Tip: Prečítajte si, ako pripravovať a zavádzať prvé nemliečne príkrmy

6. Od akého veku môžem do detskej stravy začať pridávať kúsky?

Obvykle je dobré s nimi začať medzi 7. a 8. mesiacom veku. Kúsky musia byť naozaj malé, pretože vaše dieťatko bude nekompromisne vypľúvať späť všetko, čo bude príliš veľké alebo tvrdé na žuvanie.

Kúsky sú dobré hneď z niekoľkých dôvodov. Napomáhajú rozvíjať žuvanie a hryzenie, bez ktorého sa nezaobídeme po zvyšok života, a navyše sa vďaka nim deti naučia brať si jedlo rúčkami. To rozvíja samostatnosť a jedlo sa tak stáva väčšou zábavou. Najvhodnejšia je varená zelenina a kúsky mäsa alebo mäkšie druhy čerstvého ovocia, napríklad banány a hrušky.

Tip: Prečítajte si, ako deti naučiť jesť pevnú stravu

bábätko

Viac rád o tom, ako nastravovanie vašich najmenších nájdete v našom jedálničku.

7. Môžu malé deti jesť korenené jedlá?

Jednoznačne áno! Dôležité je, aby vaše dieťa jedlo dostatočne a nemalo problémy s trávením. V takom prípade sa nemáte čoho báť a môžete začať pridávať čerstvé bylinky. Svojmu dieťatku tak pripravíte nové chuťové zážitky, ktorých sa už nemôže dočkať. Vyvarujte sa však pikantného jedla, nesoľte ani neslaďte.

8. Je dôležité dodržiavať konkrétne poradie pri zavádzaní nových potravín?

Poradie nie je dôležité, podstatné je ponúkať širokú škálu chutí a textúr, najmä ovocia a zeleniny, aby sa vaše dieťa naučilo mať rado čo najširšiu škálu potravín. Aspoň spočiatku nemiešajte viac druhov ovocia a zeleniny dohromady, aby sa dieťa naučilo spoznať jednotlivé potraviny oddelene. Odporúča sa začať zeleninou a až potom pridať ovocie. To je totiž sladké a deti si naň rýchlo zvyknú a mohli by potom odmietať zeleninu.

Tip: Prečítajte si, ako a kedy zaradiť do detského jedálneho lístka ovocné príkrmy

9. Je vhodné nútiť dieťa do jedla?

Určite nie. Majte na pamäti, že všetko potrebuje čas. V konečnom dôsledku, keď toho vaše dieťa zje menej pri jednom jedle, pri tom nasledujúcom bude o niečo hladnejšie a pravdepodobne toho zje zase o niečo viac. Pri jedle buďte trpezliví, s deťmi jedzte pomaly, pekne jedno sústo po druhom.

10. Čo mám robiť, keď dieťa odmieta konkrétne jedlo?

Zlaté pravidlo hovorí: nevzdávajte sa. Pri zavádzaní nových potravín sa ako dobré riešenie ukazuje ponúknuť ich jeden deň a vrátiť sa k nim o ďalšie dva dni a takto to opakovať. Výskumy hovoria o tom, že po 8 pokusoch deti väčšinou nové potraviny prijmú. Ďalším dôležitým aspektom je fakt, že tým najlepším vzorom ste pre vaše dieťa vy sama. Pokiaľ mu teda niečo nechutí, ukážte mu, že je to dobré, a uvidíte, že sa k vám časom pridá.

Áno, sú prípady, keď neobľúbenosť konkrétnej potraviny alebo jedla jednoducho neprelomíte. No aj v tomto prípade je dobré vedieť, že zo všetkých týchto rozmarov deti nakoniec vyrastú. Možno sami poznáte nejaký príklad, ako sa z nenávideného jedla v detstve stalo to najobľúbenejšie v dospelosti.

Produkty, ktoré sa vám budú hodiť

100% ovocie jablko, banán

100% ovocie jablko, banán

Viac o produkte
BIO zelenina, pražma kráľovská, olivový olej

BIO zelenina, pražma kráľovská, olivový olej

Viac o produkte